مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته سی و چهارم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و چهارم بارداری

از این هفته یعنی هفته سی و چهارم به بعد انقباضات بی‌ درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاه ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم‌ شدند و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید. مطمئن باشید.

شکم در هفته 34 ممکن است کمی کوچک تر از چند هفته پیش باشد. این به این دلیل است که کودک ممکن است در لگن شما پایین آمده باشد. این امر باعث می شود نفس کشیدن ساده تر شود، زیرا ریه های شما فضای بیشتری دارند.
در این هفته، شکم باید از 32 تا 36 اینچ از بالای رحم تا استخوان ناحیه شکمی اندازه گیری شود. اگر شکم کمی بزرگ یا کمی کوچک باشد، این به این معنا است که کودک بزرگتر یا کوچکتر از حد متوسط است یا در موقعیت شانه یا پهلو قرار دارد یا اینکه سطح غیرطبیعی مایع آمنیوتیک وجود دارد.

– مایع آمنیوتیک بین هفته 34 تا 36 بارداری به طور تمام وقت بالا است، بنابراین ممکن است احساس کنید شکم شما پس از این مرحله خیلی بزرگتر نخواهد شد. این به این دلیل است که مایع کاهش می یابد، بنابراین کودک می تواند رشد کند و فضای کافی برای چرخش داشته باشد.

– به طور مداوم تعداد ضربات جنین را اندازه گیری و بررسی کنید. یک تایمر را تنظیم کنید و ببینید چقدر طول می کشد جنین ده بار حرکت کند. سپس هر روز بررسی کنید تا مطمئن شوید زمان تقریبی کاملا مشابه است. در مورد هر گونه تغییر قابل توجه به پزشک اطلاع دهید.

– اگر در هفته 34 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید. این می تواند یک نشانه روانشناختی باشد که نشان میدهد جنین به زودی به دنیا می آید. اگر نیازی به زایمان زودرس جنین نباشد، می توانید تا هفته 37 بارداری صبر کنید.در هفته 34، شما 7 ماه و دو هفته باردار هستید.

وضعیت جنین درهفته سی وچهارم بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک کدو حلوایی است

فرزندتان در حال سنگین تر شدن و دراز شدن است و اندازه ای که ضرباتش را ممکن است به رحم لمس کنید. هم اکنون چربی دور بدن او را گرفته و پوست چروکیده‌اش کمی صافتر شده است، اما رنگ پوستش هنوز صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید. قسمت آخر تکامل او مغز و ریه در هفته 34 بارداری هستند. سایر حقایق جنین در این هفته:

فرزند شما حرکات مکیدن را انجام می دهد تا خود را برای تغذیه آماده کند و شروع به حرکت بیشتر به سمت لگن شما می کند تا خود را برای روز زایمان آماده کند.

همانطور که جنین بزرگتر می شود، احساس حرکات تغییر می کند، اما هنوز هم باید به دنبال الگوهای معمول باشید.

توصیه ها درهفته سی و چهارم بارداری

با پیشرفت حاملگی و رشد فرزندتان متوجه میشوید که پوست شکمتان خشک و خارش دار شده است. برای این کار از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید که بوی خوبی هم داشته باشد.

کم کم لوازم مورد نیاز خود برای رفتن به بیمارستان را کنار گذاشته و آماده کنید. در بین این لوازم، چند وسیله که یادآور خانه باشد را نیز بردارید.

علائم طبیعی درهفته سی و چهارم بارداری

1. آماده برگشت تهوع باشید: ممکن است قبل از هر وعده غذایی احساس تهوع کنید.به علت فشار قله رحم بر معده تان و به خطر نوسانات هورمونی است البته تغذیه هم نقش مهمی را بازی میکندو این میتواند هشداری باشد تا کمتر غذا بخوریدو تعداد وعده هایتان را افزایش دهیدتا قند خونتان ثابت بماندو از تهوع جلوگیری کند.

2. به علاوه در هفته 34  ممکن است در قسمت لگن خود احساس خواب رفتگی و بی حسی داشته باشید که این هم به علت رشد جنین است.

فهمیدن زایمان زودرس:

اگر درد زایمان پیش از هفته سی و هفتم شروع شود به معنی زایمان زودرس است. احتمال زایمان زودرس در خانم های بالای سی و پنج سال زیاد است. درد زایمان زودرس به دلایل مختلف اتفاق می افتد- ایستادن یا پشت درد دائمی. در خانم هایی که زایمان پر خطر دارند احتمال زایمان زودرس بیشتر است. اگر انقباض مشاهده کردید، سعی کنید حالت نشستن یا راه رفتن خود را تغییر دهید. اگر درد زایمان نباشد، پس از چند دقیقه آرام می شود. اما اگر درد ادامه پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید .

هنگامی که انقباضات شروع می شود، کاری نمی توانید بکنید فقط به پزشک اطلاع دهید. مقداری آب بخورید و دراز بکشید.

هشدارها در هفته  سی و چهارم بارداری

جدا شدن زودرس جفت از رحم:

در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود جنین می تواند خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است . مادر هم به علت خونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کال از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل در هفته 34 بارداری می شودعبارتند از :

ضربه به شکم

کاهش ناگهانی حجم

کمبود غذایی

کوتاه بودن بند ناف

فشار خون بالا

ناهنجاریهای رحم

تغذیه در هفته  سی و چهارم بارداری

شما روزانه آب از دست می‌دهید، زمانی که به دستشویی می‌روید، عرق می‌کنید و حتی وقتی که نفس می‌کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن می‌تواند منجر به انقباضاتی مانند انقباض براکستون هیکس شود. از دیگر فواید آب:

به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند

به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند

به هضم غذا کمک می‌کند

به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کند

بنابراین روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می‌توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر. اما همچنان مصرف آب را به عنوان منبع اصلی مایعات بدن ادامه دهید.

ورزش در هفته  سی و چهارم بارداری

برای تقویت بدن برای زایمان، آماده شدن و انجام تمرینات لازم با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و چهارم بارداری

ممکن است خسته شده باشید اما به خستگی همسر خود نیستید. سعی کنید زمان بیشتری با او بگذرانید و با او  فیلم های مورد علاقه اش را ببینید. پشت او را ماساژ دهید و همراه با او دوش آب گرم بگیرید. سعی کنید به بهترین نحو به او آرامش دهید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :