مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته بیست و نهم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و نهم بارداری

در این زمان پاهای شما زیر شکم مخفی می شوند. در این زمان معنی بارداری و بزرگ شدن شکم را متوجه می شوید. از هفته بیست و نهم تا زمان زایمان، جنین دو برابر می شود. بنابراین برای رشد بیشتر شکم خود را آماده کنید. علاوه بر تغییرات طبیعی، علائم دیگری نیز مربوط به بارداری مشاهده می کنید:

با رشد رحم و نزدیک شدن آن به قفسه سینه نفس عمیق کشیدن سخت می شود. در این زمان رحم شما حدود چهار اینچ بالاتر از ناف است. رحم به قسمت های دیگر مانند مثانه و لگن فشار وارد می کند. ادرار مکرر، گرفتگی عضلات پا و درد علائم این دوره هستند.

تغییرات هورمونی باعث خشک شدن و خارش پوست همراه با جوش می شود. سعی کنید مرطوب کننده مناسبی مصرف کنید تا پوست سالم و پر آب باشد. اگر شرایط خارج از کنترل شد با پزشک صحبت کنید.

خارش شدید در بارداری نشانه ناهنجاری کبد است. نگران نشوید زیرا خارش در بارداری طبیعی است.

از الان به بعد باید از پدهای مخصوص استفاده کنید زیرا کلستروم از نوک سینه ترشح می شود و باعث لکه شدن لباس می شود. برخی خانم ها این مشکل را ندارند.

نوک سینه ها تیره تر می شود. رگ های سینه از زیر پوست قابل مشاهده می شوند.

مراقب علائم عفونت مجاری ادراری نباشید زیرا بدن در سه ماهه سوم بارداری مستعد به عفونت مجاری ادراری است.

سوزش معده و سوء هاضمه نه تنها باعث آزار رسیدن به شما می شود بلکه باعث کم خوابی در طول شب می شوند. از غذاهای سنگین بپرهیزید. سعی کنید هر وقت گرسنه هستید مقدار کمی غذای مقوی مصرف کنید.

مایعات را افزایش دهید و غذاهای غنی از فیبر بخورید تا یبوست برطرف شود. ماست برای جلوگیری از یبوست مناسب است.

هورمون ها باعث خشکی و ترد شدن ناخن ها می شوند. باید در بارداری بیشتر به ناخن ها توجه کنید.

اگر داغ هستید تعجب نکنید زیرا دمای بدن با افزایش حجم خون بالا می رود.

وزن افزایش یافته در هفته 29 بارداری معمولا حدود 8.5 تا 11 کیلوگرم است. برای زنان در هفته 29 بارداری با دوقلو، افزایش وزن حدود 10 تا 17 کیلوگرم است. اگر اندازه شکم را در هفته 29 بارداری حساب کنید، متوجه می شوید که بالای رحم حدود 3.5 تا 4 اینچ بالای ناف است.

همچنین تعداد زیادی لگد در شکم در هفته 29 بارداری حس می کنید. هر روز تعداد ضربات جنین را شمارش کنید تا سطح فعالیت جنین تعیین شود. کودک باید هر دو ساعت یا کمتر 10 بار تکان بخورد. اگر حرکت نوزاد را حس نکردید و نگران شدید، کمی آب یخ بخورید، موزیک پخش کنید، یا برای ماساژ به پهلو دراز بکشید. یکی از این فعالیت ها باید کودک را بیدار کند. هر زمان که نگران فعالیت جنین هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

حقایقی در مورد شما در هفته ی بیست و نه بارداری:

به دلیل افزایش خون رسانی به سینه ها، ممکن است متوجه شوید که رگ های خونی به راحتی در زیر پوست دیده می شوند.

خورشید می تواند باعث تغییر رنگ پوست در دوران بارداری شود، اما تابش خورشید ویتامین D بدن را فراهم می کند. این ویتامین را می توان از طریق غذاهایی مانند شیر، چربی ماهی و تخم مرغ دریافت کرد.

شما 900 کیلو گرم انرژی اضافی در روز استفاده میکنید تا فرزندتان رشد کند.در هفته 29، شما 6 ماه و یک هفته باردار هستید.

وضعیت جنین درهفته بیست و نهم بارداری

ممکن است درهفته 29 بارداری متوجه ضربان و چرخش های بزرگی شوید که از نظر کیفیت با ضرباتی که قبلا حس میکردید متفاوت باشد. چون سر فرزندتان پائین است ممکن است ضربات را در بالای رحم که ناشی از حرکت پاهای کوچک دلبندتان باشد احساس کنید. فرزندتان در حال تولید نیم لیتر ادرار در روز میباشد. جنین شما از الان تا تولد دو برابر می شود.جنین شما همه مواد مغذی را از غذای هضم شده خود می گیرد.

توصیه ها درهفته بیست ونهم بارداری

بهتر است دیگر حلقه خود را از انگشت خارج کنید چرا که به‌شدت سنگین شده‌اید و تنها بخشی از این سنگینی مربوط به اضافه وزن شماست و بخش دیگر آن به تورم دست‌ها و پاهای شما بر می‌گردد

علائم طبیعی درهفته بیست ونهم بارداری

سندروم پای بی قرار بیماری است که در آن احساس ناخوشاندی و آزاردهنده‌ای مثل مور مور شدن یا حرکت حشره روی پا تجربه می‌کنید احساسی که شما را از خوابیدن باز می‌دارد و همانند اسمش آرامش را از شما دور می‌کند. این مشکل باعث می‌شود بخواهید مدام پايتان را حرکت دهيد. اين حالت‌ها اغلب به شکل احساس قلقلک، سوزن سوزن شدن، تير کشيدن، کشيدن پا يا حالت خزيدن توصيف می‌شوند.

حرکت دادن پا حداقل براي مدتی کوتاه باعث بهبودي اين احساس می‌شود. اين مشکل معمولا هنگام شب و هنگامي که سعي در شل کردن پا برای خواب داريد، پيش می‌آيد. ماده ای به نام دوپامین از علت های این مشکل شناخته می‌شود که با تجویز دارویی دوپامین حل می‌شود. علت‌های این بیماری :

1. پایین بودن سطح آهن موجود در خون و اختلال جریان خون در پاها

2. اختلال اعصاب ناحیه نخاع یا پاها

3. اختلالات عضلانی

4. اعتیاد داشتن به الکل

5. کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص

این بیماری در زنان باردار معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود، اما اگر این اتفاق نیفتاد باید با پزشک مشورت شود.

هشدارها درهفته بیست و نهم بارداری

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در هفته 29 بارداری سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

تورم بیش از حد

سردرد های شدید

تاری دید

درد کمر یا شکم

داشتن بیش از 6 انقباض در هر ساعت

خروج مایع از واژن

ورزش درهفته بیست و نهم بارداری

1. سینه های شما در حال بزرگ شدن هستند و نیاز به مراقبت دارند. به خصوص در زمان ورزش کردن. به همین خاطر باید یک محافظ خوب ورزشی برای ادامه دوره بارداری خود بخرید که زمان ورزش از آن استفاده کنید. هنگام خرید، از راحتی و همین طور خوب بودن جنس آن اطمینان حاصل کنید.

2. از پزشک خود بخواهید که به شما بگوید چگونه عضله اصلی پشت خود را امتحان کنید. در دوران بارداری فاصله آن ممکن است به پهنای دو انگشت تغییر کند ولی به زودی پس از وضع حمل به حالت اولیه باز می گردد.

3. توجه داشته باشید ورزش‌هایی که در این زمان به شکم فشار می آورند بسیار خطرناک بوده و انجام آن‌ها صحیح نیست.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و نهم بارداری

– همسرتان هنگام خرید کردن برای فرزند احساس خوشحالی دارد. می توانید با چیزی خاص همسر خود را سورپرایز کنید.

– لیستی از وسیله های مورد نیاز مانند پوشک، صابون، لوسیون و پستانک آماده کنید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :