مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته بیست و دوم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و دوم بارداری

در هفته 22 بارداری اندازه شکم حدود 20 تا 24 سانتیمتر از استخوان لگن تا بالای رحم است.

پزشک احتمالا به شما می گوید آهسته افزایش وزن داشته باشید.در حدود نیم کیلو یا کمی بیشتر یا کمتر در هفته. برای انجام این کار، توصیه می شود روزانه 300 کالری اضافی مصرف کنید. 300 کالری اضافی به این معنی نیست که باید سه وعده غذا و یک یا دو وعده تنقلات بخورید. در واقع، باید تغییراتی ایجاد کنید و 5 یا 6 وعده غذایی کوچک را در طول روز بخورید. به این ترتیب، رعایت رژیم غذایی ساده تر می شود. علاوه بر این، با خوردن وعده های غذایی کوچکتر و منظم تر، احتمال کاهش انرژی، یا سوزش سر دل، سوء هاضمه و سایر مشکلات مربوط به هفته 22 بارداری کاهش می یابد.

در هفته 22، شما 4 ماه و 4 هفته باردار هستید. یک هفته دیگر بگذرد پنج ماهه می شوید.

وضعیت جنین درهفته بیست و دوم بارداری

سخت است بتوان باور کرد که فرزندتان از دو سلول به این بزرگی تبدیل شده است. فرزندتان در هفته بیست و دوم بارداری در حال تمرین مهارتهایی است که بعد از تولد به آنها نیاز دارد و این زمان تمرین برای فرزندتان مهم است. فرزندتان مشغول رفلکس ها، تنفس و حتی مکیدن است. به یاد داشته باشد رشد فرزندتان همچنان ادامه دارد. او دیگر شبیه یک انسان کامل است ولی کمی جثه کوچکتری دارد. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و دوم بارداری:

فرزند شما حدودا 27.8 سانتی متر طول دارد و به اندازه یک سیب زمینی شیرین است
فرزند شما در حال حاضر الگوهای رفتاری و حرکتی خود را توسعه می دهد
لثه فرزند شما در حال رشد جوانه های دندانی است و برای رشد دندان بعد از تولد خود را آماده می کند.
فرزند شما در رحم بازی می کند و سپس برای بازیابی انرژی چرت می زند.

توصیه ها درهفته بیست و دوم بارداری

زمانی که یک فرد منفی گرا سعی دارد تا با تعریف کردن از داستان زایمان خود شما رابه وحشت بیندازد و دچار استرس کند و آرامش تان را از شما بگیرد با گفتن جملات زیر از ادامه حرفش جلوگیری کنید:

من به اندازه کافی امروز درباره زایمان داستان شنیده ام ممنون.
پزشکم به من گفته است که به داستان های زایمان گوش ندهم چون زایمان هرکس متفاوت است.
معذرت میخوام باید به دستشویی بروم.
من فقط در صورتی به داستان گوش میدهم که قول دهید وحشتناک/نگران کننده /خون آلود نباشد.

علائم طبیعی درهفته بیست و دوم  بارداری

1. کشیدگی پوست و ترک خوردن شکم، ران ها وباسن: دراین مرحله ممکن است که پوست ناحیه شکم، ران‌ها و باسن شما کشیدگی پیدا کرده و ترک بخورد، البته در برخی از خانم‌ها این اتفاق نمی‌افتد، اما این ترک‌ها بافت‌های جدیدی از پوست هستند که در هفته بیست و دوم بارداری به رنگ صورتی یا قهوه ای بر روی پوست ظاهر می‌شوند.

2. دردکمر

3. ترشح مهبل

4.  گرفتگی بینی

5. خونریزی لثه

تورم پا:

شما نمی توانید علائم بارداری را از بین ببرید اما می توانید روش برخورد درست با آن ها را بیاموزید. درد و تورم پا به شما مجال راه رفتن نمی دهد.

در اینجا نکاتی برای راحت تر شدن زندگی ذکر شده است:

سعی کنید کفش های راحت بپوشید تا بتوانید راحت راه بروید.
در هنگامی که پاها متورم است کفش بخرید کفش های ارتز نه تنها ورم و درد پا را کم می کنند بلکه باعث کاهش پشت درد نیز می شوند.
در طول روز پاها را استراحت دهید. بهترین راه این است که دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. در این حالت مایعی که در پاها جمع شده است در تمام بدن پخش می شود.
پس از ماساژ با روغن، پاها را در آب گرم قرار دهید. بگذارید همسرتان پاهای ورم کرده شما را ماساژ دهد. این کار به شما آرامش می دهد

ورزش درهفته بیست و دوم بارداری

اکنون زمان آن رسیده که ورزش‌های سنگین را ترک کنید و به ورزش‌های آرام تر روی بیاورید. ایروبیک داخل آب و شنا کردن باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش فشار روی پاهای شما که تحت فشار زیادی هستند، میشود.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و دوم  بارداری

در این مرحله، دسترسی به قلب مادر از طریق پاهای او است. پاهای ورم کرده مادر درد می کند و باعث ناراحتی او می شود. پاهای او را ماساژ دهید تا آرام شود. در این زمان می توانید درباره برنامه های آینده نیز صحبت کنید.

سعی کنید زمان زیادی با همسر خود بگذارنید. هفته ای رمانتیک داشته باشید، فیلم ببینید و پیاده روی کنید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :