مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

رعایت بهداشت تناسلی در خانم ها

از آنجا که سه دستگاه تناسلی و ادراری و گوارشی در بانوان در مجاورت یکدیگر قرار دارند، بهداشت و سلامت آنها نیز بر هم تاثیر مستقیم داشته و عفونت هر یک از دستگاه تناسلی و ادراری و گوارشی مشکلاتی جدی برای فرد بیمار ایجاد می کند.یکی از مسائلی که برای تمام خانم ها در همه سنین مهم است، تمیز و خوشبو نگه داشتن بدنشان است. این موضوع تمام اعضای بدن مثل پوست، مو و اندام تناسلی را در برمی گیرد. اما گاهی عضو تناسلی خیلی جدی گرفته نمی شود .در حالی که اهمیت این موضوع به حدی است که باید از سنین قبل از بلوغ شروع شود و تا سن یائسگی ادامه پیدا کند. خانم ها به دلیل مسائلی مثل تغییرات هورمونی در زمان های مختلف زندگی مثل بلوغ، دوره عادت ماهانه، بارداری و یائسگی با تغییراتی در ترشحات واژن مواجه هستند که باید نحوه برخورد درست با این موضوع را بدانند . همچنین در خانم ها خروجی سه دستگاه ادراری، تناسلی و گوارش در فاصله کمی از هم قرار دارد که این قضیه خود باعث رشد باکتری و میکروب های بیماری زا یا ایجاد کننده بوی بد در محیط می شود. 

شست وشو 

اولین و مهم ترین اقدام برای حفظ بهداشت این ناحیه ،شست وشوی مرتب آن است. شستن این قسمت از بدن قوانین خاص خودش را دارد. احتیاج به استفاده از مواد شوینده خاصی نیست. شست وشو با آب ولرم و از سمت جلو به پشت کافی است.این کار از وارد شدن میکروب های اطراف مقعد به دستگاه ادرار و واژن جلوگیری می کند. خشک کردن این ناحیه بعد از شست وشو را فراموش نکنید. همچنین به یاد داشته باشد که واژن نیاز به شست و شو ندارد، زیرا به طور دایم ترشحات خود را خارج می کند.

آزمون های سالانه 

اگر فردی هستید که خیلی دچار بوی بد ناحیه تناسلی می شوید، می توانید هر سال آزمایش های مخصوصی را که مربوط به ناحیه واژن است، انجام دهید. انجام آزمون هایی مانند پاپ اسمیر می تواند نگرانی شما را از هر گونه ابتلا به سرطان گردن رحم از بین ببرد.

از بین بردن موهای ناحیه تناسلی

اگر موهای ناحیه تناسلی برطرف نشوند، جایگاه مناسبی برای رشدونمو باکتری ها ایجاد می شود و همانطور که گفته شد، این باکتری ها در واکنش به عرق، بوهای نامطبوع ایجاد می کنند.

لباس زیر مناسب 

از پوشیدن لباس زیر تنگ برای طولانی مدت اجتناب کنید، زیرا امکان تبادل هوا در ناحیه تناسلی را از بین می برد.

رعایت بهداشت جنسی 

به خانم هایی که ازدواج کرده اند توصیه می شود حتما پس از برقراری رابطه جنسی با همسر خود، ناحیه تناسلی خود را بشویند، زیرا ترشحات ناشی از رابطه جنسی، بوی نامطبوعی ایجاد می کنند.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :