مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته سی ام بارداری

تغییرات مادر درهفته سی ام بارداری

شکمتان با بزرگ شدن جنین در حال تغییر است. زمانی که سر فرزندتان رو به پایین قرار میگیرد ممکن است متوجه تغییر شکل شکمتان شوید. نترسید. هم چنین ممکن است در هفته سی بارداری متوجه کشش شوید. اگر شکمتان میخارد با یک مرطوب کننده خوب آن را ماساژ دهید.

سایر تغییرات بدن مادر در هفته سی ام بارداری:

در حال حاضر شما فقط 300 کالری در روز بیشتر از قبل از بارداری نیاز دارید
مواد غذایی که در حال حاضر می خورید آرام تر از روده حرکت می کند و باعث جذب بهتر می شود. این مسئله منجر به خشکی مدفوع و یبوست می شود.
در حاملگی مفاصل شل تر می شوند و مرکز جاذبه تغییر می کند.
با توجه به حرکت آهسته روده، نفخ رخ می دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به رفع نفخ کمک کند.
کلیه های شما بسیار سخت تر کار می کنند، آنها باید خون بیشتری را فیلتر کنند. کلیه های شما ادرار بیشتری تولید می کنند.
شما در دوران بارداری بیشتر در معرض عفونت ادراری هستید.

مجموع افزایش وزن هفته 30 بارداری باید حدود 8 تا 11 کیلوگرم باشد. با این حال، اگر دوقلو باردار هستید، ممکن است بیشتر از 11 تا 18 کیلوگرم باشد. ارتفاع طول سرویکس یا دهانه رحم باید حدود 28 تا 32 سانتیمتر باشد.

در هفته 30، شما 6 ماه و دو هفته باردار هستید. فقط ده هفته باقی مانده است.

وضعیت جنین درهفته سی ام بارداری

کودکتان در هفته سی ام نیز در حال رشد است. اگر چه اندام جدیدی در حال رشد نیست ولی آماده زایمان میباشد. تکامل ریه اخرین چیزی است که رخ میدهد. چشم فرزندتان باز است و مژه ها در حال طویل شدن هستند. سایر تغییرات شامل:

موهای Lanugo شروع به ناپدید شدن می کنند و چربی به تنظیم دمای بدن برای هفته های باقی مانده در رحم کمک می کند.
یک پینت و نیمی از مایع آمنیوتیک نوزاد را احاطه کرده، اما با بزرگتر شدن جنین، حجم این مایع کمتر می شود، چون جنین بزرگتر می شود و فضای خالی در رحم کمتر می شود.
مغز استخوان جنین شروع به تولید گلبول های قرمز آماده برای رشد پس از تولد می کند.
دستگاه گوارش جنین در حال حاضر تقریبا به طور کامل رشد کرده است و پس از تولد برای تغذیه آماده خواهد شد.

توصیه ها درهفته سی ام بارداری

* از صابون‌های خشک کننده که باعث از بین رفتن چربی‌های مفید پوست می‌شوند جداً خودداری کنید. اگر دچار خارش‌های پوستی شده‌اید، حتماً به آن رسیدگی کرده و بی تفاوت نباشید. می‌توانید پس از استحمام از مرطوب کننده‌های حاوی ویتامین E  استفاده کنید.

* بی‌خوابی در سه ماهه سوم  بارداری بیشتر به علت تکرر ادرار است. برای خوابیدن بیشتر بهتر است مایعات مصرفی روزانه خود را تا قبل از ساعت 6 بعد از ظهر بنوشید. مصرف زیاد مایعات در طول روز را فراموش نکنید.

علائم طبیعی درهفته سی ام بارداری

دوره نه چندان خوشایند بارداری در سه ماهه سوم نمایان می‌شود. تکرر ادرار، متورم شدن پاها، حساس شدن بواسیر، کمردردهای ناگهانی که شوکه کننده است و همین طور ترش کردن معده، از جمله موارد قابل انتظار است. جای تعجب نیست که اخیراً دچار کم خوابی شوید، بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بی خوابی در زمان بارداری برای آماده کردن شما برای دوره پس از زایمان است. با این وجود، در حدود 10 هفته دیگر، دردها و عارضه‌های موجود، با آمدن فرزندی در آغوش‌تان فراموش خواهد شد.

در هفته 30 بارداری،  انقباض براکستون هیکس بسیار شایع است. براکستون هیکس معمولا پس از ورزش یا رابطه جنسی اتفاق می افتد، یا زمانی که خسته هستید یا بدنتان خشک شده است. اگر دچار این انقباض شدید، بنشینید یا دراز بکشید، استراحت کنید و آب بنوشید. اگر انقباضات متوقف نشد، یا اگر چهار انقباض در یک ساعت داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدارها درهفته سی ام بارداری

خون‌ريزی: لکه‌های خون در هفته 30  بارداری ممکن است علامتی از يک مشکل جدی باشد از جمله:

جفت سرراهی (يعنی جفتی که در پايين رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند)
پارگی جفت (يعنی جدا شدن بخشی از جفت از ديواره رحم)
زايمان زودرس

که همه موارد بالا  می‌تواند سبب لکه بينی يا خون‌ريزی شود.

ورزش درهفته سی ام بارداری

شما در حال حاضر بیشتر مسیر را طی کرده اید و فقط چند هفته برای زایمان عشق زندگی شما باقی مانده است. اما باید به یک چیز اعتقاد داشته باشید: قرار است نوزاد را در آغوش بگیرید و این کار زیبا است.

بچه همه چیز را درست می کند مثلا اعتماد به نفس پایین، لباس های تنگ، خستگی، افسردگی و افزایش وزن. در واقع تولد بچه از هر چیز شگفت انگیزتر و جالب تر است.
هورمون‌ها باعث نرم شدن بافت‌های اطراف مفاصل می‌شوند و به این ترتیب مفاصل به راحتی کش می‌آیند. هنگام استفاده از وزنه ها وزن آن‌ها را 5 تا 15 درصد کاهش دهید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی ام بارداری

– در هنگامی که همسرتان در بارداری احساس ناراحتی می کند به او پیشنهادات جذاب بدهید. پیشنهاد دهید پاهایش را بشویید یا ناخن هایش را لاک بزنید. این کار برای هر دوی شما لذت بخش است.

– به یاد داشته باشید شنیدن مشکلات بارداری از تجربه کردن آن ها راحت تر است. بنابراین صبور باشید و به شکایت های همسرتان گوش دهید. در این زمان می توانید علاقه خود را به او نشان دهید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :