بیماری های کلیه

اشتراک گذاری پست

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
Share on print

– آسیب حاد کلیه (AKI):
وقفه ناگهانی در کارکرد کلیه را نارسایی حاد کلیه یا آسیب کلیه می گویند. عواملی نظیر خونریزی شدید، کم آبی شدید بدن مثلا در اثر اسهال یا استفراغ شدید، مصرف داروها بخصوص آنتی بیوتیک ها و مسکن ها و مصرف داروهای گیاهی می توانند منجر به بروز آن شوند. در صورت تشخیص و درمان به موقع بیماری بطور کامل رفع می گردد.

– بیماری مزمن کلیه (CKD):
در اثر عوامل متعددی ممکن است آسیب هایی به کلیه وارد شود که اثرات آن جبران ناپذیر باشد. در این مرحله تا زمانی که بیماری به مراحل انتهایی خود نرسد هیچگونه علامتی نخواهد داشت. بدین جهت از این بیماری به عنوان قاتل خاموش یاد می کنند.

?راه‌های تشخیص نارسایی مزمن کلیه
-آزمایشات خون: تست‌های عملکرد کلیه، میزان مواد زائد مانند کراتینین و اوره را در سطح خون شما بررسی می‌کنند.
-آزمایشات ادرار: تجزیه و تحلیل یک نمونه از ادرار شما ممکن است ناهنجاری‌هایی را آشکار کند که نشان دهنده نارسایی مزمن کلیه است و به شناسایی علت بیماری مزمن کلیه کمک کننده است.

-آزمایشات تصویربرداری: پزشکتان ممکن است از اولتراسوند جهت بررسی اندازه و ساختار کلیه‌ی شما استفاده کنند.
▫️برداشت یک نمونه از بافت کلیه برای آزمایش: پزشکتان ممکن است بیوپسی از کلیه جهت برداشت نمونه‌ای از بافت کلیه را توصیه کند. نمونه بیوپسی به آزمایشگاه برای آزمایش فرستاده می‌شود تا مشخص شود که چه چیزی علت مشکل کلیوی شما است.

نمایش پست های بیشتر

حروف اختصاری آزمایشات

FBS قند خون ناشتا MCHC غلظت متوسط هموگلوبین WBC شمارش گلبول های سفید RBC شمارش گلبول های قرمز HB هموگلوبین HC هماتوکریت(درصد گلبول های قرمز

بیماری های کلیه

– آسیب حاد کلیه (AKI): وقفه ناگهانی در کارکرد کلیه را نارسایی حاد کلیه یا آسیب کلیه می گویند. عواملی نظیر خونریزی شدید، کم آبی

تمامی حقوق وبسایت متعلق به آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد می باشد©