مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته سی و دوم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و دوم بارداری

در هفته‌ سی و دوم بارداری به دلیل تغییر وضعیت جنین و خم شدن سر او به سمت قسمت‌های تحتانی شکم شما، پاهای او زیردنده‌ها قرار می‌گیرد و در این شرایط ممکن است دردهای شدیدی زیر دنده‌های خود احساس کنید. فشار رحم بقیه اندام‌های بدن شما را جا به جا خواهد کرد. در این زمان شکم شما حدود 12 سانتی‌متر بالاتر از بدنتان قرار گرفته و طول رحم 31 سانت شده است.  پروژسترون هضم را آهسته می کند بنابراین بدن شما می تواند مواد مغذی بیشتری را برای انتقال به نوزاد جذب کند،  ممكن است متوجه شوید جنین شما بعد از یك وعده غذایی بیشتر لگد می زند.

در این هفته باید از 30 تا 34 سانتیمتر از بالای رحم تا استخوان لگن اندازه گیری شود. بعضی وقتها در حدود هفته 34 بارداری، جنین از ران در نزدیکی دنده ها پایین می رود.

در هفته 32، شما 7 ماهه باردار هستید. به ماه هشتم بارداری خوش آمدید.

وضعیت جنین درهفته سی  و دوم بارداری

در هفته های آینده او افزایش وزن قابل توجهی دارد.الان صورت او را اگر در سونوگرافی ببینید تپل شده و دیگر مانند قبل اسکلتی نیست.تکامل ریه از چند هفته قبل برای تنفس بعد از تولد شروع شده عملکرد سیستم عصبی نیز در حال بلوغ است.

توانایی بویایی جنین شما افزایش یافته است، اما به دلیل عدم وجود هوا در داخل رحم، جنین هنوز نمی تواند چیزی را حس کند.

پوست جنین شما شروع به ضخیم شدن می کند.استخوان های جنین شروع به سخت شدن میکند به جز استخوان جمجمه که برای حفظ سلامت نوزاد در هنگام تولد نرم باقی می ماند.

توصیه ها درهفته سی و دوم بارداری

به دلیل بزرگ شدن شکم در هفته 32 بارداری حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان‌خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.

سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌ تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالارفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید

علائم طبیعی درهفته سی و  دوم بارداری

جوش، تغییر رنگ پوست اطراف سینه و صورت،  تورم انگشتان و زانو،  یبوست، افزایش ادرار از هفته های اول بارداری تا هفته سی و دوم بارداری. زیرا کلیه ها برای افزایش خون و تغییرات هورمونی و رشد و تکامل جنین بیشتر کار می کنند .  سوء هاضمه

استفراغ؛ اما پس از هفته سی و دوم بارداری با مصرف قرص کاهش می یابد.

افزایش نشانه های کشش بر روی شکم. زیرا شکم به خاطر رشد جنین در حال کشیده شدن و بزرگ شدن است.

تغییر در تمایل جنسی. به طوری که گاهی تمایل جنسی خود را از دست می دهید.

اعتماد به نفس پایین بخاطر از دست دادن پوست و ظاهر زیبا.

گرفتگی و درد عضلات شکم، پشت، پاها و باسن.

حالت تهوع

مشکلات روده

فشار خون بالا

خستگی

خونریزی پس از زایمان

زخم و شوک به دلیل لرزیدن

هشدارها در هفته  سی و دوم  بارداری

کاهش حرکات جنینی:کاهش حرکات در هفته 32 بارداری ممکن است نشانه مشکل برای فرزندتان باشد.اگر حرکات جنینتان کاهش پیدا کرد در طول یک ساعت حرکات را بشمارید اگر کمتر از 3 تا بود یک خوراکی شیرین بخورید نیم ساعت به چپ دراز بکشید.اگر بازهم برطرف نشد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید

ورزش در هفته  سی و دوم  بارداری

اگر هنگام ورزش کردن دچار سرگیجه شدید، بنشینید و یا دراز بکشید و نفس‌های عمیق بکشید. ورزش کردن باعث قوی شدن قلب و ریه ها شده که شما را برای وضع حمل آماده می‌کند. ولی باید توجه داشته باشید که میانه روی در ورزش کردن بهترین روش خواهد بود. در زمان ورزش کردن ضربان قلب خود را کنترل کنید که از حد ایمن، یعنی 140 بار در دقیقه، فراتر نرود.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :