مسئول فنی : دکتر فاطمه سرمدی
متخصص آسیب شناسی تشخیصی و بالینی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهراد

انجام کلیه آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی

" وقتی می توان بهترین بود، خوب بودن کافی نیست "

اراک، خ شهید بهشتی، چهار راه هلال احمر، ساختمان غدیر

هفته های بارداری

هفته های بارداری

هفته اول بارداری

بدن شما در هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری درچرخه قاعدگی، بدنتان با مجموعه پیچیده ای از هورمون ها مواجه شده که نهایتا منجر به تخمک گذاری میشود که در آن تخمک از تخمدان آزاد و آماده باروری میگردد. چنانچه قصد حاملگی دارید، هدف تخمک بارورشده کاشته شدن در داخل رحم جهت لانه گزینی و رشد در 266 روز آینده است. در هفته اول بارداری تغییرات محسوس در بدن شما قابل درک نیست و بارداری شما از هفته سوم و چهارم بارداری یعنی زمانی که پریود عقب می افتد آشکار میشود.

هفته اول بارداری، بارداری واقعی نیست.

اکثر پزشکان حاملگی را از اولین روز از آخرین دوره حساب می کنند. به همین دلیل تخمک گذاری بارداری دقیق مشخص نیست، اما تشخیص نشانه های فیزیکی قاعدگی بسیار ساده تر است. بنابراین به نظر دکتر، هفته اول بارداری به این معنی است که شما در دوره پریودی خود هستید و هنوز باردار نیستید. در واقع تا هفته دوم یا سوم بارداری، باردار نیستید.
توصیه ها در هفته اول بارداری

اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، لازم است که قبل از هر چیز در مورد آن به خوبی مطالعه کنید. سعی کنید حداقل یک یا دو کتاب خوب در رابطه با بارداری در هفته اول بارداری خریداری کرده یا از دوستان خود قرض بگیرید و آنها را کاملاً مطالعه کنید.

بارداری به عنوان یک روند طبیعی همراه با روحی و جسمی و عدم آگاهی آنها با مشکلات احتمالی منجر به بروز صدماتی گاهی آثارش مادر را حتی سالها پس از زایمان دچار ناراحتی یا باعث بروز مشکلات در دوران پیری میگردد.
علائم طبیعی در هفته اول بارداری
1. ترشحات لزج و چسبنده:

در هفته اول بارداری بدن شما خود را برای تخمک گذاری آماده کرده و ممکن است ترشحات شفاف، لیز و چسبنده داشته باشید نگران نباشید.ولی اگر ترشحاتی غیر از این باشد یعنی ترشحات بدبو و کدر باشند نشانه عفونت است که برای درمان هرچه سریعتر به پزشک یا مامای خود مراجعه نمایید چرا که از نظر علمی اثبات شده بعضی عفونت ها ممکن است موجب سقط 3 ماهه اول شود.
2. افزایش دمای بدن:

یکی از نشانه‌هایی که شما را به زمان نزدیک شدن به تخمک‌گذاری هدایت می‌کند افزایش دمای بدن است. پس نگران سرما خوردگی یا مریضی دیگری نباشید مگر آنکه تب شما بالاتر از39 درجه باشد.
3. درد در ناحیه شکمی:

اگر دچار درد ملایم تا تیر کشیدن ناگهانی شدید احتمال این می رود که دچار درد میانی در سیکل خود شده اید که نشان دهنده تخمک گذاری یا آزادشدن تخم از تخمدان میباشد پس نگران نباشید.

هفته دوم بارداری

بدن شما در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری هرچه به آزاد شدن تخمک از تخمدان نزدیک میشوید، ممکن است تغییراتی را در بدنتان متوجه شوید. تغییرات مخفی و غیر مخفی که در قسمت علائم طبیعی آورده شده است نشان دهنده تخمک گذاری هستند. با دانستن این تغییرات میتوانید روز تخمک گذاری را حدس بزنید.

در هفته دوم بارداری، علائم به سرعت ظاهر نمی شوند. در واقع تا زمانی که هورمون های بارداری در سیستم شما به اندازه کافی نباشد در آزمایش حاملگی خانگی، تشخیص داده نمی شود. این اتفاق در هفته 4 رخ میدهد، که پریودی شما نیز قطع شده است. در این زمان، سطح هورمون بارداری به اندازه کافی بالا است و باعث بروز علائم حاملگی می شود

وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

مراحل کامل لقاح در این هفته توضیح داده میشود. حدود سیصد اسپرم وارد لوله های رحم می شود اما فقط یکی با تخمک لقاح انجام می دهد. پس از نفوذ اسپرم، تخمک سطح خود را به گونه ای ایجاد می کند که نسبت به وروز سایر اسپرم ها غیر قابل نفوذ باشد. هر تخمک و اسپرم حاوی بیست و سه کروموزوم هستند. تخمک، کروموزوم های ایکس و اسپرم، کروموزوم های ایکس یا وای را حمل می کنند. این کروموزوم ها ترکیب می شوند تا تخم بارور را تشکیل دهند و لقاح کامل شود.

سلول تخمک پس از بیست و چهار ساعت پس از لقاح بنفش می شود. لایه ای زرد رنگ و ضخیم نیز دور آن تشکیل می شود که غیر قابل نفوذ است.
مراحل تخمک پس از لقاح:

نطفه تشکیل شده به غدد هیپوفیز در مغز پیغام می فرستد که پریودی را قطع کند. در این حالت هورمون گنادوتروپین تشکیل می شود که باعث متوقف شدن پریودی می شود. این هورمون به حفظ مقدار پروژسترون مورد نیاز برای بارداری کمک می کند. این پروژسترون به نطفه کمک می کند در رحم نجات یابد و باعث رشد جنینی سالم شود.

در هفته چهارم تا پنجم نطفه تمام هورمون های لازم برای حفظ زندگی جنین را ترشح می کند. در این حالت نطفه مانند انسانی مستقل عمل می کند.
1- تقسیم سلول ها (روز اول تا سوم):

تخمک بارور سی ساعت نیاز دارد تا اولین تقسیم سلولی را انجام دهد. تخمک بارور یک دهم میلیمتر قطر دارد و به شانزده سلول تقسیم می شود. این شانزده سلول به رحم حرکت کرده و در روز سه وارد رحم می شوند. در این حالت سلول ها به پوشش رحم متصل می شوند و کاشت انجام می شود.
2- روز چهارم:

در این مرحله، مایع در داخل سلول ها تشکیل می شود و لایه بیرونی ضخیمی ایجاد می شود. در این حالت لایه داخلی نطفه و لایه خارجی جفت می باشد. کل سلول ها شامل پنجاه و هشت سلول می باشد که بلاستوسیست نامیده می شود.
3- روز پنجم:

بلاستوسیست روزهای زیادی در رحم حضور دارد بدون این که عمل کاشت انجام شود. سطح خارجی سلول ها که غیر قابل نفوذ است حالا ناپدید می شود و بلاستوسیست برای کاشت وارد عمل می شود.

توصیه ها در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری بسته لوازم تخمینِ زمانِ تخمک‌گذاری، می تواند خرید مناسبی باشد. به کمک این کیت تخمک گذاری می توانید مقدار هورمون (LH) خود را اندازه گیری نمایید و زمانی که میزان آن بالا برود، متوجه می شوید که زمان آزاد شدن تخمک چه روزی خواهد بود.
علائم طبیعی درهفته دوم بارداری
نشانه های تخمک گذاری در هفته دوم بارداری :

افزایش ترشحات واژینال
درد مختصر یک طرفه تخمدان
تغییر در قوام ترشحات واژنی
تغییرات گردن رحم به صورت نرم شدن گردن رحم
نوسانات دمایی: افزایش ناگهانی دمای بدن

هشدارها در هفته دوم بارداری
1. درد یک طرفه در هفته دوم بارداری :

درد یک طرفه شکم که مداوم است ممکن است علامتی از کیست تخمدانی باشد. بعضی از کیست های تخمدانی عملکردی بوده و و مشکل آفرین نیستند ولی دانستن این مطلب با وجود اینکه باعث کاهش درد نمیشود، خیالتان را راحت میکند.
2. خونریزی یا لکه بینی در هفته دوم بارداری :

خونریزی یا لکه بینی در این مرحله قاعدگی میتواند طبیعی باشد، چنانچه خونریزی یا لکه بینی تان مداوم و طول کشیده باشد ، درمورد مشکلات بالقوه تان با پزشکتان صحبت کنید

هفته سوم بارداری

تغییرات جنین در هفته سوم بارداری 

در یک لحظه، اتفاق خارق العاده ای درون شما رخ داده است. یک اسپرم دیواره خارجی تخمک را شکافته و به دورن آن راه یافته، آنرا بارور کرده است. چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و به رشد خود ادامه می دهد. یک انسان در حال پدید آمدن است. شما احتمالا هنوز نمی دانید یا اینکه مطمئن نیستید که باردار شده اید. تعداد کمی از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به یاد داشته باشید که هنوز تاخیر در قاعدگی نداشته اید. ممکن است در انتهای این هفته لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانمها فکر می کنند که شاید پریود شده اند، در بعضی هم خونریزی بسیار مختصر است که شاید متوجه آن نشوند و در گروه اندکی نیز اصلا اتفاق نمی افتد. به هر حال این فقط چند لکه مختصر است که “لکه بینی لانه گزینی” نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارور شده در دیواره پرخون داخل رحم است، جایی که اگر لقاح اتفاق نمی افتاد فرو ریخته و خونریزی قاعدگی را در شما موجب می شد. این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، اما واقعا نمی توان در مورد زمان دقیق آن خیلی هم مطمئن بود.

فعالیتهای هفته سوم بارداری  

يك تست حاملگي خانگي از داروخانه تهيه كنيد. ممكن است بعضي از آنها چند عدد در يك جعبه داشته باشند و اگر بار اول مثبت نشد مي توانيد در نوبت بعد هم از آن استفاده كنيد. بيشتر اين تستها در هفته اي كه موعد قاعدگي است (يعني دو هفته بعد از تخمك گذاري) بارداري را نشان مي دهند. براي گرفتن جواب بهتر از ادرار صبحگاهي استفاده كنيد.اگر تست بارداري شما منفي شد، مي توانيد در چند روز آينده يك بار ديگر آزمايش را تكرار كنيد. در بعضي از خانمهاي باردار هنوز مقدار كافي هورمون بارداري ساخته نشده تا در آزمايش براحتي تشخيص داده شود. اگر هم در اين چند روز قاعدگي در شما اتفاق افتاد مي توانيد در ماه آينده دوباره براي بارداري اقدام كنيد.

علائم طبیعی در هفته سوم بارداری


 بعضی از علائم شایع و زود رس حاملگی شامل موارد زیر میباشد:

 •  پستان های دردناک

 •  خستگی

 •  حساسیت به بوهای خاص

 • حساسیت به غذاهای خاص

خونریزی یا لکه بینی: خونریزی مختصری که در این هفته مشاهد میکنید خونریزی لانه گزینی نام دارد. یعنی خونریزی مختصری که از مکانی که تخم جایگزینی در رحم پیدا میکند نیست ولی اگر خونریزی شدیدی داشتید که بیشتر از چند روز ادامه داشت حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

هشدارها در هفته سوم بارداری

– دردیک طرفه: درد یک طرفه که از بین نمیرود ممکن است کیست تخمدانی باشد.

– اگر با پزشک یا دندان پزشکی در تماس هستید، آنها را از احتمال بارداری خود آگاه کنید.

هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین هفته چهارم بارداری  

هفته چهارم بارداری آغاز دوره رویانی در جنین است. از هفته 4 تا ده هفته دیگر، یعنی هفته چهاردهم، تقریبا تمام دستگاه‌های بدن جنین شما تکامل‌یافته و شروع به فعالیت می‌کند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان‌آور بسیار آسیب‌پذیر است.جنین در هفته چهارم بارداری از دو لایه خارجی و داخلی تشکیل‌ شده که بعدها اعضا و دستگاه‌های بدن جنین را می‌سازند. جفت ابتدایی نیز از دولایه تشکیل‌ شده که در حال حفر کردن تونل‌های بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اکسیژن و کلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین کرده و مواد زائد را دفع کنند، تقریبا در اواخر هفته چهارم بارداری این سیستم شروع به کار خواهد کرد.

گبول‌های قرمز نیز در حال ساخته‌شدن هستند تا بتوانند اکسیژن را به تمام بدن کوچک جنین برسانند. در ضمن کیسه آب که حاوی مایع آمنیوتیک است جنین را در برگرفته و وی را از آسیب‌های احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد کرد.

تغییرات مادر در هفته چهارم بارداری

اگر تاکنون مصرف ویتامین‌های مخصوص دوران بارداری را شروع نکرده‌اید حتما اسیدفولیک را روزانه میل کنید. چرا که چند هفته آینده دوران بحرانی تکامل جنین شما خواهد بود. جفت ابتدایی اکنون می‌تواند آنچه را که در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراکی‌ها و هر آنچه را که با آن در تماس هستید، بااهمیت می‌سازد.

اگر تست بارداری شما منفی شد، می‌توانید در چند روز آینده یک‌بار دیگر آزمایش را تکرار کنید. در بعضی از خانم‌های باردار هنوز مقدار کافی هورمون بارداری ساخته نشده تا در آزمایش به‌راحتی تشخیص داده شود.

تهوع حاملگی یا ویار ممکن است زودتر ازآنچه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می‌توانید چند بیسکویت خشک یا کراکر به همراه داشته باشید، آب‌نبات‌های لیمویی یا آنتی‌اسیدهای جویدنی بعد از هر حمله استفراغ کمک‌کننده است.آدامس‌های طعم دار نعناع و زنجبیل خشک‌شده نیز به تغییر ذائقه شما کمک خواهد کرد.
کلسیم یکی از عناصر اصلی استخوان‌سازی و تشکیل دندان‌هاست، همچنین در تکامل سیستم گردش‌خون، سیستم عصبی و ماهیچه‌های نوزاد تاثیر بسزایی دارد. اگر بدنتان نتواند کلسیم کافی را از رژیم غذایی بگیرد، آن را از استخوان‌هایتان می‌گیرد که در آینده باعث تضعیف و یا پوکی استخوان می‌شود. روزانه سه وعده از مواد لبنی مانند شیر کم‌چرب یا بدون چربی یا ماست استفاده کنید.

توصیه ها در هفته چهارم بارداری

نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.

علائم طبیعی در هفته چهارم بارداری

1. درد خفیف:

بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید، تنها راه برطرف کردن آن استراحت میباشد.

2. لکه بینی خفیف: 

ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است. ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید. اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ:

تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان:

به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن اندام ها

حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی:

یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشید این علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی  و شرایط محیطی است که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نداره. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:

در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.

هشدارها هفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:

 •    خونریزی دارید.

 •    شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.

 •    جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.

2. به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند

3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.

هفته پنجم بارداری

در این هفته جنین به طور کامل در کیسه آب محصور شده است و بیشتر به یک بچه قورباغه شباهت دارد تا بچه یک انسان. بدن شما دنیای فرزند تان است و افکار و احساسات شما بر روی او اثر می گذارد، پس بهتر است آرامش خود را حفظ کنید. اگر هنوز همسر تان از این موضوع خبر ندارد می توانید به فکر یک ایده جالب برای باخبر کردن او باشید.

تغییرات کودک شما در هفته پنجم بارداری  

در این زمان اندازه ی جنین در حدود 2 میلی متر است و به اندازه یک دانه کنجد است و به سرعت در حال رشد است. در این هفته قلب نوزاد شما شروع به زدن می کند و در هر دقیقه 130 الی 160 بار می تپد. جنین در این زمان موجودی سه لایه است. یک لایه بیرونی که بعد ها اندام عصبی که شامل مغز و نخاع می باشد را خواهد ساخت. یک لایه درونی که بعد ها اندام درونی مانند نخاع، دنده ها و عضلات شکمی را به وجود خواهد آورد و لایه ی میانی که به تدریج به صورت دستگاه گردش خون، ساختمان قلب، ماهیچه ها، کلیه ها و اندام های تناسلی در خواهد آمد.

تغییرات مادردر هفته پنجم بارداری  

 عدم وقوع عادت ماهیانه، علامت بارز بارداری شما در این هفته است. البته ممکن است در این هفته نیز خون ریزی مختصری به علت لانه گزینی داشته باشید که بسیار اندک و در حد لکه بینی است. در طول این هفته، ممکن است حساسیتی در بافت های پستان خود تجربه کنید. استفاده از لباس زیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. عوارض دیگر مانند خستگی، پف کردن، حالت تهوع، نفخ بیش از حد، آروغ زدن و ویار برای غذا و غیره ممکن است بروز دهد. میل شدید به بستنی، خیار شور و یا یک نوع غذا خاص واقعا یک تلقین نیست. بسیاری از خانم ها برای این چیز ها میل شدیدی نشان می دهند. در این هفته شاید احساس کنید حس بویایی و چشایی شما قوی تر شده است. بعضی از بو ها حتی ممکن است برای شما بسیار زننده به نظر برسند. به عنوان مثال اگر شما همیشه سیر را دوست داشتید، حالا پی خواهید برد که از بوی سیر بیزار هستید.

رژیم غذایی هفته پنجم بارداری  

در رژیم غذایی هفته پنجم، یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های لازم هنگام بارداری، ویتامینD  است زیرا وجود این ویتامین در بدن برای جذب کلسیم و فسفر و تبدیل آن‌ها به استخوان لازم است.

 
بیشتر بدانید
بهترین زمان برای اعلام این خبر خوشحال کننده به اطرافیان، می تواند در آخر دوره سه ماهه اول بارداری باشد تا از ماندگاری فرزند تان اطمینان حاصل کنید. اعتقاد پزشکان بر این است که وقتی ضربان قلب تشخیص داده شد، می توانید نزدیکان تان را با خبر سازید.

هفته ششم بارداری

در این هفته تغییراتی را در پستان های خود احساس می کنید، ممکن است پستان های شما در لمس دردناک بوده یا به حرکت حساس باشند. بعضی از زنان متوجه افزایش اندازه و تغییرات آرئول (پوست تیره احاطه کننده نوک پستان) میشوند. ممکن است در هفته ششم آرئول بزرگتر یا تیره تر شود. اینها تغییرات اندکی هستند که پستانتان را برای شیردهی آماده میکند.

تغییرات جنین در هفته ششم بارداری

قلب کودکتان در این هفته خون را در بدن کوچکش به گردش در می آورد و قلب هنوز هم یک بر آمدگی در جلوی بدن میباشد (که نهایتا به حفره قفسه سینه حرکت میکند) . در پایان هفته ششم جوانه های فوقانی و تحتانی اندام ها نیز آشکار میشود. بدن کودکتان در حال تکامل گوش داخلی و حنجره میباشد.
در هفته ششم بارداری جنین به سرعت در حال رشد است و حجم زیادی از شکم را پر میکند.
توصیه ها درهفته هفتم بارداری

مدام دست‌هایتان را بشوریید .ترجیحاً به زباله‌ها هم نزدیک نشوید. مواد غذایی را خام مصرف نکنید تا می‌توانید همه آن‌ها را بپزید. از مصرف مواد غذایی باز جدا خودداری کنید چرا که آلودگی هوا بر روی این مواد غذایی می‌نشیند. لبنیاتی که پاستوریزه نیستند را هم نخورید. همه این توصیه ها از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.

علائم طبیعی درهفته هفتم بارداری

1. تهوع:
برای رفع حالت تهوع 
به مقدار کم اما دفعات بیشتر غذا بخور
از خوردن غذاهای چرب پرهیز کن
قبل از گرسنگی غذا بخور
به اندازه کافی استراحت کن
وقتی از خواب بلند میشوی کمی نان خشک یا کیک میتواند به رفع حالت تهوع کمک کند.
به اندازه کافی آب بخور
2. بی اختیاری ادرار:
به علت فشار رحم بر مثانه رخ میدهد که هروقت احساس دفع ادرار به شما دست داد سریع خود را به دستشویی برسانید و درصورت استراحت مطلق از نوار بهداشتی استفاده کنید. از ورزش های تقویتی کف لگن استفاده کنید.
3. یبوست:
یبوست که به علت طغیان هورمون پروژسترون است باعث میشود روده به آرامی حرکت کند برای رفع این حالت
مقدار فراوانی آب در هر روز بنوشید.
هر روز15تا30دقیقه ورزش کنید.
مقادیر فراوانی میوه و سبزی بخورید.
غذاهای پرفیبر مصرف کنید مانند: سیب زمینی، غلات و. .
4. ترشحات واژینال:
ترشحات روشن تا شیری سفید کاملا طبیعی است.

هشدارها درهفته هفتم بارداری
1. حاملگی خارج رحم:
بارداری خارج رحمی معمولا در هفته 6 تا 16بارداری علامت دار می شود با دیدن علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کند: خونریزی شدید، درد شکمی زیاد و تیر کشنده، بیهوشی، سرگیجه، احساس ضعف شدید
2. عفونت واژینال:
چنانچه علائم زیر را دارید عفونت دارید:
– افزایش قابل توجه ترشحات
– ترشحات دردناک باشد
– احساس سوزش یا خارش داشته باشید
– متوجه بوی بد شدید

هفته هفتم بارداری

تغییرات مادر درهفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری شکم در آینه به خوبی دیده می شود. خانم های مختلف متفاوت هستند، اما بسیاری از آنها در اواسط سه ماهه دوم افزایش اندازه رحم را احساس می کنند.

تغییرات جنین درهفته هفتم بارداری

کودک شما در هفته هفتم در حال رشد سریع اندام های خود میباشد. در این هفته کلیه ها بیشتر رشد میکنند. هنوز جنسیت قابل تشخیص نیست. صورت هنوز کاملا شکل نگرفته است. حفره های بینی در حال شکل گیری است. چشم ها خیلی بزرگ و بدون پلک هستند. روده ها در حال شکل گیری در داخل طناب نافی بوده و به داخل شکم حرکت میکنند.

زمان مناسب برای سونوگرافی

هفته هفتم بارداری بهترین زمان برای انجام اولین آزمایش سونوگرافی است. سونوگرافیست با دقت جنین را بررسی می کند و سن جنین و رشد نطفه در رحم را مشاهده می کند. در این مرحله، جنین وارد مرحله اصلی رشد شده است و خصوصیات منحصر به فردی از خود نشان میدهد.

در این مرحله تشخیص سن جنین کار آسانی نیست و میزان رشد از هر فردی به فرد دیگر فرق می کند. در هفته هفتم بارداری می توانید نکات مهمی را در خصوص بارداری بفهمید.

سونوگرافی در ابتدای بارداری می تواند:

– بارداری را تایید کند

– سن دقیق جنین را مشخص کند

– منبع از دست دادن خون را تعیین کند

– نشان دهد رحم، تخمدان و لوله های رحم شکل مناسبی دارند

– بارداری خارج از رحم را مشخص کند

– رشد و تکامل جنین را بررسی کند

– به شما اجازه می دهد ضربان قلب جنین را از طریق سونوگرافی بشنوید

در سونوگرافی اول خیلی امیدوارم نشوید زیرا اطلاعات اندکی در اختیار شما قرار می دهد. جنین و کیسه بارداری بسیار کوچک است، به طوری که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

توصیه ها درهفته هفتم بارداری

مسواک زدن اق زدن را دراوایل حاملگی تحریک می کند ولی نباید از بهداشت دهان دوری کرد.

علائم طبیعی درهفته هفتم بارداری

 1. تهوع
 2. یبوست
 3. بی خوابی

هشدارها درهفته هفتم بارداری

 1.  خوردن فست فود ممنوع
 2.  خونریزی یا لکه بینی
 3.  درد کمر
 4.  محو ناگهانی علائم حاملگی

هفته هشتم بارداری

تغییرات جنین  درهفته هشتم بارداری

هفته گذشته انگشت ها بزرگ بودند ولی در هفته هشتم انگشت شصت بزرگ است. علاوه برشست ها استخوان های کودکتان شروع به سفت شدن میکنند که استخوان سازی نامیده میشود و آرنج فرزندتان شروع به رشد خود میکند. دراین هفته فرزندتان از مفاصل خود استفاده میکند و شروع به حرکت کردن و لگد زدن میکند که در سونوگرافی قابل مشاهده است حتی اگر شما آن ها را احساس نکنید.همچنین در این هفته،بند ناف جنین رشد می کند و ارتباطی حیاتی بین شما و جنین ایجاد می کند. شما در حال حاضر جنین را با استفاده از این اتصال تغذیه می کنید. بند ناف مانند پلی ارتباطی بین شما و جنین است. 
علائم طبیعی درهفته هشتم بارداری
1- تهوع:
می توانید صبحها قبل از بلند شدن از تخت یک چیز شیرین بخورید. همچنین سعی کنید در طی روز وعده‌های غذایی خود را کوچکتر اما تعداد آن را بیشتر نمایید و از خوردن وعده‌های سنگین و زیاد پرهیز نمایید. خوشبختانه حالت تهوع تا سه ماهه دوم از بین خواهد رفت.
2- گودی کمر:
اکنون به علت تغییر ثقل گودی کمرتان پر شده است برای راحت بودن بدنتان در هنگام نشستن از بالشتک های طبی که گودی کمر را پر میکند استفاده کنید و یا یک بالش کوچک هنگام خوابیدن زیر زانو خود بگذارید.
3- بزرگ شدن سینه ها:
نوک سینه‌هایتان حساس‌تر و بزرگ‌ تر شده زیرا سینه های شما تحت تاثیر هورمون های بارداری برای شیردهی آماده می شوند.
4- درد ناحیه شکم و پهلوها:
با بزرگ‌ شدن تدریجی رحم شما ممکن است احساس درد در ناحیه شکم یا پهلو داشته باشید. برخی در این دوران انقباضاتی را در رحم احساس می‌کنند که کاملا طبیعی است 
5- خستگی و کسلی:
نوسانات هورمونی در طول بارداری نقش مهمی در افزایش خستگی و ضعف ایفا می کنند. افزایش پروژسترون خون نیز باعث خستگی می شود. بارداری همراه با افزایش ادرار می باشد؛ بنابراین در طول شب چند بار دستشویی می روید. حالت تهوع و استفراغ نیز باعث کاهش انرژی بدن می شود و در انتهای روز حس می کنید مدت زیادی دویده اید.
هشدارها درهفته هشتم بارداری
1. استفراغ بیش از حد: استفراغی که باعث از دست رفتن 5%از وزن بدن بشود نیاز به درمان دارد. 
2. سعی کنید حیوانات خانگی را از محیط خانه‌تان دور کنید. حیوانات دارای انگل‌هایی هستند که برای جنین خطرناک است. 
3. گوشت را به خوبی بپزید. گوشت خام ممکن است دارای عفونت‌هایی باشد که به جنین شما آسیب برساند. 
4. نزدیک‌ شدن به مواد و سموم شیمیایی مانند رنگ، پاک کننده‌ها و حلال‌ها در این دوران چندان ضروری نیست. مواد شیمیایی در سه ماه نخست بارداری برای جنین خطرآفرین است.

هفته نهم بارداری

تغییرات مادر درهفته نهم بارداری

از اول بارداری تا الآن هورمون‌ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‌اند. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد . حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماهه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کاهش می‌یابد. شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است.

در هفته نهم رحم در حال رشد است تا بتواند جنین رو به رشد شما را در بر بگیرد. در واقع، اندازه رحم دو برابر شده است! هنگامی که در هفته نهم بارداری شکم را لمس می کنید، احتمالا در قسمت پایین شکم احساس سفتی می کنید. 
مقدار وزن توصیه شده در بارداری بر اساس شاخص توده بدنی قبل از بارداری می باشد.  در بارداری بسیاری از مادران با حالت تهوع و ناراحتی های غذایی مواجه می شوند. به طور طبیعی، می توانید با پزشک در مورد هر مشکلی در خصوص افزایش یا کاهش وزن صحبت کنید. 
وضعیت جنین درهفته نهم بارداری

استخوان‌های او در حال سفت شدن هستند و به تدریج غضروف‌ها هم خودی نشان خواهند داد. سر جنین از نظر ظاهری شروع به بلوغ بیشتری کرده ولی هنوز هم بر روی سینه ‌اش خم است. تکامل چشم‌ها کامل نشده و هر چشم هنوز یک پلک غشایی است. از طریق سونوگرافی میتوانید ببینید که بازوها و ساق هایش را حرکت میدهد .

توصیه ها درهفته نهم بارداری

 پروژسترون و احتباس مایع که توسط حاملگی ایجاد میشود میتواند دید شما را تغییر دهد شکل چشم و خشکی چشمتان را نیز ممکن است تغییر دهد.

علائم طبیعی درهفته نهم بارداری

 1. افزایش ترشحات مهبلی:

در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود. ترشحات واژن  در بارداری طبیعی است و استفاده از پدهای بهداشتی راهی مناسب است.

 2. حساسیت سینه ها:

نوک سینه بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه دانه های ریزی دیده می شود که سینه را برای تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید زیرا برای هدفی خاص قرار گرفته اند.

 3. نفخ:

شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند که با رعایت بهداشت از این عارضه میتوان جلوگیری نمود.

4.برآمدگی رگ ها: 

ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. این رگ ها در حالتی که ایستاده یا نشسته هستید از جنین محافظت می کنند. همچنین از کاهش خون در هنگام زایمان جلوگیری می کنند.

 5. وزن مناسب: 

افزایش وزن بدن بیشتر به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. اما افزایش یا کاهش بیش از حد وزن مضر است. وزن زیاد باعث سنگینی و بزرگی جنین و مشکل زایمان می شود و وزن کم باعث می شود فرزندی کوچک داشته باشید. وزن بالا باعث افزایش احتمال فشار خون بالا، دیابت و مشکلات زایمان و درد طولانی زایمان می شود همچنین هرچقدر وزن شما بالاتر باشد باید پس از زایمان وزن بیشتری کم کنید.

 6. شهوت جنسی: 

برخی خانم ها میل جنسی خود را از دست می دهند اما برخی دیگر میل جنسیشان بیشتر می شود. اگر خونریزی مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید. جنین از آنچه در واژن اتفاق می افتد کاملا جدا است. اگرچه انقباضات به جنین آسیبی نمی رساند اما هنگامی که بزرگتر باشد لگد میزند.

 7. تغییرات مو:

موهای شما چرب تر، ضخیم تر یا نازک تر می شود.

تغییرات احساسی درهفته نهم بارداری

1- احساس ضعف

ممکن است در این زمان احساس ضعف کنید. ممکن است هنوز احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید اما در سه ماهه آخر بهتر می شوید. ممکن است همسر شما علاقه ای به بارداری نداشته باشد- ممکن است همسر شما علاقه ای به بچه نداشته باشد و در طول بارداری به علائم شما توجه نکند. سعی کنید این بی علاقگی او را تفسیر نکنید.

2- احساس گناه

برخی خانم ها در هفته نهم بارداری احساس گناه می کنند که نمی توانند بر مشکلات روحی غلبه کنند. آنها میترسند این احساسات منفی بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد. نگران نباشید زیرا جنین در این مرحله از احساسات شما آگاهی پیدا نمی کند.

3- خستگی

 خستگی بر جنین تاثیر می گذاردبنابراین سعی کنید سخت نگیرید و انرژی کافی داشته باشید.

4- نگرانی

 نگرانی امری طبیعی در بارداری است. شما نگران واکنش دیگران هستید.

5- استرس

 به هیچ شکلی استرس نداشته باشید. اگر ناراحت هستید حمام بروید موزیک گوش دهید و سعی کنید استراحت کنید. توجه کردن به آرامش خود برای سلامتی روحی و روانی شما لازم است

هشدارها درهفته نهم بارداری

 1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید. 

 2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید. 

 3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید. 

 4. پنیرها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. اما از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم‌های باردار باعث ایجاد عفونتی به‌ نام  لیستریوسیس شوند. 

هفته دهم بارداری

تغییرات مادر درهفته دهم بارداری

 سونوگرافی هفته 10حاملگی مشخص میکند که شما دوقلوزایی و یا بیشتر خواهید داشت یا خیر! 

تغییرات بدن هنوز در حال انجام است احتمالا در هفته دهم یک کیلوگرم یا دو کیلوگرم اضافه وزن داشته باشید اما حالت تهوع و سایر علائم باعث سنگین تر شدن شما می شود. برای بهتر شدن، می توانید ورزش های سبک انجام دهید. اما پیش از انجام ورزش با پزشک مشورت کنید. اگر در طول بارداری فعال باشید، عضلات شما قوی می شود. این کار به شما کمک می کند وزن افزایش یافته در هفته دهم را به راحتی حمل کنید بخصوص در سه ماهه سوم بارداری.

وضعیت جنین درهفته دهم بارداری

سر فرزندتان هنوز هم درهفته دهم بخش بزرگی از کل بدن را تشکیل میدهد ولی دراین هفته بیشتر شبیه انسان است. هم اکنون انگشتان شست کوچک هستند و گوش فرزندتان تشکیل شده است. چشم فرزندتان باز است و پلک ها در حال اتصال به هم هستند و بعد ازاتصال تا 25-27 هفته حاملگی متصل باقی خواهند ماند. ارگان های جنسی در حال شکل گیری و تمایز هستند.

شنیدن صدای ضربان جنین

اگر آزمون داپلر انجام می دهید، شنیدن صدای ضربان قلب جنین باعث کاهش استرس و نگرانی می شود زیرا در بدن شما استروژن و پروژسترون افزایش می یابد.اگر هنوز آزمون گوشی داپلر انجام نداده اید، بهتر است همین هفته به پزشک مراجعه کنید و صدای ضربان قلب جنین را بشنوید. این لحظه هیجان انگیزترین و قشنگ ترین لحظه در بارداری است و هیچ عوارض جانبی برای جنین ندارد.

علائم طبیعی درهفته دهم بارداری

در هنگام بارداری لثه‌های برخی از زنان حالت شکننده پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شوند و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ها  فراهم می‌کند. می توانید در روز حداقل 2 بار به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید.

هشدارها درهفته دهم بارداری

در این موقع از بارداری احتمال اینکه در زمان‌های مختلف، حالات روحی متفاوت و گاه ضد و نقیضی داشته باشید بسیار است. دلیل این حالات، هورمون‌های بارداری هستند که بر روی بدن شما تاثیر می گذارند. کم کم با گذشت زمان و سپری شدن دوره سه ماهه اول و رسیدن به سه ماهه دوم این هورمون‌ها به تعادل می رسند.می توانید برای رفع آن ورزش های تنفسی را انجام دهید یا از کارهایی که اضطراب و ناراحتی شما را شدیدتر میکند دوری کنید استرس برای رشد کودک شما مانند سم میباشد پس به فکر خود و کودک خود باشید.

نکاتی برای پدرها درهفته دهم بارداری

– شما برای حمایت از همسرتان گیج شده اید. بهترین کار این است که از خودش بپرسید. در هفته دهم بارداری، او نمی تواند با شما ارتباط برقرار کند و شما باید مکالمه را شروع کنید. این مسئله به خاطر تغییرات هورمونی است.

– سعی کنید به او حس خوبی بدهید و گردن و پاهایش را ماساژ دهید. ماهیچه های حساس نیاز به آرام شدن دارند. برایش هدیه بخرید تا بفهمد چقدر دوستش دارید. هر تغییر مثبتی را به او بگویید و او را تشویق کنید. اگر چیزی نمی بینید از تخیل خود استفاده کنید

– در هنگام ورزش، راه رفتن و … همراهش باشید. این کار به او کمک می کند ورزش را ادامه دهد زیرا تنها بودن باعث تغییر روحی و خستگی شدید می شود. اما او را مجبور به انجام کاری نکنید. گاهی او حتی انرژی برای بیرون آمدن از رختخواب نداشته باشد. در این زمان با او همدردی کنید و شرایطش را درک کنید

هفته یازدهم بارداری

تغییرات مادر درهفته یازدهم بارداری

پزشک شما ممکن است برای شما آزمایش غربالگری سه ماهه اول را تجویز نماید. 

رحمتان آماده بزرگ شدن و ورود به شکمتان میباشد.هرچه به پایان سه ماهه اول نزدیک میشوید علائم شما مخصوصا تهوع و استفراغ شما بهتر شود.با حل شدن مشکل تهوع و استفراغتان ممکن است میل به غذا در شما افزایش یابد و وزنتان افزایش یابد.
– ممکن است رشد موها و ناخن هایتان به علت افزایش هورمون ها و جریان خون افزایش یا کاهش داشته باشد.
– بند ناف نیز به صورت چرخشی، از یک رگ اصلی و دو رگ فرعی تشکیل شده است. بند ناف وظیفه تغذیه کودک را بر عهده دارد و عملکرد آن با پرده دور جنین کامل هماهنگ است تا جنین محافظت شود.

تغییرات شکم  درهفته یازدهم بارداری

 شکم شروع به ایجاد یک سر و صدا کامل کودک می کند. به ویژه اگر اولین بارداری شما باشد. در حالی که شکم ممکن است تغییر کند یا خیر، ممکن است شگفت زده شوید که سینه های شما تغییر قابل توجهی دارد. در هفته یازدهم احتمال بروز سقط جنین وجود دارد. اما با شنیدن صدای ضربان قلب جنین، خطر سقط جنین فقط 3٪ است. این احتمال در ماه آینده کمتر خواهد شد. 

وضعیت جنین درهفته یازدهم  بارداری

در هفته یازدهم بارداری سر کودکتان تقریبا نصف اندازه بدن است و این مساله کاملا طبیعی است حتی بعد از تولد ممکن است سر او بخش بزرگی از بدنش باشد چون مغز در حال رشد است.در این هفته ناخن ها به رشد جنین اضافه میشود و در این هفته با سونوگرافی داپلر صدای قلب کودک دلبندتان را بشنوید.

توصیه ها درهفته یازدهم بارداری

بهترین حالت خواب در دوران بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است زیرا خونرسانی جفت و جنین را افزایش می دهد.

علائم طبیعی درهفته یازدهم بارداری

1. افزایش رشد موها و ناخن ها
2. درخشان شدن پوست

عفونت مجاری ادراری درهفته یازدهم بارداری

با رشد رحم، رحم به مثانه فشار می آورد و از خروج ادرار از مثانه جلوگیری می کند. ادراری که پشت مثانه می ماند باعث عفونت می شود.دلیل دیگر عفونت مجاری ادراری در بارداری، ترشح هورمون ها در این دوره است که باعث تغییراتی در مجاری ادراری می شود که باعث عفونت می شود. اگر عفونت مجاری ادراری به سرعت درمان نشود به کلیه ها نیز منتقل می شود. عفونت مجاری ادراری باعث کم وزن بودن نوزاد در هنگام تولد و زایمان زودرس می شود. اگر عفونت به سرعت هنگامی که در مثانه است با مصرف قرص درمان شود، به جنین آسیبی وارد نمی کند.

تغذیه درهفته یازدهم بارداری

1. شما در این دوره باید به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید. برای این منظور از سبزیجات برگ‌ سبز و میوه استفاده کنید.
2. برای سالم ماندن اسنک‌های مقوی و سالمی که خودتان درست میکنید بخورید.
3. به مقدار کافی آب بنوشید تا دچار یبوست نشوید.

هفته دوازدهم بارداری

تغییرات مادر درهفته دوازدهم بارداری

ازهفته دوازدهم حاملگی به بعد میتوانید نزدیکی داشته باشید مگر اینکه خطر زایمان زودرس داشته و یا خطر پاره شدن غشا یا آسیب به جفت وجود داشته باشد.برخی از مادران نگران آسیب رسیدن به جنین میباشند ولی نگران نباشید؛ ضخامت مخاطی پوشش دهانه رحم و مایع آمنیوتیک به خوبی از جنین محافظت میکند.

علائم حاملگی کم کم از بین میرود مخصوصا حالت تهوع. خطر سقط از به طور محسوسی کاهش میابد. هم چنین احتمالاً فشار رحم از روی مثانه کم می‌شود و مشکل تکرر ادرار شما هم رفع خواهد شد. در انتهای هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جا نمی‌گیرد و می‌توانید آن را در پایین شکم خود احساس کنید. شکم به گونه ای قابل توجه بزرگ شده است.

وضعیت جنین درهفته دوازدهم بارداری

در این هفته کودک شما بدن خود را به صورت خودبه خودی حرکت میدهد که شامل رفلکس ها نیز میباشد. از این به بعد تا زمان زایمان دوران رشد سریع مغزی کودکتان میباشد.

علائم طبیعی درهفته دوازدهم  بارداری

1- درد معده
این مشکل به دو علت عمده است دلیل اول کاهش حرکات روده و دلیل دوم فشار رحم بر معده است.
2- خط سیاه نیگرا
تیره شدن خط عمودی که در خط وسط پایین شکم ایجاد شده ، در اثر افزایش پیگمانتاسیون بوده و بعد از زایمان از بین می رود. خط سیاه در 10 % زنان باردار مشاهده می شود. 

– برای درمان عفونت مجاری ادراری می توانید با انجام نکات زیر، احتمال این مشکل را به حداقل برسانید:
• سعی کنید از غذاهای فراوری شده، کافئین، الکل و قند در رژیم غذایی خود بپرهیزید
• آب بخورید تا سموم را از بدن خارج کند
• آب میوه قره قروت تازه و غیر شیرین برای سلامتی شما و جلوگیری از عفونت مجاری ادراری مناسب است
• اگر نزدیکی جنسی دارید، قبل و بعد از آن ادرار کنید
• در هنگام ادرار سعی کنید مثانه را کاملا خالی کنید
• مکمل های ویتامین ث، بتا کاروتن و روی بخورید
• اگر عفونت مجاری ادراری دارید، از نزدیکی جنسی خودداری کنید
• از کرم ها، اسپری ها در واژن در طول بارداری استفاده نکنید
• اندام های تناسلی را به خوبی بشویید و تمیز نگه دارید
• برای خشک کردن اندام های تناسلی آن ها را نمالید. سعی کنید برای خشک کردن از دستمال نرم استفاده کنید
• از لباس های زیر کتان و نرم استفاده کنید
• مدت زیادی در وان آب گرم ننشینید
اگر عفونت مجاری ادراری سریع تشخیص داده شود، به جنین آسیبی نمی رساند.
– در شرایط راحت و بی خطر بخوابید. سعی کنید به پشت نخوابید و این به خاطر آن است که وزن رحم میتواند به ورید اجوف تحتانی که قسمت های پایین بدن را خونرسانی میکند فشار آورده و خونرسانی را محدود کند و متعاقب آن ممکن است احساس تنگی نفس کنید.

هفته سیزدهم بارداری

تغییرات مادردرهفته سیزدهم بارداری

این هفته را باید به خود ببالید چرا که سه ماه اول را با موفقیت پشت سر گذاشتید و حالات مربوط به سه ماهه اول که شما را اذیت میکرد کم کم درشما از بین میرود از جمله حالت تهوع . خبر خوشحال کننده دیگر این است که به علت افزایش خونرسانی به بافت ها شما احساس شادی بیشتری دارید و حتی میل جنسیتان افزایش پیدا میکند. از زندگی دونفره در کنار شریک زندگیتان و پدر فرزند دلبندتان لذت ببرید.

وضعیت جنین درهفته سیزدهم  بارداری

 این هفته آخرین زمان برای انجام غربالگری مرحله اول بارداری است اگر انجام نداده اید، عجله کنید. کودکتان با خوشحالی درون رحم دست و پا میزند ولی ممکن است شما آن را حس نکنید.همچنین بند ناف به سرعت در حال حرکت به داخل شکم است. روده ها در حال ساختن پرز برای خود هستند تا به هضم غذای او بعدها کمک کند.پانکراس انسولین ترشح کرده و بیست دندان کوچک زیر لثه ها شکل گرفته است.

توصیه ها درهفته سیزدهم بارداری

می توانید از هم اکنون در جلسات آموزشی ویژه زمان وضع حمل شرکت کنید. همچنین از پزشک خود راهنمایی‌های لازم را کسب کنید. هدف کلاس های زایمان که با مراقبت های بارداری و فرایند زایمان آشنا شوید و مهارت های خود را برای زایمان بهتر و سالمتر افزایش دهید.

علائم طبیعی درهفته سیزدهم بارداری

1. حساس شدن پوست: برای جلوگیری از آسیب به پوست از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید 

2. بد نیست بدانید 3 ماهه دوم جزو بهترین قسمت دوران بارداری از نظر راحتی و غیره میباشد، پس از این دوران لذت کافی ببرید.

 • دلایل سقط جنین در این زمان:

سقط جنین در سه ماهه دوم نادر است و اتفاقی غیر قابل انتظار است. خانم باردار در این حالت به توجه زیادی نیاز دارد و بارداری های بعدی او نیز در معرض خطر است.
1- مشکلات کروموزومی
2- دهانه رحم نامناسب
3- زخم داخلی یا خارجی در شکم
4-عفونت در اندام تناسلی
5-قلب معیوب جنین
6-ترومبوفیلی
7-جداشدگی جفت
8-پایین افتادگی جفت

هشدارها درهفته سیزدهم بارداری

درسه ماهه دوم چنانچه دچار علائم زیر شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:
1. تهوع و استفراغ شدید
2. خونریزی شدید
3. درد کمر یا شکم
4. خروج مایه از واژن

هفته چهاردهم بارداری

تغییرات مادر درهفته چهاردهم بارداری

اگرچه ظاهر شما خیلی تغییر نکرده است و شکم شما خیلی بزرگ نشده است اما در داخل بدن شما عضلات و رباط ها در حال کشیده شدن هستند تا فضای کافی برای جنین در حال رشد ایجاد شود. لباسی بپوشید که از رشد جنین جلوگیری نکند. با تغییر بدن شما همه چیز با تغییرات سازگار می شوند. انرژی شما بر می گردد و حالت تهوع و استفراغ کمتر می شود. اگر خسته هستید بگذارید مقداری زمان بگذرد.

تغییرات شکم در هفته چهاردهم  بارداری

شکم در هفته 14 بارداری کمی درد دارد، اما این به این دلیل است که رحم در حال بزرگ شدن است تا کودک شما سریع رشد کند. اگر وزن در هفته 14 بارداری به سرعت افزایش یافت تعجب نکنید. اگر با BMI متوسط باردار شده باشید، پزشکان توصیه می کنند در حدود نیم تا یک کیلوگرم در هفته افزایش وزن داشته باشید. اگر در هفته 14 بارداری با دوقلو باردار هستید، هدف افزایش وزن شما تا هفته 20 مشابه مادران دیگر است. البته اگر با BMI بالا یا وزن کم شروع کرده باشید، یا اگر در سه ماهه اول وزن زیادی از دست دادید یا به میزان قابل توجهی افزایش وزن داشته اید، پزشک هدف دیگری برای افزایش وزن پیشنهاد می کند.

وضعیت جنین درهفته چهاردهم بارداری

جنین می‌تواند در کیسه آمونیوتیک ادرار کند. او قبلاً این آب را می‌خورد، اما حالا در آن ادرار هم می‌کند. مایع امنیوتیک کاملا فرزندتان احاطه میکند و اجازه چرخش به آن میدهد. همچنین این مایع را تنفس میکند به حالت بازدم تا خود را برای نفس کشیدن آماده کند. مایع آمنیوتیک هرچندساعت خود را بازسازی میکند.

توصیه ها درهفته چهاردهم  بارداری

 در این مدت باید شیر کم چرب زیاد مصرف کنید تا ذخیره کلسیم مورد نیاز او برای رشد و پرورش استخوان‌هایش کافی باشد.

 در زمان بارداری اهمیت بیشتری به بهداشت دهان و دندان‌های خود بدهید. در این زمان لثه ها کمی متورم می‌شوند و امکان عفونت کردن دندان‌ها زیاد است. پس از هر وعده غذایی دندان‌ها و زبان خود را مسواک بزنید.

علائم طبیعی درهفته چهاردهم بارداری

–تشکیل هاله پررنگ دور پستان

-آکنه

-احساس گرما

– کرامپ عضلانی

-دردهای شکمی

هشدارها درهفته چهاردهم  بارداری

در هفته چهاردهم بارداری  بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند برای شما خطرناک باشد و خونریزی بعدی را در پی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به برداشتن شی دارید ابتدا چمباتمه زده در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید و از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.

هفته پانزدهم بارداری

درهفته 15 بارداری اگر دچار گرفتگي بيني شديد مي توانيد آن را هم از جمله عوارض حاملگي فرض كنيد. زيرا افزايش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطي و در نتيجه توليد مخاط بيشتر منجر شود. حجم خون شما نيز در حال افزايش است كه در نتيجه موجب گشاد شدن رگهاي شما (كه شامل رگهاي بيني نيز مي شوند) مي گردد.

تغییرات مادر درهفته پانزدهم بارداری

هم چنان که قلب فرزندتان سریع میتپد قلب شما نیز هم اندازه اش و هم حجم خونی که به بدنتان میفرستد و هم تعداد ضربان هایش افزایش می یابد تا هم نیاز شما و هم نیاز کودک دلبندتان را برطرف نماید پس سعی کنید زیاد باعث خستگی خود نشوید تا به بدنتان فشار وارد نشود. هفته پانزدهم بارداری زمانی است که میتوانید لباس های عادی خود را دور بیندازید و لباس حاملگی بپوشید.

تغییرات شکم  درهفته پانزدهم بارداری

در سه ماهه اول، رحم به خوبی در داخل لگن قرار گرفته است. اما در حال کشیده شدن برای رشد جنین است و به زودی لگن را بالا می برد و در بالای شکم قرار می گیرد. بدن هر مادر متفاوت است و سرعت رشد می تواند کمی متفاوت باشد. به همین دلیل نمایان نشدن شکم در هفته 15 بارداری کاملا طبیعی است.

اگر در هفته 15 بارداری دوقلو هستید، احتمالا شکم با سرعت بیشتری کش می آید. افزایش وزن توصیه شده در هفته 15 حدود 0.5 تا 1 کیلو در هفته می باشد، بنابراین حدود 300 کالری اضافی در روز بخورید. اگر متوجه افزایش شدید یا ناگهانی وزن شدید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. این می تواند نشانه ای از مشکل جدی در حاملگی به نام پره اکلامپسی باشد.

وضعیت جنین درهفته پانزدهم بارداری

جنین در این زمان فعالیت بیشتری دارد و دوباره به فعالیت های قبلی خود بر می گردد. در این زمان حرکات جنین را متوجه نمی شوید اما در هفته های بعد ضربه های جنین به شکم را می فهمید. نکته اصلی در این هفته تشکیل  سه استخوان در گوش داخلی جنین است.  مراقب حرف زدن خود باشید زیرا جنین از هفته 15 به بعد صدای شما را می شنود. می توانید او را صدا کنید و با او حرف بزنید . برایش لالایی بخوانید. او می تواند لالایی شما را پس از تولد تشخیص دهد.

علاوه بر استخوان های گوش داخلی، تشکیل استخوان مهم دیگری نیز در جنین اتفاق می افتد:

 • استخوان پشت و عضلات پشت بخوبی تکامل یافته تا قوی بشود و جنین به راحتی بتواند سر و گردن خود را مستقیم نگه دارد. فراموش نکنید مکمل های کلسیم خود را مصرف کنید تا به رشد استخوان ها کمک کند.
 • مژه ها بر روی پلک های بسته تشکیل می شود. ابروها نیز در حال شکل گیری هستند.
 • در این زمان چربی زیر پوست او در حال تشکیل است. در این زمان می توانید رگ های خونی او را تشخیص دهید.
 • پاهای جنین در این زمان از دستهای او بلندتر است.
 • بدن او مستقیم ایستاده است و نسبت به سر او، به سمت جلو حرکت می کند

توصیه ها درهفته پانزدهم بارداری

سه ماه دوم بارداری زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است.
اگر زمان پوشیدن لباس های بارداریتان رسیده هر چه سریعتر انجام دهید تا احساس راحتی بیشتری بکنید.

علائم طبیعی درهفته پانزدهم بارداری

1- تنگی نفس:

 • رحم شما بزرگ‌تر می‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار می‌رود و شما ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.

2-  افزایش وزن:

 • اضافه وزن که امری طبیعی است. شما باید در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنید.

3- خونریزی بینی و گرفتگی آن:

همین که یک یا چند بار دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شده‌اید. گرفتگی بینی هم به دلیل  افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگ‌تر می‌شود و بازده قلبتان هم برای تامین نیازهای مادر و جنین 20 درصد افزایش می‌یابد.

هشدارها درهفته پانزدهم  بارداری

 1. درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 2. در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک  در میان بگذارید، اینها زگیل های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.
 3. اگر دچار سرما خوردگی شدید و تب شما بیشتر از 39 درجه بودنشانه خطرناکی است و باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.هر چه زمان بیشتری در تب بالا باشید اسیب مغزی ممکن است به کودکتان برسد.

نکاتی برای پدرها درهفته پانزدهم بارداری

– هر چقدر در بارداری همراه با همسر خود باشید کمتر احساس تنهایی می کنید. این کار باعث می شود همسرتان بارداری راحت تری داشته باشد.

– کتاب های زیادی در خصوص راهنمایی برای سازگاری با تغییرات بدن وجود دارد. به یاد داشته باشید کارهایی که قبلا همسرتان انجام می داده است الان برایش سخت است و حتی اگر بخواهد نمی تواند انجام دهد. او باید در کارهایی که قبلا انجام می داده و الان نمی تواند انجام دهد تغییراتی ایجاد کند.

هفته شانزدهم بارداری

تغییرات مادر درهفته شانزدهم بارداری

خیلی زود در هفته 16 متوجه حرکات جنین در شکم می شوید. در ابتدا، این حرکات مانند گاز یا گرفتگی عضله هستند، اما با گذشت زمان، با بزرگتر و قوی تر شدن جنین حرکات قابل تشخیص هستند. این حرکات کوئیکینگ نامیده می‌شود حرکاتی مثل قلقلک، لرزش و حساسیت در شکم خود درک می‌کنید. البته اگر هنوز حرکات جنین را حس نکرده‌اید نگران نباشید و فکر نکنید که جنین شما زنده نیست. احساس حرکات جنین در هفته‌های 16 تا 20 شروع می‌شود و گاهی ممکن است تا هفته 24 هم طول می‌کشد.

وضعیت جنین درهفته شانزدهم بارداری

اگر از هفته شانزدهم به بعد تند تند به دستشویی می روید نگران نباشید، مثانه کودکتان پر و خالی میشود و این تمرین خوبی برای کلیه های او میباشد. دیگر اینکه چشم ها و گوش ها در حال قرار گرفتن در جایگاه اصلی خود میباشد. ماهیچه‌های صورتش حسابی رشد کرده‌اند و میتواند لب‌هایش را باز و بسته می‌کند. برخی از اعضای بدن او مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده‌اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار یکی دستگاه گردش خون است و دیگری مجاری ادراری. قلب هم که با سرعت باورنکردنی در طول روز 25 لیتر خون را پمپاژ می‌کند. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته شانزدهم بارداری

 •  اگر نور روشن روی شکم مادر بیفتد، جنین چهار ماهه رویش را بر می گرداند.
 •  جنین در رحم خمیازه می کشد
 •  در حال حاضر چشم های جنین به نور حساسیت نشان می دهند
 •  جنین شما حدودا 11.6 سانتی متر طول دارد و به اندازه پرتقال است
 •  جنین شما می تواند دستش را مشت کند و انگشت شست خود بمکد
 •  در حالی که پلک های جنین هنوز بسته است، اکنون می تواند چشم های خود را حرکت دهد

توصیه ها درهفته شانزدهم بارداری

با گرفتن دوش آب گرم صبحگاهی، نشاط بیشتری را برای خود به ارمغان آورید. دوش 20 دقیقه ای روزانه می تواند باعث آزاد شدن ذهن مادرانی شود که مشغله فکری زیادی دارند. اما بعد از آن در هوای سرد مواظب باشید سرما نخورید.
 در زمان بارداری، راحتی حرف اول را می زند پس به دنبال لباس‌های راحت مناسب حال‌تان بگردید.

بررسی مشکلات ژنتیکی جنین

 1. بررسی سندرم داون در بررسی ها
 2. بررسی نقص در جنین مربوط به مشکلات کروموزومی
 3. والدین حامل بیماری های ژنتیکی مانند کیست فیبروئید
 4. سابقه خانوادگی خواهر و برداری همراه با بیماری های ژنتیکی
 5. حضور بیماری های کروموزومی و ژنتیکی در سابقه خانوادگی.
 6. خانمی که در سن بالاتر از سی و پنج سال باردار شده است.

فاکتورهایی برای بررسی پیش از انجام آزمایش آمنیوسنتز:

 • پیش از انجام آزمایش، مزایا و معایب آن را بررسی کنید.
 • بیشتر زوج ها در هنگام تشخیص بیماری در جنین سقط را انجام می دهند. برخی دیگر آزمایشات بررسی انجام می دهند.
 • برخی دیگر مطمئن نیستند چه کاری انجام دهند. برخی با انجام ندادن آزمایشات بررسی از مشاهده نتیجه فرار می کنند.

 نتیجتا، انجام هر گونه آزمایش بررسی انتخاب شما است. این مسئله به انتخاب شما بستگی دارد.

علائم طبیعی درهفته  شانزدهم بارداری

 1. اضافه وزن:

اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه‌وزن به سراغتان می‌آید. افزایش خون شما و مایع در برگیرنده کودک، بزرگ شدن سینه‌ها و تورم رحم و جفت جنین، می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود. با این وجود شاید هنوز زمان بروز آن نرسیده باشد.

 1. سردرد:

سردرد در دوران بارداری کاملا مرسوم است، مخصوصا در اوایل بارداری که بدن شما در حال تطابق خود با شرایط جدید می باشد.در حالیکه هنوز دلایل واقعی سردرد در بارداری مشخص نیست ولی به احتمال بالا با نوسانات در هورمون ها و تغییرات در گردش خون در ارتباط می باشد. یکی از مرسوم ترین انواع سردرد در دوران بارداری سردرد تنشی است، و در صورتیکه شما به این نوع سردرد حساسیت دارید احتمالن خود باعث اذیت شدن بیشتر شما در دوران بارداری خواهد شد. سردرد تنشی شبیه درد مبهم و ثابت در هر دو طرف سر یا پشت گردن احساس می شود.

 هشدارها درهفته شانزدهم  بارداری

1- اگرسر درد دارید، از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن استامینوفن است.

2-علائم فشار خون ناشی از حاملگی را بشناسید:

 •    تورم ناگهانی به ویژه در صورت و دست ها
 •    تورم ساق ها که پس از12ساعت از بین نمیرود
 •    افزایش فشار خون
 •    پروتئین در ادرار
 •    افزایش وزن بیشتر از 2. 5 کیلوگرم درهفته بدون دلیل
 •    اختلالات بینایی مثل دوبینی، تاری دید
 •    سردرد های شدید و ناگهانی و مداوم

نکاتی برای پدرها درهفته شانزدهم بارداری

هنگامی که همسرتان خبر می دهد می تواند حرکت جنین در رحم را متوجه شود، احساس خوشحالی خواهید کرد. متاسفانه شما باید مدتی طولانی صبر کنید تا بتوانید این حس را درک کنید. در این زمان باید با صحبت کردن با جنین، او را با صدای خود آشنا کنید.

هفته هفدهم بارداری

تغییرات مادر درهفته هفدهم بارداری

شکل رحم شما در حال تغییر است. در حال حاضر رحم در قسمت لگن قرار گرفته است و به روده فشار می آورد. بنابراین باعث حرکت و جابجایی روده در شکم می شود. بالای رحم شروع به گرد شدن می کند و طولش در حال افزایش است. به زودی شکم شما بزرگ می شود و از نگاه کردن به آن می ترسید زیرا به یاد انقباضات و درد زایمان و روز زایمان می افتید. رحم در حال رشد باعث می شود شکل شکم تغییر کند، سر درد شوید و مشکلات فیزیکی ایجاد می کند. در داخل رحم، جفت تقریبا ضخامتی مساوی یک اینچ دارد و اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رساند.  شیر مادر از حفره های زیادی خارج می شود،  شما ممکن است شروع به داغ شدن کنید چون دمای بدن باردار به دمای 37 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

در هفته 17، شما 3 ماه و سه هفته باردار هستید. در انتهای این هفته، 4 ماهه می شوید.

وضعیت جنین درهفته هفدهم  بارداری

از این مرحله اندازه فرزندتان بیشتر ازجفت شده. اگرچه جفت به رشد خود ادامه میدهد. در این هفته چربی قهوه ای که منجر به گرم شدن بدن نوزادتان بعد از تولد میشود شروع به شکل گیری میکند. هم چنین رفلکس ها داخل رحم در حال شکل گیری است. یکی از جالب ترین موارد در این هفته آن است که فرزندتان صداهای بلند خارج از رحم را میشنود و شروع به حرکت کردن میکند.

 حقایقی در مورد فرزند شما در هفته هفدهم بارداری:

 • جنین حدود 140 گرم وزن دارد و کف دست شما قرار می گیرد
 •  در هفته 18 ، رحم و لوله های فالوپی جنین دختر تشکیل شده و به طور کامل در محل خود قرار گرفته است

توصیه ها درهفته هفدهم بارداری

برخی بانوان هنگام اولین بارداری خود دچار سر دردهای میگرنی می‌شوند که پزشکان علت آن را بالا و پایین رفتن مقدار استروژن در بدن می‌دانند. متاسفانه نمی توانید با مصرف دارو از این مشکل فرار کنید در عوض با پرهیز از شکلات، کافئین و . . . می‌توانید آن را کاهش دهید. استرس را کاهش دهید و خواب مناسب و کافی داشته باشید.

در هفته هفدهم بارداری، باید لباس های راحت تر و گشادتر بپوشید تا به شکم شما فشار وارد نشود. همچنین باید از کفش های پاشنه بلند نیز بپرهیزید زیرا باعث می شود کنترل خود را از دست بدهید و باعث پادرد می شود. سعی کنید کفش های راحت بپوشید.

علائم طبیعی درهفته  هفدهم بارداری

1- بزرگ شدن شکم:

 • رحم شما در حدود 5 سانتی‌متر زیر ناف است و به بقیه اجزای شکم شما فشار می‌آورد تا آنها را به قسمت‌های کناری براند.

2- افزایش وزن:

 • شما از این هفته به بعد حدود نیم کیلو وزن تا هفته 20 به دست می‌آورید. که بزرگ شدن شکم و افزایش وزن منجربه کمردردگرفتگی عضلات پاها متورم شده و مچ پا و رگ‌های واریسی شود.

 هشدارها درهفته هفدهم  بارداری

درد شدید شکمی: اگر درد شما آن‌قدر شدید بود که دیگر قادر به تحمل آن نیستید یا همراه با این درد علائمی نظیر خونریزی یا خروج مایع از مهبل و درد شدید دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

مواجهه با یبوست در بارداری:

یبوست در هفته هفدهم بارداری باعث بواسیر می شود. تغییرات هورمونی، مکمل آهنی که در بارداری می خورید، کمبود فعالیت فیزیکی، رشد رحم و کمبود فیبر در رژیم غذایی باعث یبوست می شود. برای مواجهه با یبوست می توانید از راه های زیرا استفاده کنید:

 • سعی کنید آب زیاد بخورید. روزی دو لیتر آب بخورید.
 • میوه های تازه و سبزیجات سبز در رژیم غذایی خود قرار دهید. مقدار فیبر باید به طور طبیعی افزایش یابد.
 • سعی کنید پیاده روی و ورزش را فراموش نکنید. سعی کنید متناسب و سالم باشید. این کار از یبوست جلوگیری می کند.
 • سعی کنید شکم را به طور منظم خالی کنید بخصوص صبح. اما به زور شکم را خالی نکنید به خصوص در بارداری.
 • اگر هیچ یک از روش ها مناسب نبود، با پزشک مشورت کنید تا شل کننده مدفوع به شما بدهد.
 • اگر یبوست را برطرف کنید مشکل بواسیر و نفخ نیز برطرف می شود

نکاتی برای پدرها درهفته هفدهم بارداری

اگر تصمیم داشتید تعطیلات به همراه همسر خود سفر بروید، بهترین زمان است. همسر شما علائم اولیه بارداری را ندارد و اونقدر شکمش بزرگ نشده است که نتواند خوش بگذراند. به این زمان ماه عسل بارداری می گویند.

هفته هجدهم بارداری

لباس های شما و مخصوصا لباس زیرتان روز به روز تنگ تر میشوند. سعی نمایید آنها را عوض کنید تا بدن و شکم و پستان ها تحت فشار نباشند.
در این دوران بهتر است کارهای سنگین انجام ندهید و برخی از کارها را به شریک زندگیتان واگذار نمایید. بارداری امری مشترک بین شما و همسرتان است پس با همکاری از بارداری خود بیشتر لذت ببرید.

تغییرات مادر درهفته هجدهم بارداری

دراین زمان رحم شما به خوبی در زیر ناف احساس می‌شود همزمان که رحم شما رشد می‌کند نقطه تعادل در بدن شما تغییر می‌کند و این باعث کم تعادلی بدن شما می‌شود. در هفته هجدهم بارداری هنگام دراز کشیدن هم چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می‌دهد و بالا رفتن و پایین رفتن میزان قند خون می‌تواند احساس گیجی و ضعف را در پی داشته باشد. 

حقایقی در مورد شما در هفته هجدهم بارداری:

 •  حدود یک مادر در چهار مادر زایمان سزارین انجام می دهند. 
 •  اگر می خواهید جنسیت فرزند خود را در اسکن هفته 20 متوجه شوید به پزشک بگویید
 •  حدود 30 درصد از زنان باردار به علت افزایش تورم در کانال بینی، خرخر می کنند
 •  اگر هوس تنقلات چرب می کنید، سعی کنید میزان مصرف کلسیم خود را افزایش دهید
 •  تقریبا سه چهارم مادرها با سینه سمت راست شیر بیشتری تولید می کنند

تغییرات وزن شما در این هفته

در هفته 18 بارداری به سرعت شکم رشد می کند، کشش و فشار باعث ایجاد نشانه هایی می شود. افزایش وزن توصیه شده در این هفته حدود نیم تا 1 کیلو در هفته برای خانم ها با BMI متوسط می باشد. اگر نگرانی در خصوص وزن خود دارید با پزشک صحبت کنید. افزایش شدید یا ناگهانی وزن یا کاهش وزن می تواند نشانه وجود مشکل باشد..

اکثر خانم ها اولین حرکات را بین هفته 14 تا 26 حس می کنند.جنین های مختلف متفاوت هستند و اگر این هفته فرزند شما حرکت نداشته باشد، به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. موقعیت جفت می تواند بر میزان حرکتی که در این مرحله احساس می کنید تاثیر بگذارد. اگر جفت در جلوی قرار بگیرد، این حرکات اولیه خنثی می شود و باید چند هفته دیگر صبر کنید.

وضعیت جنین درهفته هجدهم بارداری

جنین از حالا به بعد بیشتر به انسان شبیه می شود. خود را برای دیدن  چهره او آماده کنید. چشم های بسته جنین نسبت به نوری که بر روی شکم شما می افتد حساس است. می توانید واکنش او را نسبت به نور در هنگام اسکن ببینید. تغییراتی که در جنین مشاهده می کنید:

 • صورت جنین همراه با ابرو و مژه
 • اندام جنین در حال رشد است و با سایر قسمت های بدن جنین هماهنگی دارد.
 • استخوان های جنین سفت شده اند.
 • استخوان های گوش داخلی سخت شده و شنوایی جنین در حال تکامل است.
 • جنین به صداها بیش از پیش واکنش نشان می دهد.
 • می تواند دستهایش را مشت کند و دست ها را به هم بکوبد.
 • اتصال بین اعصاب و عضلات به وجود خواهد آمد و حرکات جنین بهتر می شود.
 • لایه ای چربی بر روی اعصاب قرار می گیرد بنابراین اعصاب می توانند پیام ها را از مغز به بدن منتقل کنند.
 • ریه های جنین کامل شده است اما اکسیژن هنوز از جفت به او منتقل می شود.
 • رشد جنین به آرامی انجام می شود.
 • او میتواند پاهایش را ضربدری قرار دهد می تواند دست ها و پاهایش را خم کند و تکان دهد.
 • جنین هر چند دقیقه ملق می زند.

اگر جنین داخل رحم شما دختر است، لوله های رحم و رحمش در سر جای خود قرار گرفته و تشکیل شده است رشد تناسلی جنین:

دانستن جنسیت جنین هیجان انگیز است. برخی والدین نمی توانند تا زمان تولد صبر کنند تا جنسیت را بفهمند. شما جنسیت جنین را در هفته هجدهم بارداری با انجام سونوگرافی متوجه می شوید اما خیلی واضح نیست.

1- کروموزوم های جنسی:

جنسیت جنین پس از لقاح در تخمدان تعیین می شود. جفت بیست و سوم کروموزوم جنسیت جنین را تعیین می کند. تخمک حاوی دو کروموزوم ایکس می باشد، اسپرمی که لقاح را انجام میدهد حامل کروموزوم ایکس و وای است. جنیست جنین بستگی به نوع کروموزوم پدر که با کروموزوم مادر ترکیب میشود، دارد. اگر کروموزوم ایکس با کروموزوم ایکس  ترکیب شود، جنین دختر می شود اما اگر کروموزوم ایکس از مادر با کروموزوم وای از پدر ترکیب شود، جنین پسر می شود. بنابراین، جنسیت جنین هنگامی که در مرحله سلولی است تعیین می شود.

2- تغییرات تناسلی:

در ابتدا ساختار داخلی و خارجی تناسلی جنین دختر و پسر مشابه است. با گذشت زمان، اندام ها شروع به تغییر می کنند. با گذشت زمان تغییرات اندام ها شامل:

غدد جنسی- غدد جنسی در دخترها به تخمدان و در پسرها به بیضه تبدیلی می شوند.

فالوس- فالوس به آلت تناسلی در دخترها و پسرها تبدیل می شود.

فولدهای تناسلی- در پسرها به کیسه بیضه و در دخترها به لابیا تبدیل می شود.

تغییرات اساسا به حضور هورمون توستسترون در جنین بستگی دارد. هورمون مردانه ترشح می شود اگر کروموزوم وای در جنین وجود داشته باشد. این هورمون در رشد و تکامل اندام های مردانه کمک می کند. در حضور تستسترون، جنین انتخاب می کند دختر باشد.

 در هفته 18 فرزند شما حدود 14.2 سانتی متر طول خواهد داشت، وزن آن تقریبا 190 گرم و به اندازه پیاز است

سونوگرافی آنومالی:

ممکن است برای اسکن ناهنجاری ها در این زمان برنامه ریزی کرده باشید. این اسکن به شما اجازه می دهد جنین را بهتر ببینید و داخل رحم را نیز بهتر مشاهده کنید. سونوگرافیست جنین، جفت و جزئیات را به شما نشان میدهد. می توانید این اطلاعات را به همسرتان نیز بدهید. به یاد داشته باشید همسرتان نمی تواند حرکات جنین را مانند شما متوجه شود و حس کند و این حس کردن یکی از اتفاقات بزرگ در بارداری است.

 •  در این مرحله، جنین را بهتر از قبل می بینید. در این اسکن نه تنها جنین را بخوبی می بینید بلکه مشکلاتی که باشد را نیز می توانید تشخیص دهید.
 •  از طریق این اسکن، پزشک رشد جنین را بررسی می کند. پزشک به بررسی وزن جنین، رشد و طبیعی بودن شرایط می پردازد. همچنین بررسی می کند که جفت و بند ناف سر جای خودش است یا خیر.
 • پیش از انجام اسکن باید مثانه شما پر باشد بنابراین آب و مایعات به مقدار زیاد بخورید. اسکن به شما نشان می دهد فرزند شما دو قلو است یا خیر.
 • اگر در اسکن ناهنجاری در جنین مشاهده شود، به شما و همسرتان اجازه داده می شود تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. با پزشک درباره شرایط و مشکلات صحبت کنید.

توصیه ها درهفته هجدهم بارداری

 لباس های رنگ روشن بپوشید

علائم طبیعی درهفته  هجدهم بارداری

دردکمر: ممکن است هورمونی به نام «ریلکسین» در بدن شما ترشح شود که بدن شما را سست و شل می‌کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل رو به‌ رو می‌شود و احساس درد در ناحیه کمر می‌کنید.

 هشدارها درهفته هجدهم  بارداری

بی‌خوابی یکی از عوارض دوران بارداری در هفته هجدهم بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید اما باید آن را جدی گرفت چون اگر برطرف نشود خطر آفرین میتواند باشد، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 •  به جای خوردن  قرص از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش‌های  مدیتیشن (شل و سبک‌سازی بدن) استفاده کنید.
 •   مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید.

  در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید

تغذیه در هفته هجدهم  بارداری

همان طور که به سه ماه دوم بارداری خود نزدیک می‌شوید، از تغذیه سالم خود اطمینان حاصل کنید. ما در اینجا نکاتی را برای مصرف به شما یادآوری می‌کنیم:

  1. تعداد وعده مصرف میوه ها و سبزی را در روز افزایش دهید. 
  2. منابع پروتئینی خود را افزایش دهید. 
  3. از غذا های تازه به جای غذا های بیرون،  فست فود، و یخ زده استفاده کنید. 
  4. مقدار دریافت کالری روزانه خود را محاسبه کنید. 

ورزش درهفته هجدهم  بارداری

اگر ورزش را شروع نکرده ‌اید هنوز دیر نشده است. ورزش به شما انرژی داده، استرس را کاهش می‌دهد و عضلات شکمی شما را تقویت می‌کند. البته پیش از آغاز ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش‌هایی که به مفاصل شما فشار نمی‌آورند و سبک هستند از قبیل پیاده روی، شنا و یوگای بارداری، بسیار سودمند هستند.

نکاتی برای پدرها درهفته هجدهم بارداری

اگر همسرتان برای اسکن نزد پزشک می رود همراه او باشید. هر دوی شما از دیدن چهره جنین، سک سکه کردن او ، مک زندن انگشت و خمیازه کشیدن او لذت می برید. دیدن جنین از طریق سونوگرافی هیجان انگیزترین اتفاق در بارداری است. با همسر خود صحبت کنید و ببینید می خواهید جنسیت او را بدانید یا خیر. بچه داشتن تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد می کند. سعی کنید برنامه های آینده خود را بدانید و هر دو برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید. مراقب باشید مشکلات مالی بر شادی شما تاثیر نگذارد.

هفته نوزدهم بارداری

تغییرات مادر درهفته نوزدهم بارداری

1- درد رباط:

احتمالا شکم و لگن شما از یک طرف یا دو طرف درد شدیدی حس می کنند. در بارداری درد رباط طبیعی است. ماهیچه های رحم به خاطر فشار جنین به بدن فشار وارد می آورد.

2-خستگی و تنگی نفس:

خستگی و تنگی نفس چیز جدیدی نیست. جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید.

 • سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید.
 • سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند. گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

3- سوزش معده:

سوزش معده مشکلی است که در بارداری شما را رها نمی کند. معده در این زمان حساس تر از قبل می شود. در بارداری هورمون های جدیدی ترشح می شوند که بدن را به آرامش می رسانند و فاصله بین معده و لوله غذا بسته می شود. هر وعده، سوزش معده باعث سوزش قفسه سینه می شود. پیش از انتخاب روشی مناسب برای درمان، سعی کنید با پزشک مشورت کنید. شیر سرد باعث برطرف شدن سوزش معده می شود.

4- عرق کردن:

خانم باردار در بارداری دمای داخلی بدنش بیشتر است.

وضعیت جنین درهفته نوزدهم بارداری

از حالا حس چشایی او  در هفته نوزدهم کار می‌کند. اگرچه سایر حس مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد. در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است تقریبا دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد و بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حركت كودك در مجرای زایمان را نیز آسان تر می‌كند.                                  

خبر خوب آن است که که اکثر موهای ریز یا به اصطلاح لانوگو قبل از تولد محو میشوند. ممکن است لکه های کوچکی از مو در انتهای کمرتان ببینید. دندان فرزندتان در این هفته شکل میگیرد.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 19 بارداری:

 •  فرزند شما در حدود 15.3 سانتی متر طول، 240 گرم وزن دارد و به اندازه یک انار است
 •  بدن شروع به ذخیره چربی در سه ماهه اول می کند و این نیمه راه بارداری است. در این زمان جنین از چربی ذخیره شده استفاده می کند
 •  در رحم، جنین پوشش مومی و کرم مانند پنیری به نام ورنیکس ایجاد می کند. 
 •  در رحم، جنین دختر همه تخمک های تولید مثل را توسعه می دهند اما جنین پسر تا زمان بلوغ اسپرم را توسعه نمی دهد

انقباضات براکستون هیکس

– احتمالا با انقباضات براکستون هیکس آشنا هستید و باید از آن ها در هفته نوزدهم بارداری دوری کنید. گاهی در هفته نوزدهم بارداری گرفتگی عضلات رحم را مشاهده می کنید. اگر دست را بر روی شکم قرار دهید، این گرفتگی را حس می کنید. این گرفتگی حدود نیم ساعت طول می کشد و دوباره هر نیم ساعت یا پنجاه دقیقه تکرار می شود. در واقع این درد و گرفتگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و گاهی حتی به آن توجه نمی کنید.

– این گرفتگی ها مشابه تمرین گرفتگی رحم است که توسط عضلات اتفاق می افتد. گرفتگی براکستون هیکس مشابه ماساژ سریع بر روی پوست است. این ماساژ به چرخش خون در جنین کمک می کند و جنین را هوشیار نگه می دارد.

– انقباضات براکستون هیکس گاهی با انقباضات ناشی از درد زایمان اشتباه گرفته می شود. شناختن و آشنایی با آن ها از ابتدا از ترسیدن و نگرانی جلوگیری می کند.

– با گذشت زمان بارداری این انقباضات دردناک تر و شدیدتر می شوند. اشتباه گرفتن این درد با درد زایمان امری طبیعی است. این انقباضات در بیشتر موارد به خودی خود متوقف می شود. می توانید به آرام شدن درد انقباضات کاری که می کنید را متوقف کنید به عنوان مثال راه بروید یا کاری دیگر انجام دهید.

توصیه ها درهفته نوزدهم بارداری

حال‌ که هنوز می توانید به راحتی حرکت کنید و پر انرژی هستید، زمان مناسبی برای ترتیب دادن یکسری برنامه های مفرح و شاد برای خود و همسرتان است، چون در آینده‌ای نه چندان دور به راحتی قادر به انجام این‌کارها نخواهید بود.

علائم طبیعی درهفته  نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری  شما در حدود 3.5  تا 6 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید که 170 گرم آن مربوط به جفت جنین، 310 گرم مربوط به مایع محافظ جنین و 340 گرم مربوط به بزرگ شدن سینه‌هاست. به علت جاذبه و کاهش فشار خون بدن، هنگام بلند شدن‌های ناگهانی ممکن است احساس سرگیجه نمایید. همچنین هنگام دراز کشیدن نیز چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد.

 هشدارها درهفته نوزدهم  بارداری

هرگز داخل وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است آب آن برای شما خیلی گرم به‌ نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه خوردن به جنین شود. اگر برای 10 دقیقه برای کاهش درد در آب خیلی ولرم دراز بکشید ایرادی نخواهد داشت.

ورزش درهفته نوزدهم بارداری

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، تمرین زیر را انجام دهید: 

روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

نکاتی برای پدرها درهفته نوزدهم  بارداری

– همراه با همسرتان شامی مجلل بخورید. غذا خوردن با آرامش و بالا نیاوردن باعث می شود همسرتان لذت ببرد.

– تغییراتی حیاتی در هفته نوزدهم بارداری اتفاق می افتد. بهتر است از هر لحظه لذت ببرید.

– جنین آنچه شما حس می کنید را حس می کند. سعی کنید خوشحال باشید و به جنین بیاموزید خوشحال باشد

هفته بیستم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیستم بارداری

رحم در این هفته آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملا مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است. از تغییرات این هفته ناف شما کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی است که در اطراف ناف شما ظاهر می‌شود. بعد از هفته 20 بارداری رشد رحم هر هفته تقریبا یک سانتی متر بیشتر خواهد بود. بیش از آن بزرگ شدن شکم نامنظم بود، اما اکنون نظم بیشتری به خود می‌گیرد.

تغییرات وزن و شکم در هفته 20 بارداری

با شروع این هفته، دکتر اندازه شکم را در هر ملاقات اندازه گیری می کند. اندازه شکم فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم است. این عدد به سانتی متر باید با هفته بارداری شما متناسب باشد. بنابراین برای مثال، در هفته 20 بارداری این عدد باید حدود 18 تا 22 سانتی متر باشد. اندازه شکم هر هفته یک سانتیمتر افزایش می یابد. فاصله بیشتر یا کمتر نشانه ای از یک بیماری بارداری مانند دیابت بارداری، مشکل رشد، و یا بریچ می باشد. بنابراین اگر طبیعی به نظر نمی رسد نیاز به آزمایش های بیشتری می باشد.

در هفته 20 بارداری، افزایش وزن به آرامی اتفاق می افتد. ممکن است تا کنون حدود 4.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. به یاد داشته باشید: باید حدود نیم  تا 1 کیلوگرم در هفته افزایش وزن داشته باشید.

افزایش وزن حاملگی برای مادران با BMI  متوسط حدود 11 تا 15.5 کیلوگرم است. اگر با BMI بالا باردار شده اید، پزشک احتمالا توصیه می کند، کلا 7 تا 11 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. اگر BMI  شما پایین باشد، 12 تا 18 کیلوگرم توصیه می شود.

در هفته 20، شما 4 ماه و دو هفته باردار هستید. در هفته بیستم بارداری در نیمه راه بارداری هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیستم بارداری

عضلات او در هفته بیستم بارداری  قدرت بیشتری یافته و به راحتی می‌تواند حرکات او را حس کنید. در این هفته پوستش ضخیم‌تر از قبل می‌شود. این روزها تمرین بلعیدن می‌کند با این کار دستگاه گوارش او را تقویت می‌کند. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیستم بارداری:

 •  در حال حاضر فرزند شما می تواند ضربان قلب و صداهای خارج از رحم مانند موسیقی را بشنود
 • موهای فرزند شما در حال حاضر شروع به رشد می کند
 •  از هفته 20 به بعد جنین را از بالای سر تا پاشنه اندازه گیری می کنند

توصیه ها درهفته بیستم بارداری

در این دوره از حاملگی خود، هر زمانی که احساس کردید نیاز دارید، به سالن زیبایی و آرایشگاه رفته و با یک مانیکور یا آرایش موهای خود کمی به خود برسید تا روحیه‌تان عوض شود. بارداری ممکن است باعث رشد بیش از حد موها و ناخن‌ها شود و شما را از رسیدگی بیش از حد به آن‌ها عاصی کند.

بارداری باعث شد که احساس یک مادر خانه دار را داشته باشم، قوی و سرشار از زندگی باشید.

سلامت دهان و دندان خود را فراموش نکنید :مراقب دندان‌ها و لثه خود باشید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستید بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید. هر چند وقت یک بار نیز با دندان پزشک خود قرار ملاقاتی بگذارید اما از اشعه ایکس ری در این دوران دوری کنید.

علائم طبیعی درهفته بیستم بارداری

1- بیرون زدگی ناف:

نگران نباشید به خاطر بزرگ شدن شکم شما میباشد و کاملا طبیعی است.

2. ترک پوستی یا استریا:

 نشانه های کشش یا همان استریا قسمتی طبیعی از بارداری است بنابراین نباید از آن ها متنفر باشید. در ابتدا این نشانه ها بنفش هستند سپس صورتی می شوند اما کم کم به رنگ سفید و نقره ای تبدیل می شوند و به همین رنگ باقی می مانند. این نشانه ها نه تنها بر روی شکم بلکه بر روی سینه ها و باسن نیز دیده می شود. اگرچه راه های زیادی برای مبارزه با این نشانه ها وجود دارد، اما هیچ راهی به طور کامل از تشکیل شدن آن ها جلوگیری نمی کند. مرطوب کردن شکم و جلوگیری از کم آب شدن بدن به کاهش این نشانه ها کمک میکند. بیشتر خانم ها فکر می کنند این نشانه ها با افزایش وزن ناشی از بارداری ایجاد می شود اما درست نیست. این نشانه ها به دلیل کشیده شدن پوست با سرعت زیاد ایجاد میشود.

3. درد ران و پا:

بزرگ شدن شکم منجربه کشش رباط و کشاله ران میشود و ممکن است دردی را در این ناحیه تجربه کنید که طبیعی است و با فشار کمتری که به پاها وارد میکنید واستراحت میتوانید ان را برطرف کنید.

4. خارش شکم:

شکم شما بدون کشیده شدن پوست بزرگ نمی شود. پوست شکم شما در هنگام کشیده شدن دچار خارش می شود و نشانه های کشش را مشاهده می کنید . هر چقدر شکم بزرگ تر شود، خارش آن بیشتر می شود و از کشش آن نیز نمی توانید جلوگیری کنید. از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست و خارش شکم استفاده کنید

ترشحات در هفته بیستم بارداری

ترشحات مهبل هم از هفته 20 بارداری افزایش می‌یابد. این ترشحات معمولا غلیظ، بی‌رنگ یا مایل به زرد هستند و وجود آنها دلیل عفونت نیست. این افزایش ترشحات، افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف مهبل است. اما ممکن است در دوره حاملگی دچار عفونت شوید. ترشحات مهبل را زمانی می‌توانید قارچی بدانید که بدبود، زرد رنگ یا سبز باشند و تحریک و خارش را در ناحیه تناسلی در پی داشته باشد. اگر دچار این مشکل شدید به پزشک مراجعه کنید تا بیش از زایمان آن را درمان کنید.

ورزش درهفته بیستم بارداری

برای داشتن انرژی کافی برای کمی ورزش می توانید از میان وعده های سبک و پر انرژی استفاده کنید. یک میوه به همراه یک بیسکوییت که بهتر است سبوس دار باشد می‌تواند به بدن شما انرژی کافی برای یک ورزش سبک و مفید را بدهد. این وعده خوراکی را حدود یک ساعت قبل از زمانی که می‌خواهید ورزش کنید میل نمایید. اگر قبل از ورزش، کالری مورد نیاز را دریافت نکنید ممکن است احساس خستگی کرده و سرگیجه و ضعف ایجاد شود و این حالات باعث ورزش نکردن شما شوند که این به ضرر بدن شما و کودک درون شکم‌تان است.

نکاتی برای پدرها درهفته بیستم  بارداری

کل خانواده از داشتن عضوی جدید شاد می شوند. در این زمان سیل نصیحت ها به سمت شما می آید. هر فردی می خواهد اطلاعات خود را به شما انتقال دهد. سعی کنید راهی پیدا کنید که باعث نشود رابطه شما با دیگران خراب شود زیرا تازه هنگامی که فرزند به دنیا بیاید توصیه های جدید شروع می شود.

 به دنیا آمدن فرزند نه تنها باعث می شود به همسرتان نزدیک تر شوید بلکه باعث می شد رابطه شما با سایر افراد نیز تغییر کند.

هفته بیست و یکم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و یکم بارداری

در این هفته هنگام بیدار شدن از خواب ممکن است احساس کسلی کنید که برای رفع این حالت چند دقیقه ای را به حرکات کششی اختصاص دهید.همچنین  حدود 5 تا 6 کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت .اگر دوقلو باردار باشید حدود 9.5 کیلوگرم افزایش وزن دارید. وزن اضافی باعث احساس چاقی می شود. به یاد داشته باشید افزایش وزن برای سلامتی شما و جنین مناسب است.

در واقع، تمام افزایش وزن در دوران بارداری مربوط به جنین نیست، بلکه این افزایش وزن از اهمیت حیاتی برخوردار است. اگر حدود 13.5 کیلو افزایش وزن در دوران بارداری داشته باشید می توان اهداف آن را به صورت زیر دسته بندی کرد:

جنین متوسط کامل = 3 کیلوگرم

جفت= 0.6 کیلوگرم

 رحم = 1 کیلوگرم

 مایع آمنیوتیک = 1 کیلوگرم

 چربی، پروتئین و سایر مواد مغذی مادر= 3 کیلوگرم

 بافت پستان = 1 کیلوگرم

 افزایش حجم مایع = 2 کیلوگرم

 افزایش حجم خون = 2 کیلوگرم

تمام افزایش وزن به زنده ماندن و سلامتی جنین کمک می کند و مواد مغذی لازم را تأمین می کند.

در حال حاضر شما چهار ماه و سه هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و یکم بارداری

طول دوره حاملگی شما به نصف رسیده است و فرزندتان افزایش وزن قابل توجهی پیدا کرده است. در این هفته کودکتان به راحتی درون رحمتان حرکت میکند. با توجه به افزایش وزنی که در این هفته دارد حرکاتش بیشتر احساس میشود که در بعضی موارد عجیب به نظر میرسد. پیش از این کبد و طحال جنین مسئولیت تولید سلول‌های خونی را داشتند، اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه را این عضو برعهده می‌گیرد تا سلول‌های خونی را تولید کند. فرزند شما اکنون بیش از جفت وزن دارد و حدود 360 گرم می باشد.

توصیه ها درهفته بیست و یکم بارداری

اگر هنوز مضطرب و وسواسی هستید  با پزشک خود در میان بگذارید تا شاید میزان ویتامین B6 شما را افزایش دهد. همین طور پزشک می تواند به شما توصیه کند با مصرف مواد غذایی طبیعی این حالت اضطراب خود را کاهش دهید.

علائم طبیعی درهفته بیست و یکم  بارداری

1- درد شکم

2- درد در قسمت پایین شکم یا دو طرف شکم

نیز نباید نادیده گرفته شود. معمولا درد بدون درمان آرام می شود و فقط در هنگام کشیدگی یا اعمال فشار بر ماهیچه ها و رباط ها بروز می کند. اما درد شدید و دائمی نشانه یکی از مشکلات زیر است:

زایمان زودرس

سقط جنین

حاملگی خارج از رحم

جداشدگی جفت از دیواره رحم که افتادگی جفت نامیده می شود.

خونریزی فیبروم

هشدارها درهفته بیست و یکم  بارداری

1. تورم بیش از حد در این هفته از بارداری:

ممکن است نشانه ای از مسمومیت حاملگی باشد اگر همراه با تورم بیش از حد خود علائم همراه زیر را داشتید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید

سردرد های شدید مخصوصا در ناحیه پیشانی

 تاری دید

 دفع پروتئین در ادرار

2- علائم زایمان زود رس

در صورت بروز سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

 داشتن بیش از 6 انقباض در یک ساعت

 پاره شدن پرده آب

 افزایش بیش از حد ترشحات واژینال

 خونریزی

 درد های کمری یا شکمی که شبیه دردهای قاعدگی است

 فشار لگنی

ورزش درهفته بیست و یکم  بارداری

در هنگام ورزش کردن احتمالاً آب زیادی از بدن شما به صورت تعریق از دست خواهد رفت. برای جبران آن، حتماً از آب و نوشیدنی های انرژی زای ورزشی به مقدار کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته بدن شما را جبران کند. رنگ ادرار شما بهترین تست برای میزان آب از دست رفته از بدن تان است، به این ترتیب که اگر رنگ آن روشن و شفاف باشد، نشان دهنده آن است که آب کافی در بدن موجود است. ولی اگر رنگ ادرار تیره و کدر باشد، نشان دهنده آن است که مایعات بدن تان کم شده و به آب و نوشیدنی های مفید نیاز دارید. 

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و یکم  بارداری

سعی کنید حرکات جنین در رحم همسر را حس کنید. این تجربه احساس خوبی به شما خواهد دارد. برای جنین آشپزی کنید. برای همسر و فرزند خود آشپزی کنید.

هفته بیست و دوم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و دوم بارداری

در هفته 22 بارداری اندازه شکم حدود 20 تا 24 سانتیمتر از استخوان لگن تا بالای رحم است.

پزشک احتمالا به شما می گوید آهسته افزایش وزن داشته باشید.در حدود نیم کیلو یا کمی بیشتر یا کمتر در هفته. برای انجام این کار، توصیه می شود روزانه 300 کالری اضافی مصرف کنید. 300 کالری اضافی به این معنی نیست که باید سه وعده غذا و یک یا دو وعده تنقلات بخورید. در واقع، باید تغییراتی ایجاد کنید و 5 یا 6 وعده غذایی کوچک را در طول روز بخورید. به این ترتیب، رعایت رژیم غذایی ساده تر می شود. علاوه بر این، با خوردن وعده های غذایی کوچکتر و منظم تر، احتمال کاهش انرژی، یا سوزش سر دل، سوء هاضمه و سایر مشکلات مربوط به هفته 22 بارداری کاهش می یابد.

در هفته 22، شما 4 ماه و 4 هفته باردار هستید. یک هفته دیگر بگذرد پنج ماهه می شوید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و دوم بارداری

سخت است بتوان باور کرد که فرزندتان از دو سلول به این بزرگی تبدیل شده است. فرزندتان در هفته بیست و دوم بارداری در حال تمرین مهارتهایی است که بعد از تولد به آنها نیاز دارد و این زمان تمرین برای فرزندتان مهم است. فرزندتان مشغول رفلکس ها، تنفس و حتی مکیدن است. به یاد داشته باشد رشد فرزندتان همچنان ادامه دارد. او دیگر شبیه یک انسان کامل است ولی کمی جثه کوچکتری دارد. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و دوم بارداری:

 •  فرزند شما حدودا 27.8 سانتی متر طول دارد و به اندازه یک سیب زمینی شیرین است
 •  فرزند شما در حال حاضر الگوهای رفتاری و حرکتی خود را توسعه می دهد
 •  لثه فرزند شما در حال رشد جوانه های دندانی است و برای رشد دندان بعد از تولد خود را آماده می کند.
 •  فرزند شما در رحم بازی می کند و سپس برای بازیابی انرژی چرت می زند.

توصیه ها درهفته بیست و دوم بارداری

زمانی که یک فرد منفی گرا سعی دارد تا با تعریف کردن از داستان زایمان خود شما رابه وحشت بیندازد و دچار استرس کند و آرامش تان را از شما بگیرد با گفتن جملات زیر از ادامه حرفش جلوگیری کنید:

 •  من به اندازه کافی امروز درباره زایمان داستان شنیده ام ممنون.
 • پزشکم به من گفته است که به داستان های زایمان گوش ندهم چون زایمان هرکس متفاوت است.
 • معذرت میخوام باید به دستشویی بروم.
 • من فقط در صورتی به داستان گوش میدهم که قول دهید وحشتناک/نگران کننده /خون آلود نباشد.

علائم طبیعی درهفته بیست و دوم  بارداری

1. کشیدگی پوست و ترک خوردن شکم، ران ها وباسن: دراین مرحله ممکن است که پوست ناحیه شکم، ران‌ها و باسن شما کشیدگی پیدا کرده و ترک بخورد، البته در برخی از خانم‌ها این اتفاق نمی‌افتد، اما این ترک‌ها بافت‌های جدیدی از پوست هستند که در هفته بیست و دوم بارداری به رنگ صورتی یا قهوه ای بر روی پوست ظاهر می‌شوند. 

2. دردکمر

3. ترشح مهبل

4.  گرفتگی بینی

5. خونریزی لثه

تورم پا:

شما نمی توانید علائم بارداری را از بین ببرید اما می توانید روش برخورد درست با آن ها را بیاموزید. درد و تورم پا به شما مجال راه رفتن نمی دهد.

در اینجا نکاتی برای راحت تر شدن زندگی ذکر شده است:

 • سعی کنید کفش های راحت بپوشید تا بتوانید راحت راه بروید.
 • در هنگامی که پاها متورم است کفش بخرید کفش های ارتز نه تنها ورم و درد پا را کم می کنند بلکه باعث کاهش پشت درد نیز می شوند.
 • در طول روز پاها را استراحت دهید. بهترین راه این است که دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. در این حالت مایعی که در پاها جمع شده است در تمام بدن پخش می شود.
 • پس از ماساژ با روغن، پاها را در آب گرم قرار دهید. بگذارید همسرتان پاهای ورم کرده شما را ماساژ دهد. این کار به شما آرامش می دهد

ورزش درهفته بیست و دوم بارداری

اکنون زمان آن رسیده که ورزش‌های سنگین را ترک کنید و به ورزش‌های آرام تر روی بیاورید. ایروبیک داخل آب و شنا کردن باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش فشار روی پاهای شما که تحت فشار زیادی هستند، میشود. 

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و دوم  بارداری

در این مرحله، دسترسی به قلب مادر از طریق پاهای او است. پاهای ورم کرده مادر درد می کند و باعث ناراحتی او می شود. پاهای او را ماساژ دهید تا آرام شود. در این زمان می توانید درباره برنامه های آینده نیز صحبت کنید.

سعی کنید زمان زیادی با همسر خود بگذارنید. هفته ای رمانتیک داشته باشید، فیلم ببینید و پیاده روی کنید.

هفته بیست و سوم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و سوم بارداری

به یاد داشته باشید بارداری برای هر فردی تجربه ای متفاوت است و تغییرات بدن نیز متفاوت است. بهتر است به حرف سایرین توجه نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.

 •  در این زمان متوجه حرکت فرزند خود می شوید.
 •  وعده های غذایی کوچک و منظم احتمال کاهش انرژی، سوء هاضمه و سوزش معده را کم می کنند.

در این هفته، اندازه شکم حدود 21 تا 25 سانتیمتر از استخوان ناحیه شکم به بالای رحم می باشد. در هفته 23 بارداری، حدود 5.5 تا 7 کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت و اگر دوقلو باردار هستید، باید حداقل 10 کیلوگرم  کسب کنید. با افزایش مقدار وزن توصیه شده برای حاملگی دوقلو، خطر زایمان زودرس کاهش می یابد.

در این هفته وقتی جنین خواب است فعالیت کمی دارد و در بیداری فعالیت زیادی دارد. شما در این هفته 5 ماهه باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و سوم بارداری

روده های فرزندتان با ماده ضخیمی به نام مکونیوم که اولین دفع فرزندتان است پرشده است. به طور طبیعی تا زمان زایمان و چند روز بعد از آن دیده نمیشود. لانوگو موی نازک روی بدن کودکتان در هفته23 بارداری در حال تیره شدن است. ناخن های فرزندتان در حال رشد میباشد. او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه او انقباضاتی را حس خواهید کرد. چشم هایش رشد کافی را داشته است، اما عنبیه او هنوز رنگدانه های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم هایش باز می شود و او پلک می‌زند. جنین شما تقریبا یک نوزاد واقعی است از این بعد رشد او هر روز تکامل بیشتری می‌یابد. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و سوم بارداری:

 • از حدود هفته23 ، فرزند شما می تواند از طریق صدای ناگهانی مانند عطسه شما از جا می پرد.
 • چشم های فرزند شما در حال حاضر به طور کامل تشکیل شده است، اگر چه هنوز رنگی ندارند
 •  فرزند شما نزدیک به 28.9 سانتی متر طول دارد و وزن آن 512 گرم است
 •  برخی می گویند فرزند شما اکنون قادر به دیدن خواب REM است

توصیه ها درهفته بیست و سوم بارداری

کارهایی که باید پیش از تولد نوزادتان در هفته بیست و سوم بارداری انجام دهید را به انجام رسانید، دست پاچه نشوید. چشم‌های خود را ببندید و کودک خود را تصور کنید که به آرامی در شکم شما جای گرفته است و با این فکر نفس‌های عمیقی بکشید. تصور کردن چیزهای آرامش بخش برای کاهش فشار در هنگام سختی های زندگی بسیار مفید است.

علائم طبیعی درهفته بیست و سوم  بارداری

1. خط تیره رنگ روی شکم (نیگرا)

2. آکنه

3. بواسیر

ورزش درهفته بیست و سوم بارداری

اغلب متخصصان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر کاهش ناراحتی ها و دردهای بارداری برای جلوگیری از بیماری‌های حاد مانند دیابت بارداری، بسیار مفید است. با این وجود، ورزش‌های بیش از حد سنگین ممکن است خیلی خوب نباشند. ورزش روزانه خود را به 30 دقیقه محدود کنید. البته برای خانم‌های ورزشکار این میزان متغیر است.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و سوم  بارداری

 • بهتر است زمان های آزاد خود را با همسر و فرزند باشید. در این زمان درباره آینده فرزند خود صحبت کنید.
 • تصمیم بگیرید چه مدت پس از زایمان مرخصی می گیرید و به همسرتان کمک می کنید. وظایف خود را مطابق با نیازها برنامه ریزی کنید.
 • اگر همسرتان کار می کند، باید درباره پرستاری از فرزند پس از بازگشت همسر به محل کار تصمیم بگیرید.
 • هفته های اول برای شما دشوار خواهد بود. سعی کنید خود را آماده کنید و برای نگهداری فرزند در آغوش نترسید.
 • احساس حضور در خلق زندگی برای هر فردی خوب است. بارداری در بدن و ذهن همسر شما دشوار است اما مادر یا پدر بودن احساس خوبی به شما می دهد

هفته بیست و چهارم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و چهارم بارداری

رحم شما در هفته بیست و چهارم  بارداری  حدود 24 سانتی متر از استخوان عانه (پوبیس) تا بالای قله رحم ارتفاع دارد. هم اکنون میتوانید حرکات فرزندتان را متوجه شویدو چرخه های خواب و بیداری او را درک کنید.

 •  اگر ناف شما بیرون آمده است، نگران نباشید. تورم رحم آن را به جلو هل داده است و پس از تولد ناف به حالت عادی برمیگردد.
 •  در حین بارداری، مراقب دندان های خود باشید
 • وزن بارداری توصیه شده در هفته 24 بارداری حدود 6 تا 7 کیلوگرم  است. اگر کمی بیشتر از آن افزایش وزن داشته باشید، نگران کننده نیست، افزایش شدید یا ناگهانی وزن باعث نگرانی می شود، اما برای سالم بودن حاملگی باید راه هایی برای کنترل وزن در نظر بگیرید.
 • توصیه می شود زنان در هفته 24  بارداری با دوقلو، 11 کیلو افزایش وزن داشته باشند. در حقیقت، این افزایش وزن خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد.

 • در هفته 24، شما 5 ماه و یک هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و چهارم بارداری

این هفته اهمیت زیادی برای نی نی شما دارد. فرزندتان در گیر بلوغ ریه ها بوده تا بتواند خارج از رحم زندگی کندو در حال افزایش چربی قهوه ای است تا بتواند دمای بدنش را در زمان تولد تنظیم کند. خوب قرار است که این هفته چین‌هایی روی کف دست و بندهای انگشتش ایجاد شود. در این هفته، گوش‌ها و چشمان او در جای خود قرار می گیرند.  او برای آنکه بتواند خودش را توی رحم شما جا کند به صورت خمیده خوابیده است.

 •  فرزند شما می تواند صدای شما را در حال حاضر بشنود، بنابراین سعی کنید با او حرف بزنید و برایش آواز بخوانید.
 •  صورت فرزند شما در حال حاضر به طور کامل با مژه، ابرو و مو شکل گرفته است
 •  بدن شما در حاملگی بیشتر مخاط تولید می کند که می تواند منجر به گرفتگی بینی، سینوزیت و سردرد شود.
 •  ریه های فرزند شما در حال حاضر در حال کامل شدن است، به طوری که می تواند هوای واقعی را به جای مایع نفس بکشد.

توصیه ها درهفته بیست و چهارم بارداری

برای پیاده روی عاشقانه برنامه ریزی کنید.اکنون مهم است که به جای اینکه کل توجه خودتان را به کودکتان بدهید زمانی را نیز به همسر خود اختصاص دهید. سعی کنید روابطتان را با همسرتان نادیده نگیرید. هر دوی شما نیاز دارید که زمانی را با هم سپری کنید و به همدیگر توجه کنید.

تعداد حرکات جنین خود را بشمارید تا در صورت کم شدن بعد از چند ساعت سریعا به پزشک خود اطلاعش دهید

علائم طبیعی درهفته بیست و چهارم بارداری

1. لکه های قرمز رنگ:

لکه های قرمز رنگی در این هفته روی شکمتان پدیدار خواهد شد. این لکه ها ممکن است روی پهلو‌ ها و سینه ها نیز ایجاد شود. با توجه به اینکه هیچ راهی برای جلوگیری از به وجود آمدن این لکه ها وجود ندارد، باید امیدوار باشید که مدتی پس از وضع حمل، این لکه ها کم کم کمرنگ شده و از بین بروند و اگر از بین نرفتند، آنها را به عنوان خاطره ای از 9 ماه بارداری خود، حمل کنید.

2. خطوط کششی

در قسمت داخلی ران ها وبازوها ودر شکم ، باسن ها ، پستان هاظهور پیدا میکند که بیشترین علت آن به خاطر موارد زیر است ولی در حاملگی شایعتر است:

 •    رشد سریع یا افزایش وزن در حاملگی و بلوغ
 •    سابقه خانوادگی
 •   سابقه شخصی خطوط کششی
 •    چندقلویی
 •    ابتلا به پلی هیدرامنیوس

ورزش درهفته بیست و چهارم بارداری

گرم کردن بدن قبل از شروع  ورزش و سرد کردن بدن در هنگام پایان آن را هرگز فراموش نکنید. حتی اگر به کلاس خود دیر می رسید، حتماً ابتدا کمی بدنتان را گرم کنید. این آرام وارد و خارج شدن به ورزش، علاوه بر کاهش احتمال بروز صدمات به بدن، باعث می شود که ضربان قلب و تنفس نیز به آرامی تند و به آرامی کند شود. برای این کار چند حرکت سریع و راحت هست، مانند چرخاندن دستها به حالت دایره ای بزرگ و یا درجا راه رفتن. با شناخت ورزش های مفید و مضر دوران بارداری، انتخابی صحیح انجام دهید.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و چهارم  بارداری

نگرانی و استرس در شما وجود دارد حتی اگر جنین در بدن شما نباشد:

 • سعی کنید نگران حال فرزند خود باشید تا آینده.
 • با همسر خود بازی کنید. این کار باعث کاهش استرس می شود.
 • فیلم های خنده دار با همسر خود ببینید.
 • فقط درباره جنین حرف نزنید درباره مسائل دیگر نیز با همسر خود حرف بزنید.
 • بارداری زمانی سخت است اما بسیار سرگرم کننده است. از آن لذت ببرید

هفته بیست و پنجم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و پنجم بارداری

هنگامی که به سه ماهه سوم بارداری نزدیک می شوید تغییرات فیزیکی زیادی می کنید. در این دوران همه به شما کمک می کنند.

در این زمان رحم بالای ناف است و به اندازه توپ فوتبال است.

 وضعیت جنین درهفته بیست و پنجم بارداری

در این هفته فرزندتان مجددا چشم هایش را باز میکند. استخوان هایش به سخت شدن ادامه میدهند. از این به بعد کوکتان اکثر افزایش وزن خود را پیدا میکند. این کوچولو هنوز هم درحال ذخیره‌سازی بافت چربی در بدنش است. دستگاه تنفسی او همچنان در حال تکامل است.

توصیه ها درهفته بیست و پنجم بارداری

1- افزایش وزن:

نباید اضافه وزنتان بیشتر از حد مجازتان شود.

2-  لباس‌های ورزشی:

 در هنگام ورزش کردن  لباس‌های ورزشی که جنس آنها نخ است بسیار مناسب هستند.

علائم طبیعی درهفته بیست و پنجم بارداری

1- خروپف کردن:

 • خروپف کردن در طول بارداری امری طبیعی است.
 • افزایش جریان خون به غشای مخاط در بینی باعث گرفتگی بینی می شود.
 • می تواند این مسئله به خاطر افزایش وزن شما یا آپنه خواب باشد.
 • همچنین می تواند به دلیل دیابت بارداری باشد.

اما می توانید با روش های زیر با خروپف کردن برخورد کنید:

 1. استفاده از بالشت بیشتر برای افزایش ارتفاع زیر سر
 2. سعی کنید خیلی افزایش وزن نداشته باشید.
 3. سعی کنید از گرفتگی بینی جلوگیری کنید یا ابزاری برای راحت تر نفس کشیدن تهیه کنید.
 4. از دستگاه بخور برای راحت تر نفس کشیدن استفاده کنید.

2- سیاتیک:

سیاتیک به دلیل بزرگ شدن رحم و افزایش فشار به پشت و منطقه لگن ایجاد می شود. در این زمان اعصاب قسمت پشت و پاها فشرده می شوند زیرا سر جنین به استخوان های لگن فشار وارد می کند. این مسئله موجب:

 • بی حس شدن پاها یا پشت
 • درد شدید در قسمت پایین پشت، پاها و ناف
 • اگر درد شدید است، بهتر است از روش های زیر برای کاهش سیاتیک استفاده کنید:
 • راه بروید.
 • برای مدت طولانی یک جا ننشینید.
 • پک یخ یا کیسه آب گرم بر منطقه دردناک قرار دهید. این دو کار باعث کم شدن درد می شود.
 • سعی کنید قسمت هایی که درد می کند را بمالید.
 • از خم شدن بپرهیزید.
 • با بالشت های کافی به راحتی بنشینید.
 • با ماساژ درد خود را کاهش دهید.
 • سنگینی برندارید.
 • مهم نیست شدت درد چقدر باشد، این درد پس از زایمان خود به خود از بین می رود. بنابراین نگران نباشید

3- گرفتگی عضلات

مقدار ترشح هورمون آرامش دهنده در طول بارداری افزایش می یابد و باعث شل شدن مفاصل می شود. ممکن است سرگیجه در طول بارداری به دلیل کاهش فشار خون، کم خونی و کاهش قند خون و مشکلات سوخت و ساز  تجربه کنید. احتمال افتادن با گذشت بارداری افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد احتمال افتادن در بارداری بیست و پنج درصد است. این عدد مساوی احتمال افتادن افراد بالای شصدوپنج سال است. بنابراین باید مراقب خود و جنین باشید.

ورزش درهفته بیست و پنجم  بارداری

با پیشرفت بارداری، راه رفتن و دویدن خود را سبک تر کنید. تعادل شما در این زمان در حال بهم ریختن است. به همین جهت جستن و پریدن را کم کرده و یا به کلی فراموش کنید. اگر مجبور به پریدن از روی چیزی شدید، احتیاط لازم را داشته باشید و با حواس جمع این کار را انجام دهید. در این زمان ورزش‌هایی که احتیاج به تغییر جهت ناگهانی و یا جستن دارند، می توانند باعث بروز خطر شوند.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و  پنجم بارداری

– مشاهده درد کشیدن زنی که دوست دارید در هنگام زایمان کاری راحت نیست اما بیشتر پدرها برای تجربه مهم ترین اتفاق زندگی خود سعی می کنند در هنگام زایمان کنار همسر خود باشند.

– به همسر خود بگویید می خواهید کنارش باشید.

– سعی کنید همسر را ماساژ دهید و مراقب سلامتی او باشید.

هفته بیست و ششم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و ششم بارداری

طبیعی است که در نیمه دوم حاملگی در هر هفته ارتفاع رحم یک سانتی‌متر افزایش یابد. در هفته‌های 24 تا 27 فشار خون شما افت کرده بود که در این دوران دوباره جریان خون شما افزایش می‌یابد. در این دوران کمردرد، گرفتگی عضلات پا و فشار به ناحیه لگنی به علت حمل بار سنگین احساس می‌کنید. ولی اتفاق خوبی نیز در بدن شما می افتد، موهای شما در اثر وجود استروژن و پروژسترون بالا در بدن، به زیباترین و خوش حالت ترین حالت خود می رسد. 

 •  بهتر است در حال حاضر در خصوص زایمان خود برنامه ریزی کنید؛ محل تولد، مسکن درد و همراهان
 •  قبل از تولید شیر، در چند روز اول پس از تولد، سینه های شما مایع غلیظ، چسبناک و زرد رنگی که به عنوان “طلای مایع” معروف است تولید میکند.
 •  برای جلوگیری از افتادن روی صورت (مرکز گرانش در طول بارداری تغییر می کند) حالت ایستادن خود را تغییر دهید.

در هفته 26 بارداری، احتمالا حدود 7 تا 10 کیلو  افزایش وزن خواهید داشت. در صورتی که دوقلو باردار باشید حدود 12تا 19 کیلو افزایش وزن خواهید داشت. وقتی شکم خود را لمس می کنید متوجه می شوید که بالای رحم حدود 2.5 اینچ بالای ناف است. در ادامه بارداری شکم هر هفته حدود نیم اینچ رشد می کند.در هفته 26، شما 5 ماه و سه هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و ششم بارداری

هرچقدر که سیستم عصبی کودک شما رشد بیشتری می‌یابد حرکت او در بدن شما هماهنگی بیشتری دارد. اعصاب مرکزی هم با رشد بیشتر جنین را قادر می‌سازد که دمای بدن خودش را با محیط اطرافش تنظیم کند.

 •  در هفته 26 کودک شما شروع به تمرین با استفاده از ریه های کوچک خود می کند. 
 •  هنگامی که نوزاد شما متولد شود، چشمان او 75 درصد اندازه چشمان بزرگسالان است
 •  کودک شما در حال حاضر وزنی حدود 725 گرم  دارد و حدود 35.6 سانتی متر طول دارد

توصیه ها درهفته بیست وششم بارداری

لباس خواب شما باید راحت و سبک باشد به علت اینکه شما ممکن است در شب خیلی حرکت کنید و حتی عرق کنید پس لباسی که انتخاب میکنید حتمن راحت و سبک و نخی باشد.

علائم طبیعی درهفته بیست وششم بارداری

1-  افت فشار خون:

 • به علت افزایش جریان خون برای تغذیه جنین که کاملا طبیعی میباشد.

2-  وریدهای گشاده:

در حاملگی حجم خون برای تطابق بدن افزایش میابد بدنتان به سختی خون را دربدن به گردش در می آورد. برای ساق هایتان سخت است که جزیان خون را به اندام های تحتانی برگرداند. در این مواقع کشیدگی به همراه مسائل هورمونی سبب شکنندگی عروق میشود. موارد زیر برای بهتر شدن وضعیتتان کمک خواهد نمود:

 •    ورزش مناسب انجام دهید
 •   زمانی که مینشینید پای خود را بالا بیاورید
 •    به مدت زیاد سرپا نیاستید
 •    جوراب های حمایت کننده بپوشید
 •   افزایش وزن زیاد نداشته باشید
 •   چند بار در روز حرکت کنید
 •   مصرف ویتامین سی

علائم هفته بیست و ششم بارداری در یک نگاه:

 • ورم اندام بدن
 • بی خوابی
 • سیاتیک
 • یبوست
 • خستگی
 • افزایش درد براکستون هیکس
 • تکرر ادرار
 • سردرد
 • استرس
 • افزایش نشانه های کششی بر روی بدن
 • خارش پوست
 • افزایش کمی در فشار خون

ورزش درهفته بیست و ششم بارداری

قسمت خارجی ران‌های شما تمام وزن رحم و جنین را حمل می کنند. پس به این فکر باشید که به آن‌ها نیز استراحت دهید. حرکات کششی مناسب برای آرام کردن این نواحی انجام دهید. برای یادگیری این حرکات، به پزشک خود یا متخصصین مربوطه مراجعه کنید. دقت کنید که حرکات را به صورت یکسان برای هر دو طرف بدن انجام دهید.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و ششم بارداری

همسرتان احتمالا با تغییراتی که در بدنش ایجاد شده است به سختی کنار می آید. توجه، عشق و مراقبت شما به او کمک می کند با این تغییرات کنار بیاید. به او نشان دهید چقدر کاری که می کند برایتان باارزش است.

هفته بیست و هفتم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و هفتم  بارداری

– درد در قفسه سینه و تنگی نفس باعث ترسیدن شما می شود. اما نگران نباشید. این مسئله به خاطر بزرگ شدن رحم و کشیده شدن قفسه سینه است.

– جنین با سرعت زیادی در رحم رشد می کند. با رشد جنین و رحم فضای لازم برای ریه ها کم می شود. گاهی در هنگام انجام فعالیت های ساده دچار تنگی نفس می شوید. آرام باشید و نفس عمیق بکشید.

– اندازه شکم به قدری است که می توانید به راحتی وظایف روزانه را انجام دهید و به راحتی بخوابید.

– پوست شما کشیده می شود و به زودی احساس خارش در پوست خواهید داشت. سعی کنید پوست را مرطوب نگه دارید و لباس هایی نپوشید که باعث خارش بیشتر پوست شوند.

– از حمام آب داغ اجتناب کنید و از صابون هایی که پوست را خشک می کنند استفاده نکنید.

– در هنگام بیداری به قدری خسته هستید که دوست دارید باز هم بخوابید. اما هنگامی که دراز می کشید نمی توانید بخوابید. بهترین راه در این شرایط بلند شدن و انجام کاری است که باعث خوابیدن شما شود. دراز کشیدن همیشه به شما کمک نمی کند.

وزن سالم در هفته 27 بارداری حدود 7 تا 13 کیلوگرم است. اگر افزایش وزن در هر هفته بیش از 1 کیلوگرم  باشد، پزشک کاهش سرعت را توصیه می کند.  اگر در هفته 27 بارداری دوقلو باردار هستید، احتمالا وزن بیشتری حدود 13 تا 20 کیلو خواهید داشت. با این حال، دوقلوهای شما در حال رشد هستند. در هفته 27 بارداری ضربات شدیدی را حس می کنید. 


سایر تغییرات در هفته 27 بارداری

1- رشد رحم:

 • رحم رشد کرده است و حدود یک و نیم اینچ بالاتر از ناف است.
 • متاسفانه قسمت پایین رحم بر روی مثانه قرار می گیرد و باعث می شود گاهی ادرار چکه کند. این مسئله کاملا طبیعی است.
 • آب دور جنین مایعی بی بو است. بنابراین سعی کنید چکه کردن مایع را بررسی کند بخصوص اگر مدت طولانی این اتفاق ادامه داشته باشد.

2- تغییر در حجم خون:

 • به دلیل افزایش حجم خون در قسمت پایین بدن، تمایل شما به دستشویی رفتن افزایش می یابد.
 • افزایش جریان خون باعث می شود ترشحات واژن افزایش یابد و ادرار نیز افزایش یابد.
 • این مسئله کاملا طبیعی است مگر این که خونریزی داشته باشید و احساس ناراحتی کنید. در این حالت سریع به پزشک مراجعه کنید.

3- خواب ها:

 • گاهی در سه ماهه دوم بارداری خواب های عجیبی میبینید. نگران نشوید.
 • ممکن است جنین جزئی از خواب شما باشد یا نباشد. اما به یاد داشته باشید جنین که در خواب می بینید با واقعیت فرق دارد.
 • خواب های شما به شکلی می شوند که باعث نگرانی شما می شوند.
 • افزایش فعالیت مغز در بارداری باعث خواب های بارداری می شود.
 • این خواب ها را تفسیر نکنید و نشانه چیزی ندانید. از این خواب ها لذت ببرید و آن ها را فراموش کنید.

4-اعصاب:

 • زمانی می رسد که اعصاب شما از هم می پاشد. نگران نشوید.
 • تغییرات ایجاد شده در رحم باعث می شود تغییرات زیادی در شما ایجاد شود.
 • باید با روابط هورمونی، احساسی و فیزیکی در بارداری ارتباط برقرار کنید.
 • باید سعی کنید مراقب جنین باشید و او را امن نگه دارید.
 • طبیعتا احساس ترس و استرس می کنید. نفس عمیق بکشید. این روزها هم می گذرد.

5- کوبیده شدن دنده ها:

 • می دانیم برای کوفتگی دنده ها جنین را شماتت نمی کنید.
 • در واقع به خاطر حرکاتی که جنین انجام می دهد به دنده ها و اندام های داخلی فشار وارد می کند و ضربه می زند.
 • به همین دلیل احتمال دارد درد دنده داشته باشید.

7- احتمال درد زایمان زودرس:

 • اگر درد زایمان زودرس احساس کردید نگران نشوید.
 •  مدیریت شرایط در محیط سرد و آرام راحت تر است.
 • مقداری آب بخورید و استراحت کنید تا این زمان بگذرد.
 • همچنین می توانید روی تخت دراز بکشید و قسمت پایین بدن را بالا نگه دارید تا احتمال تولد زودرس کاهش یابد.
 • اگر مشکل ادامه یافت به پزشک اطلاع دهید. شاید نیاز به قرص یا بیمارستان داشته باشید.

8- تغییرات فیزیکی در یک نگاه:

 1. شکم شما مورد توجه غریبه ها قرار می گیرد.
 2. دست ها و پاهای شما به خاطر جریان آب ورم می کند.
 3. سعی کنید برای خالی کردن مثانه زیاد دستشویی بروید.
 4. پوست شما در دوران بارداری مشابه پیش از بارداری نیست.
 5. در ناخن ها و موهای شما تغییرات زیادی اتفاق افتاده است.
 6. مغز شما به خواسته های شما به درستی جواب نمی دهد.
 7. گاهی احساس می کنید کف دستتان سوزن سوزن می شود.
 8. درد و بی حسی در دست ها و پاها حس می کنید.
 9. یبوست
 10. ریفلاکس اسید
 11. سردرد
 12. تغییر حال روحی
 13. خونریزی لثه
 14. انقباضات براکستون هیکس
 15. خون دماغ
 16. ترشحات واژن

در هفته 27، شما 5 ماه و چهار هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و هفتم بارداری

رشد و افزایش وزن کودکتان در هفته بیست و هفتم بارداری ادامه دارد. پلک هایش را قادر است باز وبسته کند. پوست فرزندتان هنوز هم خیلی نازک و چروکیده است و میتوان وریدهای زیر پوستی را مشاهده کرد. هرچه فرزندتان بیشتر رشد کرده و چربی زیرپوستی انباشته تر میشود، وریدها کمتر قابل رویت هستند و بدن فرزندتان پرتر میشود. 

حقایقی در مورد جنین شما در 27 هفته بارداری: 

 • در هفته ی 27، کودک شما 37 سانتیمتر طول دارد و وزن آن حدود 884 گرم  است 
 • جنین شما برای اولین بار در حال حاضر چشم های خود را باز می کند و مژه ها شکل گرفته اند
 • جنین شما شروع به حرکات تنفسی میکند، حتی اگر ریه هایش هنوز اکسیژن دریافت نکنند
 •  جنین نزدیک به 15٪ چربی در بدن خود دارد، اما تا زمانی که متولد می شود، این چربی به 30٪ افزایش می یابد.
 •  ضربان قلب کودک شما چنان قوی است که ممکن است همسرتان بتواند آن را بشنود

توصیه ها درهفته بیست وهفتم بارداری

 بارداری می تواند بعضی مواقع بسیار طاقت فرسا باشد. سعی کنید با آواز خواندن استرس خود را کاهش دهید. حتی در مواقعی که تنها هستید، آوازهای کودکانه را با صدای بلند برای خود و فرزندتان بخوانید. این کار آنچنان شما را شاد کرده و می خنداند که حالت ذهنی شما عوض شده و به کارهای دیگر می پردازید. این آوازها را نی نی تان نیز میشنود و شادی خود را به شما نشان میدهد.

علائم طبیعی درهفته بیست وهفتم بارداری

1. دردهای عضلانی:

شما احتمالا دردهای عضلانی را تجربه خواهید داشت که در ناحیه ساق پا احساس می‌کنید. علت این مشکل رشد رحم است که با افزایش حجم آن رگ‌های تحتانی که به قلب منتهی می‌شوند و به عصبی که از بالاتنه به سمت پا می‌رود فشار وارد می‌کند این فشار باعث گرفتگی عضلات پا می‌شود.                              

2. دردهای براکستون هیکس:

انقباضات رحمی خفیف بدون درد و پراکنده با فواصل نامنظم است که به‌تدریج منظم می‌شود. معمولا به این دردها، دردهای کاذب هم گفته می‌شود.این دردها را ممکن است در هنگام قدم زدن حس کنید، قدم زدن از باز شدن دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

3. سوءهاضمه و سوز سر دل:

سوز سر دل از شایع‌ترین مشکلات اواخر سه ماه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری است. این مشکل به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر معده است. بر اثر ترشح پروژسترون بر دستگاه گوارش این امر باعث کاهش روند تخلیه غذا در معده می‌شود و بنابراین غذاها در معده جمع می‌شود و فشار معده بالا می‌رود و ممکن است مقداری اسید معده وارد مری شود که این فرایند احساس سوزش در ناحیه مری به نام سردل را موجب می‌شود. این ناراحتی گاهی احساس قلب درد را هم در شما ایجاد می‌کند.

 

ورزش درهفته بیست و هفتم بارداری

ورزش‌ های منظم و مستمر در طی دوران بارداری شما را سر حال نگه می دارد، اما ممکن است برای عده ای از خانم‌های باردار که مشکلات یا عوارض دوران بارداری دارند، مشکل ساز شود. در صورت داشتن فشار خون بالا، قبل از انجام هر ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید. خانم‌هایی که به هر دلیلی انتظار وضع حمل زود هنگام را دارند نیز باید در ورزش کردن دقت کنند، زیرا ممکن است برای آن‌ها مشکل ساز شود. ورزش، برای خانم‌هایی که در این دوره از بارداری دچار خونریزی‌های رحمی هستند نیز ممکن است مناسب نباشد.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و هفتم بارداری

– نقش شما در حال حاضر خیلی مهم است.

– در هنگام نشستن یا ایستادن به همسر خود کمک کنید. این کار خیلی برای او باارزش است. هیچ گاه برای نشستن یا برخاستن او را به تمسخر نگیرید. این کار به راحتی بخشیده نمی شود.

هفته بیست و هشتم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و هشتم  بارداری

ممکن است در این هفته از بارداری کمی احساس تنگی نفس داشته باشید ولی دلیل آن فشاری است که رحم به ریه های شما وارد می آورد. بنابراین از انجام کارهایی که به اکسیژن زیاد نیاز دارد می بایست اجتناب نمایید.

درهفته 28 بارداری بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه خواهید کرد. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز (مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌کند( کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.  در هفته 28، شما 6 ماهه باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و هشتم بارداری

اگر فرزندتان پسر است بیضه هایش در هفته 28 بارداری شروع به پایین آمدن میکند که نزول مینامند. از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی بر روی مخ پدید می‌آید که این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم افزایش می‌یابد. مغز جنین تنفس‌های او را کنترل و او دمای بدنش را تنظیم می‌کند. فرزند شما قادر به بوییدن همان چیزهایی است که شما بو می کنید

توصیه ها درهفته بیست وهشتم بارداری

حتماً با پزشک معالج خود در مورد وضع حمل زودرس صحبت کنید و اطلاعات کافی را در مورد آن بگیرید. با اینکه هیچ نگرانی در مورد وضع حمل زودرس وجود ندارد، اما بهتر است اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید، زیرا ممکن است اتفاقی بیفتد و ندانستن اطلاعات کافی، باعث بروز مشکلاتی شود. حتی اگر وضع حمل شما در موعد مقرر صورت گیرد، آمادگی و آگاهی از محتملات به شما آرامش خواهد داد.

علائم طبیعی درهفته بیست وهشتم  بارداری

1. ترشح شیر از نوک پستان:

    این ترشحات آماده شدن سینه های شما برای شیردهی است و کاملا طبیعی میباشد.

2. احساس خستگی :

 به علت افزایش وزن و بزرگ شدن شکم میباشد. بهترین روش برای کم کردن آن فشار نیاوردن به خود و کارهای سنگین نکردن است.

3. درد مفاصل:

اگر کارتان طوری است که زمان‌های طولانی پشت میز و کامپیوتر هستید، حتماً به انگشتان و مچ دست‌های خود استراحت کافی را بدهید. جنین شما در این زمان مایعات زیادی مصرف می کند که این موجب تورم و درد و ناراحتی در شما می شود. هنگام نشستن پشت میز، از صحیح بودن حالت بدن خود مطمئن شوید. دست‌ها حتماً باید به صورت موازی با میز قرار گیرد و نه خیلی جلو و نه خیلی عقب برود.

4. سردرد:

گاهی اوقات بانوان باردار در هفته 28 بارداری دچار سردردهای می‌شوند که این سردردها ویژه ماه سه ماهه اول و سوم بارداری است. این سردرد برای آنهایی که بیش از بارداری به میگرن دچار بوده‌اند تقریبا کشنده می‌شود، اما این را باید بدانید که تنها می‌توانید استامینوفن بخورید (سردرد در بارداری و 29 راه درمان و پیشگیری). در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون شما باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود. البته سردردها می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد

ورزش درهفته بیست و هشتم  بارداری

در این دوره باید ورزش‌های کششی انجام دهید که آن هم زیر نظر متخصص باشد. سعی کنید برای رفع خستگی از کار های سنگین خودداری کنید و استراحت بیشتری داشته باشید. در حین انجام ورزش های یوگا موسیقی آرامبخش گوش دهید

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و هشتم  بارداری

– آخرین نکته درهنگام درد زایمان حضور مرد در کنار زن است.

– اگر میخواهید درهنگام زایمان کنار همسر خود باشید خود را آماده کنید.

– کتاب بخوانید، فیلم ببینید یا با یکی از دوستانتان که در این موقعیت بوده است صحبت کنید.

– بدانید چه چیز در انتظار شما است و روش های آرام کردن را بیاموزید.

در بارداری، مراحل تولد، مدت درد زایمان و مسائل دیگر در خانم های مختلف متفاوت است. انتظار نداشته باشید همه چیز همان طور که فکر می کردید اتفاق بیفتد. همسر شما متناسب با سایز و حالت جنین، سزارین یا زایمان طبیعی را انتخاب می کند.

هفته بیست و نهم بارداری

تغییرات مادر درهفته بیست و نهم بارداری

در این زمان پاهای شما زیر شکم مخفی می شوند. در این زمان معنی بارداری و بزرگ شدن شکم را متوجه می شوید. از هفته بیست و نهم تا زمان زایمان، جنین دو برابر می شود. بنابراین برای رشد بیشتر شکم خود را آماده کنید. علاوه بر تغییرات طبیعی، علائم دیگری نیز مربوط به بارداری مشاهده می کنید:

با رشد رحم و نزدیک شدن آن به قفسه سینه نفس عمیق کشیدن سخت می شود. در این زمان رحم شما حدود چهار اینچ بالاتر از ناف است. رحم به قسمت های دیگر مانند مثانه و لگن فشار وارد می کند. ادرار مکرر، گرفتگی عضلات پا و درد علائم این دوره هستند.

تغییرات هورمونی باعث خشک شدن و خارش پوست همراه با جوش می شود. سعی کنید مرطوب کننده مناسبی مصرف کنید تا پوست سالم و پر آب باشد. اگر شرایط خارج از کنترل شد با پزشک صحبت کنید.

خارش شدید در بارداری نشانه ناهنجاری کبد است. نگران نشوید زیرا خارش در بارداری طبیعی است.

از الان به بعد باید از پدهای مخصوص استفاده کنید زیرا کلستروم از نوک سینه ترشح می شود و باعث لکه شدن لباس می شود. برخی خانم ها این مشکل را ندارند.

نوک سینه ها تیره تر می شود. رگ های سینه از زیر پوست قابل مشاهده می شوند.

مراقب علائم عفونت مجاری ادراری نباشید زیرا بدن در سه ماهه سوم بارداری مستعد به عفونت مجاری ادراری است.

سوزش معده و سوء هاضمه نه تنها باعث آزار رسیدن به شما می شود بلکه باعث کم خوابی در طول شب می شوند. از غذاهای سنگین بپرهیزید. سعی کنید هر وقت گرسنه هستید مقدار کمی غذای مقوی مصرف کنید.

مایعات را افزایش دهید و غذاهای غنی از فیبر بخورید تا یبوست برطرف شود. ماست برای جلوگیری از یبوست مناسب است.

هورمون ها باعث خشکی و ترد شدن ناخن ها می شوند. باید در بارداری بیشتر به ناخن ها توجه کنید.

اگر داغ هستید تعجب نکنید زیرا دمای بدن با افزایش حجم خون بالا می رود.

وزن افزایش یافته در هفته 29 بارداری معمولا حدود 8.5 تا 11 کیلوگرم است. برای زنان در هفته 29 بارداری با دوقلو، افزایش وزن حدود 10 تا 17 کیلوگرم است. اگر اندازه شکم را در هفته 29 بارداری حساب کنید، متوجه می شوید که بالای رحم حدود 3.5 تا 4 اینچ بالای ناف است.

همچنین تعداد زیادی لگد در شکم در هفته 29 بارداری حس می کنید. هر روز تعداد ضربات جنین را شمارش کنید تا سطح فعالیت جنین تعیین شود. کودک باید هر دو ساعت یا کمتر 10 بار تکان بخورد. اگر حرکت نوزاد را حس نکردید و نگران شدید، کمی آب یخ بخورید، موزیک پخش کنید، یا برای ماساژ به پهلو دراز بکشید. یکی از این فعالیت ها باید کودک را بیدار کند. هر زمان که نگران فعالیت جنین هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

حقایقی در مورد شما در هفته ی بیست و نه بارداری:

 به دلیل افزایش خون رسانی به سینه ها، ممکن است متوجه شوید که رگ های خونی به راحتی در زیر پوست دیده می شوند.

خورشید می تواند باعث تغییر رنگ پوست در دوران بارداری شود، اما تابش خورشید ویتامین D بدن را فراهم می کند. این ویتامین را می توان از طریق غذاهایی مانند شیر، چربی ماهی و تخم مرغ دریافت کرد.

شما 900 کیلو گرم انرژی اضافی در روز استفاده میکنید تا فرزندتان رشد کند.در هفته 29، شما 6 ماه و یک هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته بیست و نهم بارداری

ممکن است درهفته 29 بارداری متوجه ضربان و چرخش های بزرگی شوید که از نظر کیفیت با ضرباتی که قبلا حس میکردید متفاوت باشد. چون سر فرزندتان پائین است ممکن است ضربات را در بالای رحم که ناشی از حرکت پاهای کوچک دلبندتان باشد احساس کنید. فرزندتان در حال تولید نیم لیتر ادرار در روز میباشد. جنین شما از الان تا تولد دو برابر می شود.جنین شما همه مواد مغذی را از غذای هضم شده خود می گیرد.

توصیه ها درهفته بیست ونهم بارداری

بهتر است دیگر حلقه خود را از انگشت خارج کنید چرا که به‌شدت سنگین شده‌اید و تنها بخشی از این سنگینی مربوط به اضافه وزن شماست و بخش دیگر آن به تورم دست‌ها و پاهای شما بر می‌گردد

علائم طبیعی درهفته بیست ونهم بارداری

سندروم پای بی قرار بیماری است که در آن احساس ناخوشاندی و آزاردهنده‌ای مثل مور مور شدن یا حرکت حشره روی پا تجربه می‌کنید احساسی که شما را از خوابیدن باز می‌دارد و همانند اسمش آرامش را از شما دور می‌کند. این مشکل باعث می‌شود بخواهید مدام پايتان را حرکت دهيد. اين حالت‌ها اغلب به شکل احساس قلقلک، سوزن سوزن شدن، تير کشيدن، کشيدن پا يا حالت خزيدن توصيف می‌شوند.

حرکت دادن پا حداقل براي مدتی کوتاه باعث بهبودي اين احساس می‌شود. اين مشکل معمولا هنگام شب و هنگامي که سعي در شل کردن پا برای خواب داريد، پيش می‌آيد. ماده ای به نام دوپامین از علت های این مشکل شناخته می‌شود که با تجویز دارویی دوپامین حل می‌شود. علت‌های این بیماری :

1. پایین بودن سطح آهن موجود در خون و اختلال جریان خون در پاها

2. اختلال اعصاب ناحیه نخاع یا پاها

3. اختلالات عضلانی

4. اعتیاد داشتن به الکل

5. کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص

این بیماری در زنان باردار معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود، اما اگر این اتفاق نیفتاد باید با پزشک مشورت شود.

هشدارها درهفته بیست و نهم بارداری

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در هفته 29 بارداری سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

 تورم بیش از حد

  سردرد های شدید

 تاری دید

درد کمر یا شکم

داشتن بیش از 6 انقباض در هر ساعت

 خروج مایع از واژن

ورزش درهفته بیست و نهم بارداری

1. سینه های شما در حال بزرگ شدن هستند و نیاز به مراقبت دارند. به خصوص در زمان ورزش کردن. به همین خاطر باید یک محافظ خوب ورزشی برای ادامه دوره بارداری خود بخرید که زمان ورزش از آن استفاده کنید. هنگام خرید، از راحتی و همین طور خوب بودن جنس آن اطمینان حاصل کنید.

2. از پزشک خود بخواهید که به شما بگوید چگونه عضله اصلی پشت خود را امتحان کنید. در دوران بارداری فاصله آن ممکن است به پهنای دو انگشت تغییر کند ولی به زودی پس از وضع حمل به حالت اولیه باز می گردد.

3. توجه داشته باشید ورزش‌هایی که در این زمان به شکم فشار می آورند بسیار خطرناک بوده و انجام آن‌ها صحیح نیست.

نکاتی برای پدرها درهفته بیست و نهم بارداری

– همسرتان هنگام خرید کردن برای فرزند احساس خوشحالی دارد. می توانید با چیزی خاص همسر خود را سورپرایز کنید.

– لیستی از وسیله های مورد نیاز مانند پوشک، صابون، لوسیون و پستانک آماده کنید.

هفته سی ام بارداری

تغییرات مادر درهفته سی ام بارداری

شکمتان با بزرگ شدن جنین در حال تغییر است. زمانی که سر فرزندتان رو به پایین قرار میگیرد ممکن است متوجه تغییر شکل شکمتان شوید. نترسید. هم چنین ممکن است در هفته سی بارداری متوجه کشش شوید. اگر شکمتان میخارد با یک مرطوب کننده خوب آن را ماساژ دهید.

سایر تغییرات بدن مادر در هفته سی ام بارداری:

 •  در حال حاضر شما فقط 300 کالری در روز بیشتر از قبل از بارداری نیاز دارید
 •  مواد غذایی که در حال حاضر می خورید آرام تر از روده حرکت می کند و باعث جذب بهتر می شود. این مسئله منجر به خشکی مدفوع و یبوست می شود.
 •  در حاملگی مفاصل شل تر می شوند و مرکز جاذبه تغییر می کند.
 •  با توجه به حرکت آهسته روده، نفخ رخ می دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به رفع نفخ کمک کند.
 •  کلیه های شما بسیار سخت تر کار می کنند، آنها باید خون بیشتری را فیلتر کنند. کلیه های شما ادرار بیشتری تولید می کنند.
 •  شما در دوران بارداری بیشتر در معرض عفونت ادراری هستید. 

مجموع افزایش وزن هفته 30 بارداری باید حدود 8 تا 11 کیلوگرم باشد. با این حال، اگر دوقلو باردار هستید، ممکن است بیشتر از 11 تا 18 کیلوگرم باشد. ارتفاع طول سرویکس یا دهانه رحم باید حدود 28 تا 32 سانتیمتر باشد.

در هفته 30، شما 6 ماه و دو هفته باردار هستید. فقط ده هفته باقی مانده است.

 وضعیت جنین درهفته سی ام بارداری

کودکتان در هفته سی ام نیز در حال رشد است. اگر چه اندام جدیدی در حال رشد نیست ولی آماده زایمان میباشد. تکامل ریه اخرین چیزی است که رخ میدهد. چشم فرزندتان باز است و مژه ها در حال طویل شدن هستند. سایر تغییرات شامل: 

 •  موهای Lanugo شروع به ناپدید شدن می کنند و چربی به تنظیم دمای بدن برای هفته های باقی مانده در رحم کمک می کند.
 •  یک پینت و نیمی از مایع آمنیوتیک نوزاد را احاطه کرده، اما با بزرگتر شدن جنین، حجم این مایع کمتر می شود، چون جنین بزرگتر می شود و فضای خالی در رحم کمتر می شود.
 •  مغز استخوان جنین شروع به تولید گلبول های قرمز آماده برای رشد پس از تولد می کند.
 •  دستگاه گوارش جنین در حال حاضر تقریبا به طور کامل رشد کرده است و پس از تولد برای تغذیه آماده خواهد شد.

توصیه ها درهفته سی ام بارداری

* از صابون‌های خشک کننده که باعث از بین رفتن چربی‌های مفید پوست می‌شوند جداً خودداری کنید. اگر دچار خارش‌های پوستی شده‌اید، حتماً به آن رسیدگی کرده و بی تفاوت نباشید. می‌توانید پس از استحمام از مرطوب کننده‌های حاوی ویتامین E  استفاده کنید.

* بی‌خوابی در سه ماهه سوم  بارداری بیشتر به علت تکرر ادرار است. برای خوابیدن بیشتر بهتر است مایعات مصرفی روزانه خود را تا قبل از ساعت 6 بعد از ظهر بنوشید. مصرف زیاد مایعات در طول روز را فراموش نکنید.

علائم طبیعی درهفته سی ام بارداری

دوره نه چندان خوشایند بارداری در سه ماهه سوم نمایان می‌شود. تکرر ادرار، متورم شدن پاها، حساس شدن بواسیر، کمردردهای ناگهانی که شوکه کننده است و همین طور ترش کردن معده، از جمله موارد قابل انتظار است. جای تعجب نیست که اخیراً دچار کم خوابی شوید، بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بی خوابی در زمان بارداری برای آماده کردن شما برای دوره پس از زایمان است. با این وجود، در حدود 10 هفته دیگر، دردها و عارضه‌های موجود، با آمدن فرزندی در آغوش‌تان فراموش خواهد شد.

در هفته 30 بارداری،  انقباض براکستون هیکس بسیار شایع است. براکستون هیکس معمولا پس از ورزش یا رابطه جنسی اتفاق می افتد، یا زمانی که خسته هستید یا بدنتان خشک شده است. اگر دچار این انقباض شدید، بنشینید یا دراز بکشید، استراحت کنید و آب بنوشید. اگر انقباضات متوقف نشد، یا اگر چهار انقباض در یک ساعت داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدارها درهفته سی ام بارداری

خون‌ريزی: لکه‌های خون در هفته 30  بارداری ممکن است علامتی از يک مشکل جدی باشد از جمله:

 • جفت سرراهی (يعنی جفتی که در پايين رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند)
 • پارگی جفت (يعنی جدا شدن بخشی از جفت از ديواره رحم)
 •  زايمان زودرس

که همه موارد بالا  می‌تواند سبب لکه بينی يا خون‌ريزی شود.

ورزش درهفته سی ام بارداری

شما در حال حاضر بیشتر مسیر را طی کرده اید و فقط چند هفته برای زایمان عشق زندگی شما باقی مانده است. اما باید به یک چیز اعتقاد داشته باشید: قرار است نوزاد را در آغوش بگیرید و این کار زیبا است.

 • بچه همه چیز را درست می کند مثلا اعتماد به نفس پایین، لباس های تنگ، خستگی، افسردگی و افزایش وزن. در واقع تولد بچه از هر چیز شگفت انگیزتر و جالب تر است.
 • هورمون‌ها باعث نرم شدن بافت‌های اطراف مفاصل می‌شوند و به این ترتیب مفاصل به راحتی کش می‌آیند. هنگام استفاده از وزنه ها وزن آن‌ها را 5 تا 15 درصد کاهش دهید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی ام بارداری

– در هنگامی که همسرتان در بارداری احساس ناراحتی می کند به او پیشنهادات جذاب بدهید. پیشنهاد دهید پاهایش را بشویید یا ناخن هایش را لاک بزنید. این کار برای هر دوی شما لذت بخش است.

– به یاد داشته باشید شنیدن مشکلات بارداری از تجربه کردن آن ها راحت تر است. بنابراین صبور باشید و به شکایت های همسرتان گوش دهید. در این زمان می توانید علاقه خود را به او نشان دهید.

هفته سی و یکم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و یکم بارداری

در هفته 31 بارداری شکم شما آن‌قدر بزرگ شده که دچار تنگی نفس شده‌اید و احساس می‌کنید با چند قدمی که بر می‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید. رحم شما اکنون 11 سانت بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقایسه با هفته دوازدهم رحم کل فضای شکم شما را در برگرفته است.

سایر حقایق بدن شما :

 •  چروک ها ناپدید می شوند. هورمون ها چروک ها را از بین می برند
 • چشم های جنین می تواند نور یا تاریکی را تشخیص دهد
 • در حال حاضر ممکن است انقباضات براکستون هیکس را تجربه کنید. 
 •  احساس گرما می کنید؟ دمای مایع آمنیوتیک بالاتر از دمای بقیه بدن شما است

در هفته 31 بارداری، احتمالا به میزان 9.5 تا 12 کیلوگرم افزایش وزن دارید. اگر در هفته 31 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، احتمالا بیش از 12 تا 19 کیلوگرم وزن دارید .در هفته 31، شما 6 ماه و سه هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته سی و یکم بارداری

هر چه رحم شما گرفته تر و منقبض تر می‌شود، کودک پاهای خود را به داخل سینه اش جمع می کند و به حالت اصلی جنین نزدیک می‌شود. آرام باشد. او خواب است. درهفته 31بارداری او بیشتر زمان را می‌خوابد. پس ساکت باشید و با صداهای مختلف و شلوغ کاری او را بیدار نکنید. علت تکان نخوردن او همین است و بیخودی خودتان را نگران نکنید.  در هفته 31، فرزند شما حدود 40 سانتیمتر خواهد بود، احتمالا وزن او نزدیک به 3 کیلوگرم است و ناخن انگشت نوزاد شما به طور کامل رشد کرده است.

توصیه ها درهفته سی و یکم بارداری

حتماً برای زمان وضع حمل خود برنامه ریزی لازم را صورت دهید. می‌توانید برای آماده کردن خود، به حالت‌های زمان زایمان و یا چیزهای مشابه دیگر فکر کنید. با وجودی که ممکن است وضع حمل آن گونه که شما تصور می کردید پیش نرود، اما این برنامه ریزی ها حتماً به درد شما خواهد خورد و یک جایی به دادتان می‌رسد. اگر هم می‌خواهید از درستی و نادرستی افکار و دانسته های خود آگاه شوید، اکنون بهترین زمان برای این کار است.

1. ازهفته 31  به بعد، احتمالاً کفش‌هایتان به سختی اندازه پاهایتان خواهند بود. فشاری که از طرف رحم به بدن وارد می‌شود باعث بیشتر شدن جریان خون و افزایش جریان مایعات به پاها شده، که این مسئله موجب ورم کردن پاها می‌گردد

2. در عین حال، رحم به شکم نیز فشار می‌آورد که در نتیجه شما سریعاً احساس سیری خواهید کرد. پس هر زمان توانستید غذا بخورید چون تغذیه شما و کودکتان خیلی با ارزش است.

3.  هر زمان که برایتان امکان دارد حتماً پاهایتان را روی صندلی یا چهارپایه و جای بلند قرار دهید و اگر هوا مناسب بود، سعی کنید از صندل استفاده کنید.

علائم طبیعی درهفته سی و یکم بارداری

اگر زن باردار قبل از بارداری فشارخون 60 روی 100 داشت و حالا در دوران بارداری فشار خون 90 روی 130 است این خانم باردار دچار افزایش فشارخون شده است. اگر بيمار بعد از هفته بيستم بارداری دچار افزايش فشار خون شد ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزايش فشار خون به علت بارداری است ولی اگر خانم‌ها بعد از طی نيمه اول بارداری دچار افزايش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئین دفع می‌شود این نشانه پره اكلامپسی است. ابتلا به افزايش فشار خون بارداری خطرات ديگری از‌جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زايمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد.

مهم‌ترین نکته در فشار خون تشخیص به موقع آن است و این که جزء کدام گروه است به تشخیص به موقع بستگی دارد. اساسا معاینات دوران بارداری تا 28 هفتگی هر ماه، سپس تا 36 هفتگی هر دو هفته و بعد از آن به صورت هفتگی تا زمان زایمان است. این پیگیری‌ها کمک می‌کند که در اولین فرصت تشخیص افزایش فشار خون صورت گیرد.

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس در هفته 31 بارداری:

یک نوزاد طبیعی پس از سی و هفت تا چهل هفته بارداری به دنیا می آید. اما انقباضات پیش از هفته سی و هفتم بارداری نشانه زایمان زودرس است.فرزندی که پیش از هفته سی و هفتم به دنیا می آید نارس است. این فرزندان نیاز به مراقبت های وِیژه داند و باید مقدار قند خون، عفونت ها و هیپوترمی آن ها بررسی شود. علائم زایمان زودرس شامل:

 • درد شدید شکم
 • خونریزی
 • سرگیجه شدید

خونریزی زمانی اتفاق می افتد که جفت رشد کمی دارد و بر روی دهانه رحم را می پوشاند. به پشت دراز کشیدن، کم خونی شدید و قند خون پایین دلایل سرگیجه می باشد. اگر سرگیجه طولانی مدت یا سردرد شدید یا تپش قلب دارید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

هشدارها درهفته سی و یکم بارداری

 1. یکی از مهمترین اقدامات درمانی استراحت است. استراحت مطلق لازم نیست.
 2. مسکن و آرام بخش هم توصیه نمی‌شود.
 3.  کالری، پروتئین کافی، مایعات و نمک کنترل شده (بدون قطع آن ها) تاثیرات عمده‌ای دارد. خوشبختانه عمده موارد خفیف هستند یا نزدیک به پایان حاملگی اتفاق می‌افتند.

ورزش درهفتهسی و یکم بارداری

می‌توانید در زمان تماشای تلویزیون و یا خواندن روزنامه و مجله، عضلات کگل ( Kegels) خود را تقویت کنید. این تمرینات باعث تقویت عضلات واژن و در نتیجه وضع حمل ساده تر خواهد شد، و همین طور از بروز مشکلات زمان زایمان پیشگیری می‌شود. این تمرینات را یک الی دو بار در روز و هر بار چند دقیقه انجام دهید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و یکم بارداری

پدر می تواند به مادر کمک کند آرام شود. برای همسرتان غذاهای مقوی و خوشمزه تهیه کنید، فیلم ببینید و به همسر خود گوش دهید. راه های آسانی وجود دارد که میتوانید به همسر خود احساس خوب دهید:

 • شماره افراد مهم را به او بدهید.
 • موبایل خود را کامل شارژ کنید.
 • تمام وظایف خود را در محل کار انجام دهید و در هنگام زایمان نگران نباشید.
 • لیستی از علائم هشداردهنده تهیه کنید تا پیش از شروع درد زایمان مراقب آن ها باشید

هفته سی و دوم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و دوم بارداری

در هفته‌ سی و دوم بارداری به دلیل تغییر وضعیت جنین و خم شدن سر او به سمت قسمت‌های تحتانی شکم شما، پاهای او زیردنده‌ها قرار می‌گیرد و در این شرایط ممکن است دردهای شدیدی زیر دنده‌های خود احساس کنید. فشار رحم بقیه اندام‌های بدن شما را جا به جا خواهد کرد. در این زمان شکم شما حدود 12 سانتی‌متر بالاتر از بدنتان قرار گرفته و طول رحم 31 سانت شده است.  پروژسترون هضم را آهسته می کند بنابراین بدن شما می تواند مواد مغذی بیشتری را برای انتقال به نوزاد جذب کند،  ممكن است متوجه شوید جنین شما بعد از یك وعده غذایی بیشتر لگد می زند.

در این هفته باید از 30 تا 34 سانتیمتر از بالای رحم تا استخوان لگن اندازه گیری شود. بعضی وقتها در حدود هفته 34 بارداری، جنین از ران در نزدیکی دنده ها پایین می رود.

در هفته 32، شما 7 ماهه باردار هستید. به ماه هشتم بارداری خوش آمدید.

 وضعیت جنین درهفته سی  و دوم بارداری

در هفته های آینده او افزایش وزن قابل توجهی دارد.الان صورت او را اگر در سونوگرافی ببینید تپل شده و دیگر مانند قبل اسکلتی نیست.تکامل ریه از چند هفته قبل برای تنفس بعد از تولد شروع شده عملکرد سیستم عصبی نیز در حال بلوغ است.

  توانایی بویایی جنین شما افزایش یافته است، اما به دلیل عدم وجود هوا در داخل رحم، جنین هنوز نمی تواند چیزی را حس کند.

 پوست جنین شما شروع به ضخیم شدن می کند.استخوان های جنین شروع به سخت شدن میکند به جز استخوان جمجمه که برای حفظ سلامت نوزاد در هنگام تولد نرم باقی می ماند.

توصیه ها درهفته سی و دوم بارداری

به دلیل بزرگ شدن شکم در هفته 32 بارداری حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان‌خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.

سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌ تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالارفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید

علائم طبیعی درهفته سی و  دوم بارداری

جوش، تغییر رنگ پوست اطراف سینه و صورت،  تورم انگشتان و زانو،  یبوست، افزایش ادرار از هفته های اول بارداری تا هفته سی و دوم بارداری. زیرا کلیه ها برای افزایش خون و تغییرات هورمونی و رشد و تکامل جنین بیشتر کار می کنند .  سوء هاضمه

 استفراغ؛ اما پس از هفته سی و دوم بارداری با مصرف قرص کاهش می یابد.

افزایش نشانه های کشش بر روی شکم. زیرا شکم به خاطر رشد جنین در حال کشیده شدن و بزرگ شدن است.

تغییر در تمایل جنسی. به طوری که گاهی تمایل جنسی خود را از دست می دهید.

 اعتماد به نفس پایین بخاطر از دست دادن پوست و ظاهر زیبا.

گرفتگی و درد عضلات شکم، پشت، پاها و باسن.

حالت تهوع

مشکلات روده

فشار خون بالا

خستگی

خونریزی پس از زایمان

زخم و شوک به دلیل لرزیدن

هشدارها در هفته  سی و دوم  بارداری

کاهش حرکات جنینی:کاهش حرکات در هفته 32 بارداری ممکن است نشانه مشکل برای فرزندتان باشد.اگر حرکات جنینتان کاهش پیدا کرد در طول یک ساعت حرکات را بشمارید اگر کمتر از 3 تا بود یک خوراکی شیرین بخورید نیم ساعت به چپ دراز بکشید.اگر بازهم برطرف نشد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید

ورزش در هفته  سی و دوم  بارداری

اگر هنگام ورزش کردن دچار سرگیجه شدید، بنشینید و یا دراز بکشید و نفس‌های عمیق بکشید. ورزش کردن باعث قوی شدن قلب و ریه ها شده که شما را برای وضع حمل آماده می‌کند. ولی باید توجه داشته باشید که میانه روی در ورزش کردن بهترین روش خواهد بود. در زمان ورزش کردن ضربان قلب خود را کنترل کنید که از حد ایمن، یعنی 140 بار در دقیقه، فراتر نرود.

هفته سی و سوم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و سوم بارداری

در هفته 33 بارداری احساس می‌کنید مثل بادکنکی شده‌اید که مدام باد می‌شود. دست‌ها و پاهایتان و حتی صورتتان هم به این افزایش حجم ادامه می‌دهد. شاید مجبور شوید که از مچ بند یا کمربندهای حاملگی استفاده کنید، اما این ورم ها احتمالا تا بعد از زایمان با شما همراه خواهد بود. اگر این ورم ها خیلی به یکباره افزایش باید و همراه با تاری دید،سردردباشد سریعا به دکتر خود اطلاع دهید.رحم شما این هفته 500 برابر حالت طبیعی شده است. سطوح مایع آمنیوتیک در پایین ترین سطح است بنابراین لگدهای جنین کمی تیزتر به نظر می رسد.

– در این هفته ، حدود 10 تا 13 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. اگر دوقلو باردار باشید در مجموع 14.5 تا 19 کیلوگرم افزایش وزن دارید.  اگر شکم تان به صورت گهگاهی دچار گرفتگی می شود، احتمالا انقباض براکستون هیکس دارید. براکستون هیکس دردناک نیست و اغلب بعد از رابطه جنسی یا ورزش اتفاق می افتد.

– در هفته 33 بارداری، گرفتگی عضلات مانند پریودی می تواند نشانه زایمان زودرس باشد. بنابراین خونریزی واژینال، ترشحات غیرمعمول یا نشت می تواند رخ دهد. در هفته 33 بارداری، فشار داخل لگن نیز می تواند نشانه ای باشد. اگر هر چیزی شما را نگران می کند، مثانه را خالی کنید، به پهلوی چپ بخوابید، آب بنوشید، و بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

در هفته 33، شما 7 ماه و یک هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته سی و سوم بارداری

فرزندتان در حال رشد فراوان است. تکامل ریه در انتهای حاملگی مهم است و بدنتان ماده ای به نام سورفاکتانت ترشح میکنند. در این هفته او هر از گاهی با بند ناف بازی میکند. فرزند شما در حال حاضر حدود 3-4 کیلوگرم وزن و حدود 44 سانتی متر طول دارد.

توصیه ها درهفته سی و سوم بارداری

نگرانی های اخر شب و حتی کابوس ها در اواخر حاملگی آمده و باعث از دست رفتن خواب میشود وقتی این اتفاق افتاد نیاز است با آن مقابله کنید.به موسیقی آرام گوش دهید، دوش آب گرم بگیرید و آرام سازی ذهنی انجام دهید تا آنچه که باعث بیداریتان میشود را فراموش کنید.

علائم طبیعی درهفته سی و سوم بارداری

1. ترش کردن معده، می تواند در سه ماهه سوم بارداری مشکل ساز شود. دلیل آن، اِشغال فضای بیشتر شکم توسط کودک است. از خوردن غذاهای ادویه دار، چرب و اسیدی خودداری کنید. خوردن وعده های بیشتر ولی کوچکتر، شاید راه حل مناسبی برای مبارزه با آن باشد.

2. تکرر ادرار به علت فشار بر مثانه که اکنون کمی از لگن بالاتر آمده شایع است.

هشدارها در هفته  سی و سوم  بارداری

اگر متوجه یکی از علائم زیر شدید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

  * کاهش حرکات جنینی

  * تورم

  * سردرد

  * تاری دید

  * خونریزی یا لکه بینی

  * درد کمر یا شکم

  * داشتن بیش از 6 انقباض در ساعت

  * خروج مایع از واژن

ورزش در هفته  سی و سوم  بارداری

ورزش‌ های لگنی می توانند باعث کاهش درد های کمر و درد های سیاتیکی شوند. برای آگاهی از این حرکات به پزشک خود مراجعه کنید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و سوم  بارداری

همسر شما حس خوبی به بدنش ندارد. او تغییر حال روحی دارد و اذیت می شود. حداقل کاری که می توانید انجام دهید صبور بودن است. می توانید در این حالت علاقه خود را به او نشان دهید و سعی کنید در امور منزل به او کمک کنید.

هفته سی و چهارم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و چهارم بارداری

از این هفته یعنی هفته سی و چهارم به بعد انقباضات بی‌ درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاه ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم‌ شدند و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید. مطمئن باشید.

شکم در هفته 34 ممکن است کمی کوچک تر از چند هفته پیش باشد. این به این دلیل است که کودک ممکن است در لگن شما پایین آمده باشد. این امر باعث می شود نفس کشیدن ساده تر شود، زیرا ریه های شما فضای بیشتری دارند. 
در این هفته، شکم باید از 32 تا 36 اینچ از بالای رحم تا استخوان ناحیه شکمی اندازه گیری شود. اگر شکم کمی بزرگ یا کمی کوچک باشد، این به این معنا است که کودک بزرگتر یا کوچکتر از حد متوسط است یا در موقعیت شانه یا پهلو قرار دارد یا اینکه سطح غیرطبیعی مایع آمنیوتیک وجود دارد. 

– مایع آمنیوتیک بین هفته 34 تا 36 بارداری به طور تمام وقت بالا است، بنابراین ممکن است احساس کنید شکم شما پس از این مرحله خیلی بزرگتر نخواهد شد. این به این دلیل است که مایع کاهش می یابد، بنابراین کودک می تواند رشد کند و فضای کافی برای چرخش داشته باشد. 

– به طور مداوم تعداد ضربات جنین را اندازه گیری و بررسی کنید. یک تایمر را تنظیم کنید و ببینید چقدر طول می کشد جنین ده بار حرکت کند. سپس هر روز بررسی کنید تا مطمئن شوید زمان تقریبی کاملا مشابه است. در مورد هر گونه تغییر قابل توجه به پزشک اطلاع دهید.

– اگر در هفته 34 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید. این می تواند یک نشانه روانشناختی باشد که نشان میدهد جنین به زودی به دنیا می آید. اگر نیازی به زایمان زودرس جنین نباشد، می توانید تا هفته 37 بارداری صبر کنید.در هفته 34، شما 7 ماه و دو هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته سی وچهارم بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه یک کدو حلوایی است

فرزندتان در حال سنگین تر شدن و دراز شدن است و اندازه ای که ضرباتش را ممکن است به رحم لمس کنید. هم اکنون چربی دور بدن او را گرفته و پوست چروکیده‌اش کمی صافتر شده است، اما رنگ پوستش هنوز صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید. قسمت آخر تکامل او مغز و ریه در هفته 34 بارداری هستند. سایر حقایق جنین در این هفته:

 فرزند شما حرکات مکیدن را انجام می دهد تا خود را برای تغذیه آماده کند و شروع به حرکت بیشتر به سمت لگن شما می کند تا خود را برای روز زایمان آماده کند.

 همانطور که جنین بزرگتر می شود، احساس حرکات تغییر می کند، اما هنوز هم باید به دنبال الگوهای معمول باشید.

توصیه ها درهفته سی و چهارم بارداری

با پیشرفت حاملگی و رشد فرزندتان متوجه میشوید که پوست شکمتان خشک و خارش دار شده است. برای این کار از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید که بوی خوبی هم داشته باشد.

کم کم لوازم مورد نیاز خود برای رفتن به بیمارستان را کنار گذاشته و آماده کنید. در بین این لوازم، چند وسیله که یادآور خانه باشد را نیز بردارید.

علائم طبیعی درهفته سی و چهارم بارداری

1. آماده برگشت تهوع باشید: ممکن است قبل از هر وعده غذایی احساس تهوع کنید.به علت فشار قله رحم بر معده تان و به خطر نوسانات هورمونی است البته تغذیه هم نقش مهمی را بازی میکندو این میتواند هشداری باشد تا کمتر غذا بخوریدو تعداد وعده هایتان را افزایش دهیدتا قند خونتان ثابت بماندو از تهوع جلوگیری کند.

2. به علاوه در هفته 34  ممکن است در قسمت لگن خود احساس خواب رفتگی و بی حسی داشته باشید که این هم به علت رشد جنین است.

فهمیدن زایمان زودرس:

اگر درد زایمان پیش از هفته سی و هفتم شروع شود به معنی زایمان زودرس است. احتمال زایمان زودرس در خانم های بالای سی و پنج سال زیاد است. درد زایمان زودرس به دلایل مختلف اتفاق می افتد- ایستادن یا پشت درد دائمی. در خانم هایی که زایمان پر خطر دارند احتمال زایمان زودرس بیشتر است. اگر انقباض مشاهده کردید، سعی کنید حالت نشستن یا راه رفتن خود را تغییر دهید. اگر درد زایمان نباشد، پس از چند دقیقه آرام می شود. اما اگر درد ادامه پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید .

هنگامی که انقباضات شروع می شود، کاری نمی توانید بکنید فقط به پزشک اطلاع دهید. مقداری آب بخورید و دراز بکشید.

هشدارها در هفته  سی و چهارم بارداری

جدا شدن زودرس جفت از رحم:

در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود جنین می تواند خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است . مادر هم به علت خونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کال از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل در هفته 34 بارداری می شودعبارتند از :

  ضربه به شکم

 کاهش ناگهانی حجم

 کمبود غذایی

 کوتاه بودن بند ناف

  فشار خون بالا

ناهنجاریهای رحم

تغذیه در هفته  سی و چهارم بارداری

شما روزانه آب از دست می‌دهید، زمانی که به دستشویی می‌روید، عرق می‌کنید و حتی وقتی که نفس می‌کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن می‌تواند منجر به انقباضاتی مانند انقباض براکستون هیکس شود. از دیگر فواید آب:

 به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند 

 به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند 

 به هضم غذا کمک می‌کند 

 به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کند

بنابراین روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می‌توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر. اما همچنان مصرف آب را به عنوان منبع اصلی مایعات بدن ادامه دهید.

ورزش در هفته  سی و چهارم بارداری

برای تقویت بدن برای زایمان، آماده شدن و انجام تمرینات لازم با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و چهارم بارداری

ممکن است خسته شده باشید اما به خستگی همسر خود نیستید. سعی کنید زمان بیشتری با او بگذرانید و با او  فیلم های مورد علاقه اش را ببینید. پشت او را ماساژ دهید و همراه با او دوش آب گرم بگیرید. سعی کنید به بهترین نحو به او آرامش دهید.

هفته سی و پنجم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و پنجم بارداری

ملاقات های ماهانه شما با پزشک در این زمان هفتگی می شود وپزشک به بررسی رشد جنین می پردازد. همچنین افزایش وزن شما و گشادی دهانه رحم را نیز بررسی می کند.

تغییرات بدن در هفته سی و پنجم بارداری :

 • سوزش معده
 • ورم
 • از دست دادن اختیار ادرار
 • یبوست
 • پشت درد
 • تغییر جهت جنین به طوری که سرش به سمت پایین باشد.
 • افزایش وزن
 • رشد اندام های داخلی
 • آماده شدن برای زایمان

اکنون که به هفته 35 بارداری رسیده اید، رحم شما حدود 1000 برابر اندازه اصلی اش رشد کرده است، که ممکن است به نظر دیگران بیش از حد بزرگ باشد. هفته 35 بارداری زمان خوبی برای بررسی علائم زایمان است. ممکن است فکر کنید زود است، اما حدود 11 درصد از مادران دچار زایمان زودرس می شوند.

در هفته 35، شما 7 ماه و سه هفته باردار هستید. این آخرین هفته ماه هشتم بارداری است. فقط 5 هفته مانده است.

 

 وضعیت جنین درهفته سی وپنجم بارداری

فرزندتان در حال آماده کردن اعضایش برای زایمان میباشد که شامل رشد،تکامل و آمادگی تنظیم تنفس و دمای بدن است.در این مرحله فضای زیادی برای تغییر وجود داشته که رژیم وژنتیک نقش مهمی بازی میکند. با وجودی که رشد فیزیکی اعضای بدن کودک کاهش می‌یابد، ولی مغز به طور خارق العاده ای در حال رشد است. جمجمه‌اش هنوز نرم است و کاملاً سخت نشده تا به راحتی از کانال تولد بیرون آید.

 

توصیه ها درهفته سی و پنجم بارداری

اگر شاغل هستید، در هفته سی و پنجم بارداری  به مرخصی بارداری فکر کنید. ممکن است فکر کنید که شاید بهتر باشد مرخصی خود را برای زمانی بگذارید که نوزاد متولد می‌شود، اما باید بدانید که اکنون نیز به مرخصی و استراحت نیاز دارید تا آمادگی لازم را برای چند هفته آینده پیدا کنید.

اگر تا حالا به استخر نرفته اید الان بهترین موقع آن است. احساس بی وزنی در این موقع خیلی جالب است و احساس سبک شدن به شما میدهد.

 

علائم طبیعی درهفته سی و پنجمبارداری

دراین هفته ضربان قلب شما تندتر می‌زند و تنگی نفس (تنگی نفس در حاملگی ) هم بیشتر می‌شود. در این زمان نفس کشیدن و راه رفتن برایتان سخت شده است. سعی کنید رو به پشت نخوابید و ورزش های سنگینی که منجر به نفس نفس زدنتان میشود را رها کنید.

 

هشدارها در هفته  سی و پنجم بارداری

اگر متوجه یکی از علائم زیر شدید  که نشانه زایمان است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خونریزی یا لکه بینی
 •  درد کمر یا شکم
 • داشتن بیش از6 انقباض در ساعت
 • خروج مایع از واژن

 

تغذیه در هفته  سی و پنجم بارداری

مهم است که انرژی و سلامت خود را با تغذیه درست و متعادل و ورزش منظم حفظ کنید. به جای این که چیز جدیدی به برنامه خود اضافه یا کم کنید، برنامه غذایی و ورزشی را که از قبل داشته ‌اید، ادامه دهید.

 

ورزش در هفته  سی و پنجم بارداری

در صورتی که خستگی به شما فشار می‌آورد، تحرکات ورزشی خود را کاهش دهید. ورزش سبک و مخصوص شما، سه روز در هفته برای‌تان کافی است. می‌توانید زمان ورزش کردن خود را نیز کاهش دهید. مثلاً 30 دقیقه به 15 دقیقه کاهش یابد. از همه مهم ‌تر این که استراحت‌های مداوم داشته باشید و سطح مایعات بدن را بالا نگه دارید.

 

نکاتی برای پدرها درهفته سی و پنجم بارداری

همسر شما در بهترین حالت روحی نیست. گاهی او خوشحال، گاهی احساساتی و گاهی ناراحت است. سعی کنید درک کنید ولی نگران نباشید حالت روحی او دائمی نیست. این تغییرات روحی به خاطر تغییرات هورمونی است. به هر چیزی می گوید بله بگویید و همیشه با او موافق باشید.

هر چه بیشتر با او همدردی کنید و او را آزار ندهید. اگر از پشت درد شکایت می کند او را ماساژ دهید و به او نگویید باید قوی باشد. اگر خسته است به او در کارهای منزل کمک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

اگر برایتان مقدور است، از همین الآن مرخصی زایمان بگیرید. اگر چه بارداری یک حالت طبیعی است ولی در هفته های آینده کار کردن می تواند برای شما دشوار باشد. اگر شما می خواهید کودک را با شیر خود تغذیه نمایید می توانید در یک کلاس تغذیه با شیر مادر شرکت کنید.

تغییرات مادر درهفته سی و ششمبارداری

اکنون زمانی است که فرزندتان به پائین لگن آمده که فشار لگنی و فوریت دفع ادراری را افزایش میدهد.اگر احساس کردید که کودکتان در حال افتادن است نگران نباشید برای اکثر زنان در هفته 36 بارداری این احساس طبیعی و بدون انقباض،درد و یا خونریزی جای نگرانی نیست. قله رحم در این هفته دقیقا به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. تحریک نوک پستان باعث افزایش اکسی توسین می شود و ممکن است به تحریک انقباض کمک کند.

در هفته 36 بارداری، شکم احتمالا تغییر چندانی نمی کند. احتمالا به میزان 11 تا 16 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید،  میزان توصیه شده برای افزایش وزن بارداری برای زنان با BMI طبیعی. این افزایش وزن احتمالا حرکت را دشوار می کند. احتمالا از الان به بعد حدود 200 گرم هر هفته افزایش وزن خواهید داشت.

اگر در هفته 36 بارداری هستید و دوقلو باردار هستید، احتمالا به میزان 16 تا 20 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. در حالی که بسیاری از دوقلوها در حدود هفته 36 به دنیا می آیند، احتمال دارد که فرزند شما چند هفته دیگر به دنیا بیاید.

در هفته 36، شما 8 ماهه باردار هستید. به ماه نهم بارداری خوش آمدید. فقط چهار هفته تا زایمان مانده است.

 وضعیت جنین درهفته سی و ششم بارداری

کودک شما در هفته 36 حدود 6 پوند خواهد داشت.بدن فرزند شما با پوشش نازکی از مو پوشیده شده است

توصیه ها درهفته سی و ششم بارداری

یک کار قشنگ این است که پس از وضع‌ حمل یک نامه تشکر که عکس نوزاد خود را به آن ضمیمه کرده اید، برای پزشک‌ تان بفرستید تا به این طریق از زحماتش تشکر کنید.

علائم طبیعی درهفته سی و ششم بارداری

1. بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:غذایهای تند و پر چرب، شکلات، مرکبات، قهوه

2. وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید.

3. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

4. هنگام غذا خوردن صاف بنشینید

5. برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

هشدارها در هفته  سی و ششم بارداری

در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه در هفته 36 بارداری بد است.

اگر در هفته سی و ششم بارداری درد زایمان به سراغتان آمد آرام باشید، در بیشتر موارد نوزاد مشکلی ندارد و سالم است. در حقیقت اگر در معرض خطر زایمان خطرناک باشید پزشک توصیه می کند در هفته سی و ششم زایمان کنید. در هفته سی و ششم بارداری، ریه های جنین در حال تکمیل شدن هستند. اما اگر تکمیل نشده باشند باید از دستگاه تنفس استفاده کنید. پزشک به بررسی فشار خون و مقدار اکسیژن نوزاد می پردازد. سپس نوزاد را یک یا دو روز در بیمارستان نگه می دارند تا بهتر شود.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و ششمبارداری

هفته های آخر بارداری نه تنها برای مادر سخت است بلکه برای پدر نیز دشوار است. متوجه می شوید همسرتان به راحتی خسته می شود و به کمک شما نیاز دارد. همچنین بهانه گیر می شود زیرا نمی تواند راحت بخوابد. با نزدیک شدن زمان زایمان باید بیشتر به ملاقات پزشک بروید. اگر نگران امور روزانه خود هستید به یاد آورید که همسر شما در حال تجربه حالتی بسیار بدتر است و شما حتی نصف آن حالت را تجربه نمی کنید.

– می توانید با درک کردن او به او کمک کنید. به خود بگویید این روزها تمام می شود و به زودی فرزند خود را می بینید.

– اطلاعات کافی در خصوص فرایند تولد کسب کنید. با افراد با تجربه دیگر مشورت کنید و نگران نباشید.

– سعی کنید غذای اضافی در یخچال قرار دهید.

– با جنین در رحم ارتباط برقرار کنید. برایش شعر و کتاب بخوانید یا با او حرف بزنید.

هفته سی و هفتم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و هفتم بارداری

در هفته 37 بارداری با پايين تر رفتن كودك شما و نزديك شدن او به لگن همراه است و ممكن است سوزش معده از بين رفته و تنفس هم برايتان راحت تر شود. در صورتي كه اين اولين حاملگي شما باشد احتمال پايين تر رفتن كودك و نزديك شدن او به لگن پيش از زمان زايمان بيشتر است. با اين حال در صورتي كه اين اتفاق بيفتد شما فشار بيشتري بر قسمت پاييني شكم خود احساس خواهيد كرد كه در نتيجه راه رفتن و پياده روي برايتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخي خانمها مي گويند كه در اين حالت احساس مي كنند يك توپ بولينگ را بين پاهاي خود حمل مي كنند و نزديك است اين توپ بيرون بيفتد. البته نگران نباشيد او بيرون نمي افتد.

در‌ این مدت دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.زمانی می‌توانید احساس کنید که دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی شود. دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته می‌شود که از آن محافظت می‌کند. این مخاط در زمان فرا رسیدن زایمان ممکن است خونی شود. بنابراین در صورتی که در هفته37 بارداری  دردهای منظم و لکه‌های خونی را مشاهده کردید بدانید که فرزندتان در راه است.  ارگاسم در این هفته می تواند باعث انقباضات شود، زیرا اسپرم حاوی پروستاگلاندین است و می تواند رحم را تحریک کند.

در هفته 37، شما 8 ماه و یک هفته باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته سی و هفتم بارداری

فرزندتان به اواخر وزن گیری خود نزدیک شده و آماده زایمان است. ممکن است احساس کنید که فرزندتان زیاد حرکت میکند ولی حرکت های بزرگی نمیکند. فرزندتان به دنبال راهی برای مقاومت کمتر جهت زایمان ساده میباشد. می‌توانید از این هفته منتظر رسیدن او باشید. او اگر به دنیا بیاید به عنوان یک نوزاد رسیده شناخته می‌شود. او باور کردنش سخت است، اما او تا لحظه‌های آخر بارداری هم در حال رشد است. او اکنون در حال تمرین است. بنابراین در حال مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیون است. در هفته 37 بارداری چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم در کنارش تمرین می‌کند. با این حال مهمترین تمرینی‌ که انجام می‌دهد تمرین تنفس است او باید بتواند با ورود به دنیای جدید خودش را با این دنیا تطبیق دهد.

کودک شما به اندازه سر کاهو است

فرزند شما هر روز حدود نیم اونس افزایش وزن دارد.

توصیه ها درهفته سی و هفتم بارداری

از پزشک خود بخواهید برایتان توضیح دهد که زمان موعد وضع حمل کی است و حالات آن به چه صورتی می‌باشد. علائم اصلی آن را به خوبی به خاطر بسپارید. اگر سوالی در ذهن دارید، حتماً به صورت شفاف و دقیق از پزشک خود بپرسید.این کار به کم شدن استرستان هم حالا و هم زمان زایمان میشود.

علائم طبیعی درهفته سی و هفتم  بارداری

علائم زایمان

اگر این نشانه ها را در هفته 37 بارداری ببینید زایمان نزدیک خواهد بود:

1- پوشش مخاطی و / یا خون.

ممکن است کمی مخاط غلیظ در لباس زیر خود ببینید. این مخاط پوشش دهانه رحم است که از دهانه رحم محافظت می کند. همانطور که دهانه رحم شما گشاد میشود، مخاط دهانه رحم آزاد می شود تا راه را برای نوزاد فراهم کند. مخاط دهانه رحم ممكن است حاوی خون رقیقی باشد.

2- حالت تهوع

بعضی از زنان قسم می خورند قبل از شروع درد زایمان، حالت تهوع دارند. بنابراین، در هفته 37 بارداری، تهوع به این معنی است که نوزاد به زودی می آید.

3- اسهال

درهفته 37 بارداری، اسهال فقط می تواند اسهال باشد یا به معنی درد زودرس زایمان باشد. به همین دلیل است که با تغییر هورمون ها برای آمادگی برای زایمان، تحریک روده نیز دیده می شود.

در زیر علائم جدی تر زایمان ذکر شده است . در صورت وجود مشکلات زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

1-  پاره شدن کیسه آب

اگر احساس می کنید ترشحات آب وجود دارد به معنی نشت مایع آمنیوتیک است. اکثر زنان 12 ساعت پس از پارگی کیسه آب، زایمان می کنند.

2-  انقباضات منظم

اگر انقباضات تکرار شود و بیشتر و بیشتر شوند، نزدیک زمان زایمان هستید. همانطور که رحم منقبض می شود، دهانه رحم باز می شود تا جنین بتواند از کانال زایمان عبور کند. اگر اولین بارداری شما باشد، ممکن است چند ساعت انقباضات منظم داشته باشید ، در این هنگام انقباضات واقعا دردناک خواهد بود و به همه توجه شما نیاز دارد.

3- درد پشت

گاهی اوقات جنین به شکلی قرار گرفته است که فشار زیادی روی ستون فقرات مادر وارد می کند. اگر درد پشتی دائمی باشد به طوری که شدیدتر از آنچه تا کنون در حاملگی داشته اید باشد، یا درد از شکم به پشت انتقال یابد، می تواند به معنی رسیدن زمان زایمان باشد.

هشدارهادرهفتهسی و هفتم  بارداری

بهداشت را در هفته 37  بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاهی تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتما برای معالجه زودتر اقدام کنید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و هفتم بارداری

در اینجا نکاتی برای مواجهه با ترس های پدرها ذکر شده است:

– اکنون شما و همسرتان وقت کافی برای کنار یکدیگر بودن ندارید. اما در این زمان باید بیشتر به کیفیت فکر کنید تا کمیت. اگرچه نزدیکی جنسی خوب است اما آخرین چیزی است که به ذهن شما می رسد. شما چاره ای ندارید جز این که منتظر بمانید تا همسرتان حوصله و انرژی نزدیکی جنسی را داشته باشد.

– شما نمی خواهید همکاران در هنگام وظایف پدری مزاحم شما بشوند. بنابراین سعی کنید وظایف خود را انجام دهید سپس به منزل بروید.

– افسردگی پس از زایمان در چند هفته اول پس از زایمان اتفاق می افتد. متاسفانه خانم ها کمکی از اطرافیان نمی خواهند.

– علائم افسردگی شامل از دست دادن اشتها، نگرانی، خستگی شدید و سریع به گریه افتادن می باشد. این علائم را نادیده نگیرید. سعی کنید علائم اولیه را بررسی کنید و سعی کنید به درمان آن بپردازید

هفته سی و هشتم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و هشتم بارداری

با نزدیک شدن به زایمان ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژینال شوید. این قضیه خیلی طبیعی است و دچار مشکل نمیشوید. اگر دچار بوی بد یا رنگ بد شدید یا خارش وسوزش یا تب را تجربه کردید، به دنبال مشاوره پزشکی باشید. با افتادن فرزندتان به داخل لگن ممکن است بتوانید تنفس راحت تری بکنید.

 حقایقی در مورد بدن شما در این هفته:

 •  ترشحات پلاگین مخاطی یکی از نشانه های شروع درد زایمان است اما زمان باقی مانده می تواند ساعت ها، روزها یا هفته ها باشد.
 •  تمرینات لگن فقط برای شروع زایمان نیست – این تمرینات را بلافاصله پس از تولد انجام دهید.
 •  اگر انقباضات بیش از 30 ثانیه طول بکشد، هر 5 دقیقه رخ دهد، زمان زایمان فرا رسیده است!

در هفته 38، شما 8 ماه و دو هفته باردار هستید.

 

 وضعیت جنین درهفته سی و هشتم  بارداری

فرزندتان تا این هفته افزایش وزن قابل توجهی داشته است.از این لحظه به بعد افزایش وزن او آهسته است یا حتی متوقف می شود. درحالی که رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.  در هنگام تولد، سر نوزاد شما همان اندازه باسن، شکم و شانه هاست و در طی چند هفته اول پس از تولد شکل سر تغییر می کند.

 

توصیه ها درهفته سی و هشتم بارداری

به همسرتان بگوئید که تمام اتفاقات را در حافظه خود ثبت کند تا در آینده دوباره آنها را برای‌تان زنده کند، چون ممکن است از یاد شما بروند.

 

علائم طبیعی درهفته سی و هشتم بارداری

ممکن است دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

 

هشدارهادرهفتهسی و هشتم بارداری

افسردگی حالت روحی است که برخی از بانوان باردار  در این هفته را گرفتار خودش می‌کند. درصورتی که احساس می‌کنید حال و حوصله برای انجام دادن هیچ کاری ندارید برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید با ورود نوزادتان بی حوصلگی روحی دردساز می شود.

 

نکاتی برای پدرها درهفته سی و هشتم  بارداری

مقدار زیاد هورمون ها باعث تغییرات روحی و خستگی می شود. در اینجا نکاتی برای کنار آمدن و کمک کردن به همسر وجود دارد:

– بارداری باعث می شود خانم دید دیگری درباره بدن خود  وداشته باشد. گاهی او از افزایش وزن خوشحال است و گاهی ناراحت. دائم از شما می پرسد خیلی چاق شده است. به یاد داشته باشد نباید پاسخ مستقیم بدهید و این که برای شما مهم نیست نیز جواب مناسبی نیست. کافی است به او بگویید نه.

– اگر همسر شما از بارداری گله می کند و آرزو می کند باردار نمی شد نگران نشوید طبیعی است. گاهی او می خواهد بارداری زودتر تمام شود. در این مزان سعی نکنید برای او سخنرانی کنید. او نیز نمی خواهد فرزند زودتر از موعد به دنیا بیاید فقط خسته شده است.

– ممکن است همسر شما هنگامی که چاقوی درست برای برش سبزی انتخاب نمی کنید، ناراحت شود اما این کار باعث نمی شود از آشپزخانه دوری کنید. بهتر است در هنگام آشپزی به همسر خود کمک کنید.

– فکر می کنید پدر خوبی نیستید؟ فکر می کنید بچه دار شدن اشتباه بوده است؟ طبیعی است. بیشتر والدین این نگرانی را دارند. بهترین راه برای مبارزه با این ترس حرف زدن با پدر و مادر خود است. آن ها خاطرات کودک شما را می گویند و نصیحت های خوبی برای شما دارند.

– بهترین راه برای جلوگیری از ترس، مطالعه در خصوص بارداری و جنین است. ممکن است بخواهید علائم و تاثیر آن ها را بر نوزاد بدانید.

– امروزه پدرها از رشد جنین در دوران بارداری آگاه می شوند. در این زمان باید در خصوص رشد جنین و مراحل بارداری اطلاعات داشته باشید.

– مطالعات نشان می دهد جنین به صداهایی که در رحم می شنیده واکنش بهتری نشان می دهد. می توانید برای او شعر بخوانید یا با او حرف بزنید. همچنین می توانید درباره اتفاقات امروز با او حرف بزنید.

هفته سی و نهم بارداری

تغییرات مادر درهفته سی و نهم بارداری

1- افزایش انقباضات براکستون هیکس:

از سه ماهه دوم بارداری به بعد عضلات رحم شروع به انقباض می کنند. در ابتدا این انقباضات قابل توجه نیست اما با نزدیک شدن به زمان زایمان، تعداد انقباضات و شدت آن ها افزایش می یابد. گاهی این انقباضات با نظم و ریتمیک هستند و به یکدیگر نزدیک می شوند به شکلی شما فکر می کنید زمان زایمان نزدیک است. اما انقباضات اصلی با گذشت زمان طولانی تر و شدیدتر می شوند و با علائم دیگر زایمان همراه هستند. حتی اگر سایر علائم زایمان را مشاهده نکردید اما با گذشت زمان انقباضات افزایش یافتند یا جنین به شکل عجیبی بی تحرک شد، با پزشک تماس بگیرید.

2- ناراحتی در اطراف منطقه لگن:

اگر جنین به داخل منطقه لگن وارد شود به اندام های داخلی مانند مثانه و لگن فشار وارد می کند. در این حالت در قسمت پایین شکم احساس ناراحتی خواهید داشت. گاهی دردی مشابه تیر کشیدن در منطقه لگن تجربه می کنید که به خاطر چرخیدن سر جنین است.

3- درد و ناراحتی های عمومی:

استرس احساسی همراه با فشارهای فیزکی در بارداری باعث خستگی مادر می شود. اما اگر دائم این احساس را دارید با پزشک تماس بگیرید. این تغییرات ممکن است به خاطر کم خونی یا کم خوابی باشد. اما در برخی موارد این تغییرات و خستگی به خاطر نزدیک شدن به زایمان است.

4- ترشحات واژن:

اگر تا بحال ترشح واژن نداشته اید این هفته خواهید داشت. این ترشحات ممکن است یک دفعه خارج شوند یا به صورت کم کم خارج شوند. این ترشحات سفید رنگ هستند و گاهی همراه با خون می باشند. در واقع این نشانه اولیه زایمان است. اما منتظر بمانید زمان جمع کردن وسیله ها و بستری نیست.  گاهی اوقات ترشحات واژن پیش از زایمان دیده می شوند اما گاهی یک یا دو روز بعد از ترشحات واژن درد زایمان شروع می شود. گاهی نیز ترشحات با ادرار خارج می شود و شما اصلا متوجه آن ها نمی شوید.

هیچ دو زایمانی شبیه هم نیستند. اما به طور کلی زایمان در سه فاز انجام می شود:

1- درد زایمان زودرس و فعال:

این درد در حالتی به سراغ شما می آید که دهانه رحم رقیق شده باشد. در این حالت ترشحات قهوه ای از واژن خارج می شود که همراه با خون است. ترشحات واژن همراه با انقباضی دردناک است که حدود سی تا نود ثانیه طول می کشد. هنگامی که خانم وارد فار درد فعال می شود انقباضات شدیدتر، طولانی تر، نزدیک به هم تر و قوی تر می شوند. دهانه رحم در این حالت گشاد می شود و به ده سانتی متر می رسد. برخی خانم ها از پادرد می نالند و برخی دیگر از حالت تهوع. گاهی در این مرحله کیسه آب پاره می شود. برای خانم هایی که زایمان اولشان است درد فعال حدود هشت ساعت طول می کشد. اما برای خانم هایی که قبلا زایمان از واژن داشته اند، درد فعال زیاد طول نمی کشد. پزشک توصیه می کند در این حالت فشار وارد کنید. در این حالت دهانه رحم به خوبی گشاد نشده است و فشار باعث می شود دهانه رحم ورم کند.

2- فاز دوم:

فاز دوم از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. پزشک از شما می خواهد بعد از هر انقباض فشار وارد کنید تا سرعت فرایند افزایش یابد. اما گاهی نیز پزشک می خواهد فشار را آرام وارد کنید یا فشار وارد نکنید. این مسئله باعث می شود ماهیچه های واژن به صورت طبیعی کشیده شوند و در اثر فشار پاره نشوند. در این حالت جنین به آرامی از کانال تولد عبور می کند. بعد از این که سر جنین خارج شد پزشک از آزاد بودن بند ناف مطمئن می شود تا بتواند سایر بدن جنین را بیرون بکشد.

3- فاز سوم:

فاز سوم حدود پنج تا سی دقیقه طول می کشد و این زمان به خروج جفت از بدن بستگی دارد. پزشک باید از تحت کنترل بودن خونریزی نیز مطمئن شود. پزشک از شما می خواهد برای بار آخر فشار وارد کنید تا جفت از بدن خارج شود. نهایتا پزشک قرصی برای کاهش خونریزی به شما می دهد.

سایر نکات مهم

 •  اجماع عمومی این است که داشتن رابطه جنسی در حدود 6 تا 8 هفته پس از زایمان مجاز است، اما اگر این کار نکنید بهتر است!
 •  کیسه آب می تواند پاره شود. وقتی این اتفاق افتاد، با ماما تماس بگیرید
 •  زایمان توسط 3 هورمون اکسي توسين، آندورفين و آدرنالين رخ می دهد.
 •  در هنگام تولد، جفت یک ششم وزن فرزند شما وزن دارد.

در هفته 39، شما 8 ماه و سه هفته باردار هستید. هفته بعد نه ماه بارداری شما تمام می شود و فرزندتان متولد می شود.

 وضعیت جنین درهفته سی و نهم بارداری

شکم جنین در هفته 39 بارداری  بزرگ و گرد شده. فرزند شما در لحظات آخر زندگی شکمی می‌باشد. او در اثر افزایش قد و وزن، فضایی برای تکان خوردن ندارد. شاید او اکنون دیگر به حالت پیش از تولد قرار گرفته باشد. مغز جزء آخرین اعضا است که به رشد کامل می‌رسد اما این عضو هم به زودی تکمیل شده و نورون‌های آن شروع به فعالیت می‌کنند. حقایقی در مورد جنین در این هفته:

 •  نوزاد شما همچنان یک لایه چربی را برای کمک به کنترل دمای بدن خود پس از تولد تشکیل می دهد
 •  نوزاد شما اتصالات عصبی ایجاد کرده و رشد مو و افزایش وزن او ادامه دارد

 توصیه ها درهفته سی و نهم بارداری

* لیست کارهایی که باید انجام دهید زیاد شده ولی حتماً توجه کنید که چند هفته آخر را آزاد باشید. رسیدگی و بزرگ کردن فرزند کاری بسیار لذت بخش و در عین حال طاقت فرسا است و زمانی برای وقت گذرانی برای خودتان نمی گذارد. زمانی که فرزند شما به دنیا بیاید، خیلی درگیر خواهید بود.

* برای آگاهی از آماده سازی سینه برای شیر دادن، با پزشک متخصص یا مشاور خود مشورت کنید و آگاهی لازم را بدست آورید.

القای درد زایمان

اکنون که در هفته 39 بارداری هستید و خارش زایمان دارید، ممکن است به چگونگی القای طبیعی درد زایمان در منزل فکر کنید. قورت دادن روغن کرچک و مصرف داروهای گیاهی ایمن محسوب نمی شود و خوردن غذای تند نیز مناسب نمی باشد. اما کارهایی که امن هستند و ممکن است اثر کنند عبارتند از:

1-  پیاده روی

با کفش های کتانی به مدت طولانی پیاده روی کنید. این یک روش پزشکی اثبات شده نیست، اما برخی از کارشناسان معتقدند گرانش، جنین را بر روی دهانه رحم می آورد و فشار دهانه رحم را باز می کند.

2-  طب سوزنی

ثابت نشده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این روش قدیمی جریان خون را تنظیم می کند و رحم شما را تحریک می کند. داشتن رابطه جنسی. بعضی معتقدند داشتن ارگاسم می تواند به انقباضات کمک کند.  برای برخی از زنان که در هفته 39 بارداری هستند، پزشک ممکن است از القاء پزشکی استفاده کند. علل القاء زایمان عبارتند از عوارض (پره اکلامپسی، دیابت بارداری، مشکلات قلبی)، مشکلات جفت و عفونت رحم. اگر در هفته 39 بارداری با دوقلو باشید و یا اگر کیسه آب پاره شود اما درد زایمان شروع نشود القاء توصیه می شود.

علائم طبیعی درهفته سی و نهم بارداری

ممکن است دردهایی را در هفته 39 بارداری در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

 هشدارهادرهفتهسی و نهمبارداری

 در صورت مشاهده علائم زایمانی سریعا به مراکز زایمانی مراجعه کنید.

نکاتی برای پدرها درهفته سی و نهم بارداری

نکاتی برای کمک کردن به همسر:

– اگر درد زایمان حس می کند با او راه بروید و پیاده روی کوتاه بروید.

– شانه ها و پشت او را ماساژ دهید. اما اگر نمی خواهد این کار را انجام ندهید.

– روش های آرامش و تنفس را در طول انقباضات با او تمرین کنید. اما اگر راحت نیست این کار را انجام ندهید. گاهی خانم های باردار در مقابل تلاش های همسر خود مقاومت نشان می دهند.

– اگر همسرتان از شما خواست به او کمک نکنید ناراحت نشوید تاثیر هورمون ها است.

– درباره درد زایمان مطالعه کنید.

– درباره افسردگی بعد از زایمان مطالعه کنید. این افسردگی چند روز پس از زایمان شروع می شود و چند هفته اول به طول می انجامد

هفته چهلم بارداری

تغییرات مادر درهفته چهلم بارداری

 تبریک میگویم اکنون هفته چهلم حاملگی  خود را پشت سر گذاشته اید. دیگر پایان انتظار فرا رسیده و شما به مراحل انتهای هفته های بارداری خود نزدیک میشوید.

فقط درصد کمی از کودکان در زمان مشخص شده به دنیا می آیند و حجم زیادی قبل یا  بعد از زمان تعیین شده برای زایمان به دنیا می آیند. در واقع جای نگران نیست زیرا نوزاد شما زمانی که آماده باشد پا به دنیا می گذارد. در این زمان باید پزشک را به صورت مرتب ملاقات کنید. ممکن است پزشک سونوگرافی برای اطمینان از سلامتی جنین انجام دهد. در این سونوگرافی وزن، بد و ضربان قلب جنین بررسی می شود. پزشک از کافی بودن مقدار آب دور جنین اطمینان حاصل می کند.

در ادامه سایر تغییرات در این هفته ذکر شده است:

افتادن جنین به داخل منطقه لگن:

اگر جنین هنوز وارد منطقه لگن نشده باشد در این هفته وارد کانال تولد می شود. بنابراین به زودی درد شما شروع می شود. با وارد کردن فشار به منطقه لگن از طرف جنین، احساس درد در قسمت پایین شکم خواهید داشت. جنین به لگن، واژن و شکم فشار وارد می کند. همچنین ممکن است گاهی دردی تیز در منطقه لگن احساس کنید که به خاطر حرکت سر جنین می باشد.

افزایش انقباضات اشتباهی:

با نزدیک شدن به زمان زایمان، انقباضات اشتباه شروع به افزایش می کنند. این انقباضات نامنظم هستند و خیلی شدید نیستند. اما گاهی تشخیص تفاوت بین این دو انقباض دشوار می شود و فقط می توان از طریق گشاد شدن دهانه رحم تفاوت را متوجه شد. پزشک از شما می خواهد به زمان این انقباضات توجه کنید و فاصله بین آن ها را بنویسید.

ترشحات واژن یا ظاهر خونی:

در بارداری پوششی مخاطی و ضخیم در دهانه رحم جمع می شود. هنگامی که جنین به دهانه رحم فشار وارد می کند این پوشش به صورت ترشحات از واژن خارج می شود. مخاط شفاف و سفید رنگ است و گاهی همراه با خون یا صورتی رنگ می باشد. اما ترشحات واژن نشانه ای دقیق برای درد زایمان نیستند. بعد از خروج پوشش مخاطی دهانه رحم، چند ساعت یا چند روز طول می کشد تا درد زایمان شروع شود.

حالت تهوع و اسهال:     

گاهی پیش از شروع درد زایمان، ممکن است حرکاتی غیرطبیعی در روده احساس کنید. برخی خانم ها از حالت تهوع و استفراغ می نالند. اگر این حالت تهوع و اسهال به خاطر عوامل خارجی نباشد جای نگرانی نیست. زیرا این روشی طبیعی برای آماده شدن برای زایمان است. سعی کنید مایعات زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود.

علائم اولیه درد زایمان:

جنین در حال حاضر به طور کامل رشد کرده است و آماده ورود به دنیای بیرون است. او سیگنال های درستی به بدن برای شروع درد زایمان می فرسد. برخی از این سیگنال ها شامل ترشحات واژن، پاره شدن کیسه آب و انقباضات می باشد. پزشک به شما می گوید در هنگام ملاحظه این علائم چه کاری انجام دهید. سعی کنید آرام باشید و خود را برای زایمان آماده کنید.

دقیقا پس از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید با صدای بلند گریه می کند یا به خاطر قرص ها گیج است. پزشک به بند ناف او گیره می زند و سپس بین دو گیره را می برد. سپس نوزاد در ملافه ای تمیز خشک و گرم می شود. پرستار به شما پیشنهاد می کند نوزاد را در آغوش بگیرید. حرکتی ساده باعث می شود بین مادر و نوزاد ارتباطی قوی برقرار شود. پرسنار خون را از بند ناف می گیرد تا نوع گروه خونی نوزاد را تعیین کند و تست های دیگر نیز انجام دهد. سپس پزشک داخل دهان و گلو نوزاد را خالی می کند تا هر گونه مایعی از سیستم تنفسی خارج شود. پرستار نوزاد را از شما دور می کند تا او را بشویند. پزشک به بررسی ضربان قلب، تنفس، ماهیچه ها، واکنش نوزاد و رنگ پوست او می پردازد.

پزشک مسئولیت دارد از خونریزی شدید در شما جلوگیری کند. او قرص هایی برای جلوگیری از خونریزی به شما می دهد. او همچنین شما را تشویق می کند تا فشار وارد کنید و جفت نیز از بدن شما خارج شود. پزشک به بررسی جفت می پردازد. در صورتی که مقداری کوچک از جفت در رحم باقی بماند باعث عفونت و خونریزی می شود. پزشک خراش های نازکی ایجاد کرده است که خراش های کوچک خود به خود ترمیم می شوند

سایر حقایق در مورد شما در هفته 40 بارداری:

 •  با پیشرفت بارداری، مادر کم عمق تر نفس می کشد، تا زمانی که جنین وارد لگن می شود که روزهای آخر بارداری است.
 •  اپیدورال بهترین کاهش دهنده درد است اما می تواند طول زایمان را افزایش دهد.
 •  محبوب ترین روز تولد سه شنبه است.
 •  جفت شما باعث ایجاد هورمون هایی می شود که شروع به تولید شیر می کنند.

در هفته 40، شما  در9 ماهه باردار هستید.

 وضعیت جنین درهفته چهلم بارداری

سر کودک در موقعیتی قرار گرفته است تا بتواند از مجرای زایمان عبور کند. رحم شما به تدریج طی هفته 40 و هفته آینده برای زایمان آماده می‌شود و گردن رحم نرم‌و باز می‌شود. اگر دردها بیشتر از یک دقیقه و هر بار به مدت 5 دقیقه یکبار تکرار شوند احتمالا زمان آن رسیده تا بار خود را بر زمین بگذارید. بهتر است در این هفته‌ها حرکات جنین را کنترل کنید. اگر او به شدت تکان می‌خورد یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید و برای زایمان آماده شوید. حقایق جنین شما در این هفته:

 •  فقط پنج درصد از نوزادان در تاریخ تعیین شده به دنیا می آیند.
 •  استخوان های جمجمه نوزاد هنوز کامل با هم مخلوط شده اند، بنابراین در هنگام تولد در کانال تولد نوزاد راحت تر حرکت می کند.

 توصیه ها درهفته چهلم بارداری

خیلی از خانم ها ادعا کرده اند که پیاده روی سبک و خوردن چای برگ تمشک، به آن‌ها در ایجاد انقباض کمک کرده است. اگر هم این راهکارها خیلی کارساز نباشند، حداقل می توانند برای شما شادی بخش باشند.

القای درد زایمان در هفته 40 بارداری

ممکن است کنجکاو باشید استفاده از روش های طبیعی برای القای درد زایمان چگونه است. توصیه می کنیم پیاده روی طولانی و رابطه جنسی را امتحان کنید. اگر می خواهید طب سوزنی را امتحان کنید، این روش نیز امن است. با این حال، از مکمل های گیاهی و یا روغن کرچک استفاده نکنید، زیرا روش های ناامنی هستند. ممکن است شنیده باشید تحریک نوک پستان می تواند درد زایمان را تحریک کند. این روش باعث تحریک می شود، اما پزشکان امتحان کردن آن را توصیه نمی کنند. در واقع، تحریک نوک پستان می تواند موجب انقباضات بیش از حد قوی شود و سلامت جنین را در معرض خطر قرار دهد. 

اکنون که به تاریخ مورد نظر خود رسیده اید، پزشک با شما درباره القاء درد زایمان صحبت می کند. اگر جنین کاملا سالم باشد و هیچ عارضه ای نداشته باشد، از القاء استفاده نمی شود. 

علائم طبیعی درهفته چهلم بارداری

دردهای کمری :به علت نزول جنین طبیعی میباشد.

 هشدارها درهفته چهلم  بارداری

درصورت کاهش حرکات جنین و یا شرع علامت زایمانی در هفته 40 بارداری به پزشک مراجعه کنید.

اگر کیسه آب پاره شد چیکار کنم؟

یکی از اتفاقاتی که مادر نگران آن است پاره شدن کیسه آمونیاک پیش از موعد زایمان است. آرام باشید زیرا بیشتر خانم ها این مشکل را تجربه می کنند و حتی اگر کیسه آب پاره شود، احتمال خروج مایع از آن خیلی کم است و به صورت خیلی آهسته چکه می کند.  در این حالت دستمال کاغذی قرار دهید تا مایع لباس های شما را خیس نکند و محل را تمیز نگه دارید. کیسه آب معمولا پس از انقباض پاره می شود اما گاهی پیش از شروع درد زایمان نیز پاره میشود. در برخی خانم ها نیز کیسه آب تا زمانی که درد زایمان شروع نشده است پاره نمی شود. اگر کیسه آب پیش از شروع درد پاره شود، پزشک بیست و چهار ساعت منتظر می ماند تا درد زایمان شروع شود. اگر انقباضات به خودی خود شروع نشوند پزشک از روش های تحریک کردن استفاده می کند. مایع آمونیاک بی بو و بی رنگ است ولی اگر رنگ آن سبز یا قهوه ای بود با پزشک تماس بگیرید. این مسئله در حالتی که مدفوع جنین وارد مایع شده باشد اتفاق میفتد و به معنی تحت فشار بودن جنین است

نکاتی برای پدرها درهفته چهلم بارداری

شما به اندازه همسر خود نگران هستید. نکاتی برای راحت شدن از عصبانیت وجود دارد:

وظایف خود را بدانید:

مراحل مختلف درد زایمان را بدانید. همچنین می فهمید در هنگام پارگی کیسه آب باید چه کاری انجام دهید. به حرف های کارشناس تولد توجه کنید و از وظایف شرح داده شده توسط پزشک تعجب نکنید.

بدانید همسرتان چه می خواهد:

انتخاب های همسرتان را در طول درد زایمان بدانید. اگر او در شرایطی نیست که نمی تواند توضیح دهد بهتر است شما برای ماما توضیح دهید.

محدودیت های خود را بدانید:

گاهی پزشک از شما می خواهد بیرون بمانید به خصوص در هنگام اپیدورال. اگر این قانون بیمارستان است، کاری نمی توانید انجام دهید. ممکن است مشاهده سوزن و تزریق شما را بترساند بنابراین بهتر است باعث دردسر نشوید.

بدانید چه زمانی باید تصمیم گیرنده باشید:

اگر همسر شما درباره استفاده از امکانات خاصی در طول درد زایمان صحبت می کند باید به پزشک اطلاع دهید. در واقع او در شرایطی نیست که بتواند تصمیم بگیرد بنایران بهتر است شما تصمیم درست بگیرید.

اشتراک گذاری پست :

نمایش پست های بیشتر :