مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

نوزاد هفت ماهه

فرزندتان را با هیچ کودک شیرخوار دیگری مقایسه نکنید او به تنهایی کودکی منحصر به فردی است که ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری ویژه خود را دارد.

هفته  اول
او هنوز هم وقتی روی شکم می‌خوابد تلاش می‌کند تا خودش را به سمت جلو بکشاند. در واقع این حرکت آغازی برای سینه خیز رفتن بچه‌هاست. قبل از چهاردست و پا راه رفتن بیشتر کودکان خردسال از شش تا هفت ماهگی می‌توانند بخزند و با شکم حرکت کنند و در همان هنگام که شروع به چهاردست و پا راه رفتن می‌کنند قادرند خود را به وضع ایستاده نگه دارند. او در این ماه می‌فهمد که اشیا ثابت، اشیا متحرک را جا به جا می‌کنند و او آنقدر درک پیدا کرده که بداند در بازی باید اسباب‌بازی‌ها را هل بدهد.

هفته دوم
او هنوز هم صداهای نامفهمومی از خودش در می‌آورد.او فکر می‌کند که جملات عالی و بی‌نقصی را ادا می‌کند. بهتر است توی حالش نزنید و حرف‌هایش را تایید کنید.
او هنوز هم وابسته شماست و اگر او را تنها بگذارید حتما گریه خواهد کرد بنابراین بهتر است همیشه در تیررس دید او باشید. او دوست دارد که اشیا را بگیرد و پرت کند و این کار احساس خوبی می‌گیرد. کودک شما از سه ماهگی تا 9 ماهگی باید شب‌ها 14 ساعت بخوابد.

هفته  سوم

احتمالا از اینکه به او غذاهای جامد می‌دهید حس خوبی دارد، اما گاهی نخوردن غذا از طرف کوچولویتان شما را ناراحت می‌کند و دچار این حس می شوید که او هیچی نخورده. به هر حال از این هفته می‌توانید به جای آبکی غذاهای سفت‌تر مثل فرنی به او بدهید. اما یادتان باشد این غذاها باید به گونه‌ای باشد که شیرخوار شما بتواند آن را قورت دهد. او از این ماه به بعد تمایل بیشتری پیدا می‌کند تا خودش هم در غذاخوردن شریک شود.

هفته چهارم
در این هفته او باز هم با کمک شما به یک پشتی تکیه می‌دهد با این حال این احتمال وجود دارد که او بتواند به بدون کمک شما بنشیند، اما باز هم باید حواستان به او باشد که ناگهان از پشت به زمین نیفتد. همزمان با تلاش برای نشستن تلاش برای سینه‌خیز شدن هم آغاز می‌شود.سینه‌خیز راه رفتن او تازه آغاز مشکلات شماست چرا که به هر طرفی سرکشی می‌کند. برای آنکه کودک سینه‌خیز برود می‌توانید کف پاهایش را به جلو هل دهید یا اسباب‌بازی جلویش بگذارید و او را تشویق کنید که به سمت آن حرکت کند.
نکته ماه
شیرخوار شما در این ماه باید در حدود 7 کیلو و 500 گرم وزن داشته باشد. البته به شرطی که وزن نوزاد در بدو تولد در حدود 3 کیلو و 250 گرم بوده است. یادتان باشد او باید در این هفته روزانه 15 گرم بر وزنش اضافه شود.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :