مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

بهداشت چرخه قاعدگی

اولین قدم، انتخاب نوار بهداشتی مناسب
نوار بهداشتی مناسب باید قادر به حفظ شکل خود در طول مصرف باشد و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری کند. نوار بهداشتی مناسب باید متناسب با سایز فرد و حجم خونریزی ماهانه او باشد.

در تعویض نوار بهداشتی تعلل نکنید

مدت استفاده طولانی و رطوبت طولانی احتمال عفونت زنان را بالا می‌برد بنابراین حتی المقدور از رطوبت زياد و استفاده طولانی مدت پرهيز شود. در زمان عادت ماهانه در صورتی که مدت طولانی نوار بهداشتی تعویض نشود، با کمبود اکسیژن شرایط رشد باکتری در این قسمت فراهم می‌شود که در نتیجه آن عفونت بروز می‌کند.

رعایت نکردن بهداشت قاعدگی، نابارورتان می کند
در زمان قاعدگی دهانه رحم كمی باز بوده و بنابراین رعایت بهداشت اهمیت زیادی دارد. استخر در اين زمان ريسك عفونت را بالا می‌برد و عفونت‌های طولانی باعث عفونت‌های دستگاه تناسلی فوقانی و در نهایت چسبندگی لوله‌ها و نازايی خواهد شد.همچنین چون دهانه رحم در طول پريود باز است ريسك عفونت در صورت رابطه جنسی در پريود بالا می‌رود و به همین دلیل به هیچ عنوان داشتن رابطه جنسی در این دوران توصیه نمی‌شود.

شستشو در زمان عادت ماهانه لازم است

در زمان قاعدگی شستشوی اين ناحيه حتما توصيه می‌شود و ژل‌های بهداشتی به منظور شستشوی موضعی منعی ندارد و استحمام سبك روزانه و ترجيحا ايستاده به منظور سلامت و رفع بوی عادت ماهانه توصيه می‌شود. شستشوی بیرون ناحیه تناسلی، با آب و صابون‌های بهداشتی هم برای جلوگیری از عفونت موثر است. دقت داشته باشید که پس از شستشو، منطقه تناسلی با دستمال بهداشتی خشک شود. رطوبت در ناحیه تناسلی، زمینه را برای رشد و نمو باکتری‌های بیماری‌زا و بروز عفونت فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :