مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

نوزاد چهارماهه

هفته اول

کودک فقط به شما تعلق ندارد پدرش هم سهمی بزرگی در رشد او دارد. بنابراین سعی کنید طی این هفته‌ها کودک بیشتر با پدرش ارتباط برقرار کند. به هر حال کودک، شما و همسرتان را بیش از هر کسی می‌شناسد. حواس او اکنون به کار افتاده و به اندازه یک بزرگسال کار می‌کند. او به صداها توجه می‌کند، بوها را می‌شنود و حس بینایی‌اش هم به مرور زمان پیشرفت می‌کند و بهتر می‌تواند اشیا را از هم تمیز دهید. طی این هفته‌ها توجه او به دست‌هایش جلب می‌شود. نگاه کنجکاونه‌اش را مدام به دست‌های خودش و شما می‌اندازد. این کوچولو از این به بعد سعی می‌کند که صدای‌های مختلفی از خودش در بیاورد. البته این صداها ضعیف و گاهی در حد چند قان و قون هستند، اما او خوب می‌داند که با این کار می‌تواند شما را به طرف خودش بکشاند بنابراین به این صداهای که گاهی با خنده همراه هستند، ادامه می‌دهد.

هفته دوم

او کمی عاقل‌تر شده و می‌تواند درباره محیط اطراف خود نتیجه‌گیری‌هایی را انجام دهد. بد نیست کمی او را تنها بگذارید تا در دنیا خودش سیر کند. او از این هفته به رنگ‌ها هم واکنش بیشتری نشان خواهد داد . این بزرگترین موفقیت در این هفته است. حس لامسه بچه‌ها هم خیلی خوب به کار افتاده و آنها دوست دارند که لمس شوند و با پدر و مادر خود تماس پوستی داشته باشند. او کنجکاو است و این کنجکاوی را با گذاشتن هر چیزی در دهانش برطرف می‌کند.

هفته سوم

به فکر آن باشید که از همین حالا دست و پاهایش را قوی کنید. از این هفته می‌توانید نشستن را به او آموزش دهید یعنی پشت او را با گذاشتن بالشت پر کنید و به تدریج او را به این حالت عادت دهید.

هفته چهارم

او در این ماه تمرین حرف زدن را شروع کرده، اما شاید چندان در این زمینه موفق نباشد.البته این تلاش تا 6 ماهگی ادامه می‌یابد و شاید برای برخی از بچه‌ها حتی این اتفاق خیلی دیرتر بیفتد. او این روزها تلاش دارد تا خودش را مثل دستگاه‌های مختلف به روزرسانی کند تا بتواند از کلیه سیستم‌های بدنش استفاده کند. سر و گردنش را به کمک دستانش بالا می‌گیرد و توجه بیشتری به اشیا پیرامونش دارد. او در این ماه از قضای اطرافش درک بیشتری دارد و می‌تواند حرف‌های شما را درک کند بنابراین مراقب اعمال و حرکات خود باشید.

نکته ماه

حواستان باشد که شما  در این ماه واکسن‌های او که شامل سه‌گانه2،فلج اطفال2 فراموش نشود.

 

جدول وزن نوزادان در 4 ماهگی (برحسب کیلوگرم)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

8

6

4

8/400

6/450

4/500

جدول قد نوزادان در 4ماهگی (برحسب سانتی‌متر)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

67/4

61

64/9

67/1

62/2

55

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :