مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته سی وششم بارداری

اگر برایتان مقدور است، از همین الآن مرخصی زایمان بگیرید. اگر چه بارداری یک حالت طبیعی است ولی در هفته های آینده کار کردن می تواند برای شما دشوار باشد. اگر شما می خواهید کودک را با شیر خود تغذیه نمایید می توانید در یک کلاس تغذیه با شیر مادر شرکت کنید.

تغییرات مادر درهفته سی و ششمبارداری

اکنون زمانی است که فرزندتان به پائین لگن آمده که فشار لگنی و فوریت دفع ادراری را افزایش میدهد.اگر احساس کردید که کودکتان در حال افتادن است نگران نباشید برای اکثر زنان در هفته 36 بارداری این احساس طبیعی و بدون انقباض،درد و یا خونریزی جای نگرانی نیست. قله رحم در این هفته دقیقا به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. تحریک نوک پستان باعث افزایش اکسی توسین می شود و ممکن است به تحریک انقباض کمک کند.

در هفته 36 بارداری، شکم احتمالا تغییر چندانی نمی کند. احتمالا به میزان 11 تا 16 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید،  میزان توصیه شده برای افزایش وزن بارداری برای زنان با BMI طبیعی. این افزایش وزن احتمالا حرکت را دشوار می کند. احتمالا از الان به بعد حدود 200 گرم هر هفته افزایش وزن خواهید داشت.

اگر در هفته 36 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، احتمالا به میزان 16 تا 20 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. در حالی که بسیاری از دوقلوها در حدود هفته 36 به دنیا می آیند، احتمال دارد که فرزند شما چند هفته دیگر به دنیا بیاید.

در هفته 36، شما 8 ماهه باردار هستید. به ماه نهم بارداری خوش آمدید. فقط چهار هفته تا زایمان مانده است.

وضعیت جنین درهفته سی و ششم بارداری

کودک شما در هفته 36 حدود 6 پوند خواهد داشت.بدن فرزند شما با پوشش نازکی از مو پوشیده شده است

توصیه ها درهفته سی و ششم بارداری

یک کار قشنگ این است که پس از وضع‌ حمل یک نامه تشکر که عکس نوزاد خود را به آن ضمیمه کرده اید، برای پزشک‌ تان بفرستید تا به این طریق از زحماتش تشکر کنید.

علائم طبیعی درهفته سی و ششم بارداری

1. بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:غذایهای تند و پر چرب، شکلات، مرکبات، قهوه

2. وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید.

3. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

4. هنگام غذا خوردن صاف بنشینید

5. برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

هشدارها در هفته  سی و ششم بارداری

در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه در هفته 36 بارداری بد است.

اگر در هفته سی و ششم بارداری درد زایمان به سراغتان آمد آرام باشید، در بیشتر موارد نوزاد مشکلی ندارد و سالم است. در حقیقت اگر در معرض خطر زایمان خطرناک باشید پزشک توصیه می کند در هفته سی و ششم زایمان کنید. در هفته سی و ششم بارداری، ریه های جنین در حال تکمیل شدن هستند. اما اگر تکمیل نشده باشند باید از دستگاه تنفس استفاده کنید. پزشک به بررسی فشار خون و مقدار اکسیژن نوزاد می پردازد. سپس نوزاد را یک یا دو روز در بیمارستان نگه می دارند تا بهتر شود.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و ششم بارداری

هفته های آخر بارداری نه تنها برای مادر سخت است بلکه برای پدر نیز دشوار است. متوجه می شوید همسرتان به راحتی خسته می شود و به کمک شما نیاز دارد. همچنین بهانه گیر می شود زیرا نمی تواند راحت بخوابد. با نزدیک شدن زمان زایمان باید بیشتر به ملاقات پزشک بروید. اگر نگران امور روزانه خود هستید به یاد آورید که همسر شما در حال تجربه حالتی بسیار بدتر است و شما حتی نصف آن حالت را تجربه نمی کنید.

– می توانید با درک کردن او به او کمک کنید. به خود بگویید این روزها تمام می شود و به زودی فرزند خود را می بینید.

– اطلاعات کافی در خصوص فرایند تولد کسب کنید. با افراد با تجربه دیگر مشورت کنید و نگران نباشید.

– سعی کنید غذای اضافی در یخچال قرار دهید.

– با جنین در رحم ارتباط برقرار کنید. برایش شعر و کتاب بخوانید یا با او حرف بزنید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :