مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

تست تشخیص حساسیت

یکی از تست هایی که در آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد انجام می گردد تست تشخیص حساسیت می باشد.

گاهی بدن به مواد خارجی غیر مضر یا کم ضرر برای بدن مثل گرده گل، موی حیوانات و… واکنش های اغراق آمیزی نشان می دهد که به این حالت حساسیت می گوییم. آسم، تب یونجه و حساسیت های غذایی نمونه هایی از حساسیت هستند.

مشاهده علایم حساسیت مثل: آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای مدت طولانی باشد که این علائم می‌تواند در افراد مختلف به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند اما نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت می‌باشد این است که پایه همه این علائم یکسان و همان الرژی می‌باشد.

در گروهی از حساسیت ها علیه ماده خارجی، آنتی بادی از نوع IgE ترشح می شود که در برخورد های بعدی با همان ماده خارجی که به آن آلرژن می گوئیم باعث واکنش های شدید بدنی مثل سرفه، عطسه و آبریزش، خارش یا  دل درد می شود.

آزمایشات تشخیص حساسیت  شامل :

– Total IgE

– Allergen Panel یا  Specific IgE

نمونه مورد نیاز آزمایش و شرایط آن

نمونه: خون وریدی

شرح تست ها ی تشخیص حساسیت:

در گروهی از حساسیت ها علیه ماده خارجی، آنتی بادی از نوع IgE ترشح می شود که در برخورد های بعدی با همان ماده خارجی که به آن آلرژن می گوئیم باعث واکنش های شدید بدنی مثل سرفه، عطسه و آبریزش، خارش یا مثلا دل درد می شود.

با تشخیص  IgE در بدن می توان بعضی از آلرژنهایی که شروع کننده حساسیت هستند را تشخیص داد و با اجتناب از آنها، علائم حساسیت را ازبین برد.

در روشهای قدیمی تر، آلرژنهای مختلفی را که از قبل آماده کرده بودند، در زیر پوست تزریق می کردند و مدت زمانی بعد(24 یا 48 ساعت) واکنش بدن در محل تزریق را بررسی می کردند(مثل قرمزی، ورم و…). اگر واکنشی وجود داشت، نشانه حساسیت به آن ماده بود و اگر نه یعنی عدم حساسیت. این روش دردناک، طولانی، محدود و غیر دقیق بود. در روش جدید می توان با یک بار خونگیری از فرد مشکوک، سرم آن را که حاوی IgE های احتمالی ست جدا نموده و با مجاور کردن آن با آلرژنهای کاشته شده بر روی یک غشا نیتروسلولزی(که محدودیتی ندارد) به صورت دقیق و کمی، حضور یا عدم حضور IgE و در نتیجه حساسیت را بررسی نمود.

این روش سریع، دقیق(چون همزمان با سرم بیمار، کنترل های مختلف نیز انجام می شود)، غیر تهاجمی و ارزانتر است و می تواند جواب های قابل اعتمادی را ارائه کند.

شدت واکنش IgE های احتمالی و سرم بیمار با آلرژنهای مختلف، از طریق رنگ سنجی و با استفاده از یک اسکنر دنسیتومتر، اندازه گیری می شود.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :