مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

نوزاد یازده ماهه

هفته اول

کودکتان به تدریج ابزار را می‌شناسد و نحوه استفاده از آن را فرا می‌گیرد. او طی دو یا سه ماه آینده خوب می‌فهمد که باید مداد را در دست بگیرد و روی کاغذ بکشد. او طی هفته‌ها آینده حتی تفاوت بین ابزار را هم فرا خواهد گرفت. بنابراین در  هنگام غذاخوردن با بشقاب و لیوانش بازی می‌کند و همه چیز را به هم می‌کوبید.

سعی کنید برایش بشقاب و لیوان پلاستیکی در سفره بگذارید تا خبری از خطر شکسته شدن لیوان و بشقاب چینی در کار نباشد. او بعضی چیزها را دوست ندارد مثلا اینکه دلش نمی‌خواد وقتی گرسنه است برای غذایش منتظر بماند یا اینکه شما او را در کنار یک مهمان غریبه تنها بگذارید. گاهی هم از سر و صدای وسایلی مثل جاروبرقی و مخلوط کن دستپاچه می‌شود و نق‌نق‌هایش را شروع می‌کند.

هفته دوم

او دیگر از رفتار و اعمال شما تقلید می‌کند. دراین زمان می‌توانید به او کارهایی مثل خداحافظی کردن و بوسه فرستادن را یاد بدهید. او در برابر این کارهای شما پاسخ می‌دهد و می‌خواهد که ارتباط متفاوت‌تری با شما برقرار کند. همان ارتباطی که شما با بزرگترها برقرار می‌کنید. او اکنون می‌فهمد که اشیا چه ارتباطی با هم دارند. مثلا آنکه می‌داند کلید به درمنزل مربوط می‌شود و خودکار به کاغذ و.. .

اگر او به راه افتاده باید برایش کفش بخرید. او دوست دارد نه تنها در خانه که در بیرون از منزل هم با کفش‌های خودش راه برود و احتمالا این میل را با زورگویی تمام نشان خواهد داد. با وجود اینکه از راه رفتن لذت زیادی می‌برد با این حال در نهایت یا مجبورید او را بغل کنید یا اینکه او را در کالسکه بگذارید.

هفته سوم

در همین ماه می‌توان به تدریج از غذاهای خانواده بیش از آنکه به آن نمک و ادویه زده باشید به او بدهید. البته یادتان باشد که این غذاها ارزش غذایی داشته باشد و با قاشق له و نرم شده باشند. اضافه کردن نعنا، جعفری، کرفس و چاشنی‌هایی مثل اّب لیموترش،آب نارنج یا گرد لیمو عمانی هنگام پختن غذا، آن را خوشمزه‌تر می‌کند.

از دادن غذاهایی مثل سوسیس، کالباس، ذرت و… خودداری کنید. چون ممکن است کودک دیگر لب به غذاهای خودش نزند. به هر حال او احتمالا می‌خواهد استقلال پیدا کند و هوس می‌کند که خودش غذا بخورد. بگذارید این  کار را انجام دهد. مدام سعی نکنید قاشق را از دستش بگذرید و دست‌هایش را تمیز کنید. او غذا خوردن با دست‌هاش را دوست دارد احتمالا چیزی هم نصیبش نمی‌شود چون بیشتر غذا تا به دهانش برسد یا له شده یا روی زمین ریخته، اما برایش دستمالی پهن کنید و بگذارید تا دلش می‌خواهد جولان دهد.

هفته چهارم

از همین حالا به فکر دندان‌هایش باشید. می‌توانید دندان‌هایش را با یک دستمال تمیز بعد از خوردن آب و غذا مسواک بزنید. این کار هم مانع از تجمع غذا روی لثه‌ها و دندان‌های جدیدش می‌شود و همین که او به دلیل خارشی که بر اثر درآوردن دندان دارد از این کار لذت می‌برد.

همچنین حواستان باشد که به دستش کیسه پلاستیک ندهید چرا که ممکن است آن را روی سرش بکشد و احتمال خفگی وجود دارد.

نکته ماه

کودک شما در این ماه باید وزنی در حدود 8 کیلو و 600 باشد. او باید روزی 8 گرم اضافه کند. البته این وزن متوسط برای یک کودک است.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :