مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

نوزاد سه ماهه

هفته اول

شنوایی، زبان و بویایی نوزاد فعال تر شده است. هنگامی که نوزاد صدای شما را می شنود، مستقیم به شما نگاه می کند و تلاش می کند جواب شما را بدهد.نوزادانی که والدین با آن ها صحبت می کنند، هنگامی که بزرگ می شوند آی کیو بالاتری دارند و دامنه لغات بیشتری نیز می دانند.

هفته دوم

اگر فراموش کردید واکسیناسیون نوزاد را انجام دهید پزشک زمان دیگری برای واکسیناسیون مشخص می کند.

اگر نوزاد مشکلات زیر را دارد با پزشک مشورت کنید:

تب  و لرزشدید یا بیماری جدید، کمبود ایمنی بدن یا مصرف قرصی که با ایمنی بدن تداخل دارد، بیماری صرع در نوزاد، تشنج،مصرف استروئید خوراکی به مدت بیش از دو هفته در سه ماه اخیر، واکنش شدید به واکسیناسیون مانند دمای بالاتر از چهل درجه سانتی گراد، گریه شدید و ….

نوزاد می تواند دست تکان دهد و پاهایش را نیز تکان دهد. همچنین زانوها و ران ها نیز انعطاف پذیرتر هستند. او می تواند دست ها را به هم برساند و انگشت ها را باز و بسته کند. سعی کنید هماهنگی بین چشم و دست را با استفاده از یک اسباب بازی مطالعه کنید.

نوزاد دوست دارد لمسش کنید. این لمس کردن باعث ارتباط نزدیک بین شما و نوزاد میشود اما هنگامی که  ناراحت است این لمس کردن به او آرامش می دهد. حس لامسه او را با استفاده از چیزهای مختلف مثل پر بررسی کنید. نوزاد همه چیز را دوست دارد مزه کند. ماساژ بدن نوزاد، لمس کردن بینی او و بوسیدن آن باعث آرامش نوزاد می شود. او را بر روی سطحی صاف و گرم قرار دهید. بدن نوزاد را با روغن کودک ماساژ دهید. با نوزاد صحبت کنید یا برایش شعر بخوانید.

هفته سوم

اگر نقاط سفیدی بر روی لب های نوزاد، داخل دهان و بر روی زبان نوزاد دیدید که به راحتی از بین نمی رود برفک است. این عفونت می تواند از طریق دستگاه گوارش خارج شود و باعث سوزش در قسمت پوشک شود.  دست ها را حتما بشویید و اسباب بازی های نوزاد را نیزدر آب در حال جوش قراردهید.

نوزاد در این هفته شروع به نتیجه گیری از دنیای اطراف می کند. به همه چیز با دقت و کنجکاوی نگاه می کند. در حال حاضر نوزاد شب ها به راحتی می خوابد . نوزاد گاهی با هنگام شنیدن صدای شما، مکیدن انگشت را قطع می کند. نوزاد در این ماه از نگه داشتن و لمس کردن اشیا مختلف لذت می برد. در این ماه نوزاد دوست دارد اجسام را از یک دست به دست دیگر بدهد اما هنوز نمی توانید تشخیص دهید که او دست راست است یا دست چپ.

هفته چهارم

هنگامی که نوزاد را برروی شکم قرارمی دهید، شانه ها و سر را بالا می آورد و با استفاده ازدست ها خود را بالا نگه می دارد. این حرکت باعث قوی شدن عضلات نوزاد می شود.

 

جدول وزن نوزادان در 3ماهگی (برحسب کیلوگرم)

دختر

پسر

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

7/100

5/350

3/650

7/500

5/750

3/950

جدول قد نوزادان در 3 ماهگی (برحسب سانتی‌متر)

دختر

پسر

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

64/5

61

64/9

67/1

62/2

55

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :