11 روش برای مبارزه با آنفلوانزا

اشتراک گذاری پست

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

اولین نشانه های آنفلوانزا می توانند شامل احساس تب، لرز، سرفه، آبریزش یا گرفتگی بینی، بدن درد، سر درد، خستگی، و استفراغ یا اسهال باشند، که دو مورد آخر در کودکان نسبت به بزرگسالان شایع‌تر هستند. اگر با یک یا تعداد بیشتری از این علائم مواجه هستید و به آنفلوآنزا مشکوک هستید، مراجعه به پزشک و پیروی از نکته های درمانی زیر می تواند به کوتاه شدن دوره بیماری کمک کند.

شستشوی دست ها

اگر احساس می کنید به آنفلوانزا مبتلا شده اید، شستشوی دست ها می تواند خطر انتقال ویروس به دیگران را کاهش دهد. این روشی ساده برای پیشگیری از پخش شدن میکروب است. شستشوی دست ها خطر بیماری تنفسی را 16 درصد کاهش می‌دهد.
استفاده از ضدعفونی کننده ها

حتی زمانی که خود را از دیگران جدا کرده‌اید، احتمال این که دوستان و اعضای خانواده برای عیادت نزد شما بیایند، وجود دارد. شستشوی دست ها یا استفاده از ضدعفونی کننده ها را به آنها یادآوری کنید. قرار دادن چند بطری ضد عفونی کننده دست در نقاط مختلف خانه ایده خوبی است و دوستان و اعضای خانواده شما می توانند برای پیشگیری از انتقال میکروب از آنها استفاده کنند.

استراحت کردن

در صورت احساس علائم آنفلوانزا، ورزش را کنار گذاشته و فشار بیش از حد به خود وارد نکنید. دنبال کردن روال معمول تنها باعث کم آبی بدن و وخیم‌تر شدن علائم بیماری می شود. به خاطر داشته باشید که درمانی سریع برای آنفلوآنزا وجود ندارد و افراد بسیاری پس از گذشت سه هفته نیز کاملا به شرایط عادی باز نمی گردند.
مصرف مایعات بیشتر از همیشه

آب همیشه بهترین گزینه برای هیدارته نگه داشتن بدن محسوب می شود و به شل شدن مخاط کمک می کند، اما هر مایع دیگر بدون کافئین نیز می تواند مفید باشد. اگر از نوشیدن آب ساده خسته شده اید، می توانید آبمیوه های رقیق شده، آب گوشت، نوشیدنی زنجبیل آلوئه ورا یا چای بدون کافئین را مد نظر قرار دهید.

دوری از کافئین

قهوه و چای حاوی کافئین می توانند باعث کم آبی بدن شما شوند. کم آبی بدن ممکن است علائم بیماری را وخیم‌تر کرده و بیماری بیشتر طول بکشد.

قهر با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها باعث نابودی ویروس ها نمی شوند. اگرچه افراد بسیاری فکر می کنند که آنتی بیوتیک ها هر بیماری را درمان می کنند، اما این درست نیست. تجویز داروهای ضد ویروس طی 48 ساعت نخست عفونت می تواند طول دوره آنفلوآنزا را کاهش دهد.

داروهای مسکن

داروهای مسکن ، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، به ویژه اگر تب داشته باشید می توانند به تسکین علائم آنفلوانزا کمک کنند. دوز مناسب عامل کلیدی برای تسکین بدن درد، سر درد، و علائم دردناک مرتبط با آنفلوانزا است.

خواب بیشتر

در شرایطی که به استراحت جسمانی برای غلبه بر آنفلوانزا نیاز دارید، استراحت بیشتر مغز نیز می تواند به بهبودی سریع‌تر کمک کند. مطالعات نشان داد پروتئینی توسط مغز طی خواب تولید می شود که به تسریع بهبودی موش های مبتلا به آنفلوانزا کمک کرده است.
عدم زیاده روی در مصرف ویتامین ها

مصرف بیش از حد ویتامین ها می تواند آثار منفی به همراه داشته باشد. دوزهای فوق بالا از ویتامین C می تواند باعث اسهال شود. نتایج مطالعات درباره این که ویتامین C ممکن است طول دوره سرماخوردگی را کاهش دهد، یکدست نیستند و مطالعات بزرگی نیز در زمینه تاثیر آن بر آنفلوانزا انجام نشده است.

مصرف غذاهای مقوی

اگر با غذا خوردن مشکلی ندارید، مواد غذایی که می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند را مصرف کنید. می توان به ماست، میوه هایی مانند بلوبری و سبزی هایی مانند بروکلی اشاره کرد. برای افرادی که با حالت تهوع مواجه هستند، سوپ مرغ انتخاب خوبی است. این سوپ می تواند به کاهش التهاب، پاکسازی مخاط اضافه، و کاهش احتقان کمک کند.

لغو قرار و کار و رویدادهای اجتماعی

در صورت مواجهه با علائم آنفلوانزا، بهتر است از حضور در محل کار، مدرسه یا هر رویداد اجتماعی دیگر پرهیز کنید. پس از فروکش کردن تب بهتر است حداقل 24 ساعت با کسی در ارتباط نباشید. علائم آنفلوانزا می توانند یک تا دو روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند، از این رو، ممکن است حتی پیش از این که متوجه باشید باعث پخش شدن آن شوید.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

نمایش پست های بیشتر

حروف اختصاری آزمایشات

FBS قند خون ناشتا MCHC غلظت متوسط هموگلوبین WBC شمارش گلبول های سفید RBC شمارش گلبول های قرمز HB هموگلوبین HC هماتوکریت(درصد گلبول های قرمز

بیماری های کلیه

– آسیب حاد کلیه (AKI): وقفه ناگهانی در کارکرد کلیه را نارسایی حاد کلیه یا آسیب کلیه می گویند. عواملی نظیر خونریزی شدید، کم آبی

تمامی حقوق وبسایت متعلق به آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد می باشد©